----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

28 lipca 2021

Udostępnij znajomym:

Dla osób nielubiących zbytniego wysiłku doskonałą alternatywą dla siłowni i klubów fitness jest spacer. Chodzenie pozwala zrealizować dzienne zalecenia dotyczące aktywności fizycznej, bez względu na wiek i poziom sprawności.

1. Choroby serca

Spacerując w średnim tempie - nie za wolno, nie za szybko - podnosimy tętno, obniżamy ciśnienie, wzmacniamy serce. Próbując liczbowo określić korzyści sercowo-naczyniowe płynące z chodzenia sięgnijmy po wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii (Australia). Warto jeszcze dodać, iż dane dotyczą zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

- Chodzenie przez co najmniej trzydzieści minut każdego dnia, pięć dni w tygodniu, może zmniejszyć ryzyko choroby wieńcowej o około jedną piątą.

Ryzyko można obniżyć jeszcze bardziej, jeśli zwiększy się poświęcany na spacer czas lub pokonywany dystans. Autorzy badania doszli do wniosku, że lekarze powinni przepisywać spacerowanie jako udowodniony i skuteczny sposób zapobiegania chorobom serca.

2. Ból stawów

Chcesz złagodzić ból stawów? Spróbuj spacerowania, ponieważ może ono poprawić ich nawilżenie, jednocześnie wzmacniając je oraz mięśnie wokół nich. Co więcej, kilka badań wskazuje, iż chodzenie zmniejsza ból związany z zapaleniem stawów, a pokonywanie piechotą od pięciu do sześciu mil tygodniowo może zapobiegać powstawaniu zapalenia.

Wnioski z badań? Aktywność fizyczna jest w równym stopniu korzystna w łagodzeniu bólu stawów u dorosłych, jak leki dostępne bez recepty.

3. Dłuższe życie

Najlepsze na koniec: wychodząc na codzienny spacer – nawet na 20 lub 30 minut – poprawiamy sprawność ciała i umysłu, jednocześnie wydłużając sobie życie. Aby jednak jak najlepiej wykorzystać nasz spacer, sprawmy, by był on w miarę energiczny, na tyle, by serce zaczęło bić szybciej.

Badanie z 2015 r. opublikowane w The American Journal of Clinical Nutrition wykazało, że szybki, 20-minutowy spacer dzienny, zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci o prawie jedną trzecią.

Jeśli jesteś nieaktywny, ważna informacja: Według naukowców największe korzyści ze żwawego, codziennego, krótkiego spaceru odnoszą wśród wszystkich grup osoby prowadzące siedzący tryb życia.

Brak czasu i miejsca nie jest żadnym wytłumaczeniem. Wyznacz sobie trasę w okolicy domu, zamontuj w telefonie aplikację mierzącą kroki (nie jest konieczna, ale bardzo motywująca). Jeśli masz wątpliwości to porozmawiaj na ten temat z lekarzem i ruszaj na codzienny spacer.

rj

37

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----