----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

W niedzielę zakończył się dwudniowy szczyt G20, który został zorganizowany w Rzymie. Światowi przywódcy zawarli porozumienie w sprawie klimatu, szczepień i migrantów. Dominującym tematem była epidemia koronawirusa. Na szczycie nie zjawili się przywódcy Rosji i Chin - Władimir Putin i Xi Jinping, co otwarcie skrytykował obecny na miejscu prezydent Stanów Zjednoczonych.

Porozumienie klimatyczne

Światowi liderzy zawarli porozumienie, wyznaczające cel maksymalnego globalnego ocieplenia, czyli wzrostu temperatury na poziomie 1.5 stopnia Celsjusza. Jak stwierdzono - nie można dopuścić do wzrostu do 2 stopni. W porozumieniu widnieje zapis, że dążenie do tego celu "wymaga znaczących i skutecznych działań oraz zaangażowania ze strony wszystkich państw". Zatrzymanie globalnego ocieplenia i emisji gazów cieplarnianych do atmosfery ma nastąpić w „połowie wieku”. Szefowie państw i rządów 19 krajów oraz przedstawiciele najważniejszych organów Unii Europejskiej zadeklarowali, że do końca tego roku zakończą finansowanie nowych elektrowni węglowych. Joe Biden w swoim przemówieniu stwierdził, że należy "poruszać się szybciej ku energii odnawialnej i słonecznej", choć taka transformacja będzie wymagała czasu.

Koronawirus

Jednym z głównych tematów szczytu była epidemia koronawirusa. Światowi liderzy zadeklarowali podjęcie wysiłków zmierzających do zaszczepienia 40 proc. ludności świata przeciwko COVID-19. Miałoby się to stać do końca tego roku, z kolei do połowy 2022 roku liczba w pełni zaszczepionych osób na całym świecie ma osiągnąć poziom 70 proc. Kolejnym elementem wpisanym do porozumienia jest gotowość wsparcia gorzej rozwiniętych krajów w szczepionki na koronawirusa poprzez ich sprawiedliwą i równą dystrybucję. Przewódcy podejmą kroki zmierzające do zmniejszenia z 300 do 100 dni okresu potrzebnego na stworzenie nowych preparatów i lekarstw w przypadku wybuchu kolejnej globalnej epidemii.

Migranci

Deklaracja po spotkaniu G20 zawiera też wzmiankę w sprawie migrantów i uchodźców. Szefowie państw zapowiedzieli działania w celu ich integracji "w duchu międzynarodowej współpracy i zgodnie z polityką, ustawodawstwem i warunkami krajowymi”. Prawa migrantów i ich wolność mają być respektowane niezależnie od statusu migracyjnego. Deklaracja w sprawie migrantów dotyczy kryzysu w USA i Europie. W Stanach chodzi o migrantów przekraczających południową granicę, z kolei w Europie kryzys jest wywołany bez uchodźców z Bliskiego Wschodu, którzy z Białorusi chcą się dostać do Niemiec przez Polskę i Litwę. W obu krajach tranzytowych ośrodki dla uchodźców są przepełnione, a każdego dnia są zatrzymywane kolejne grupy migrantów próbujących nielegalnie przekroczyć granicę zewnętrzną Unii Europejskiej.

Czym jest G20?

G20 to nazwa szczytów – spotkań, w których udział biorą przedstawiciele 19 państw oraz Unia Europejska reprezentowana m.in. przez szefa Komisji Europejskiej. Celem szczytów jest dyskusja nad wspólną polityką finansową i bieżącymi problemami świata. Członkowie spotykają się raz do roku.

fk