Zapalenie mięśnia sercowego po szczepionce częstsze niż się spodziewano
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Centra Kontroli i Prewencji Chorób organizują 18 czerwca nadzwyczajne posiedzenie, którego tematem będzie potencjalny związek szczepionek typu mRNA z nieco podwyższoną liczbą przypadków zapalenia mięśnia sercowego wśród młodych ludzi.

Podczas ostatniego spotkania komitetu doradczego CDC poinformowano, że zidentyfikowano 475 przypadków zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia u osób w wieku poniżej 30 lat, głównie mężczyzn, które otrzymały szczepionkę na Covid. To około 2 razy więcej niż się spodziewano.

Wstępne dane sugerują, że zdecydowana większość tych pacjentów całkowicie wyzdrowiała bez interwencji lekarza. Wskazano, iż liczba przypadków była wyższa u osób w wieku 16-24 lat i dotyczyła przede wszystkim tych, którzy otrzymali drugą dawkę szczepionki.

Ale Tom Shimabukuro, przedstawiciel CDC zajmujący się bezpieczeństwem szczepionek, ostrzega, że nie wszystkie zgłoszone przypadki są rzeczywistymi i potwierdzonymi.

„To trochę porównanie jabłek do pomarańczy, ponieważ znowu są to wstępne raporty. Nie wszystkie z nich okażą się prawdziwymi doniesieniami o zapaleniu mięśnia sercowego lub osierdzia” – powiedział Shimabukuro

Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne donosiło już pod koniec maja, że CDC bada kilka przypadków zapalenia mięśnia sercowego, które zgłaszano u nastolatków i młodych dorosłych: częściej u mężczyzn niż u kobiet; częściej po drugiej niż po pierwszej dawce szczepionki Pfizer-BioNTech lub Moderna; których objawy zwykle pojawiają się w ciągu 4 dni po szczepieniu.

Według danych CDC do tej pory podano ponad 166 milionów dawek szczepionki Pfizer-BioNTech i 127 milionów dawek szczepionki Moderna.

rj