----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

W poniedziałek Kanada zniosła zakaz przekraczania granicy przez Amerykanów. Mogą się tam teraz udać obywatele i stali rezydenci Stanów Zjednoczonych, którzy są w pełni zaszczepieni i uzyskali negatywny wynik testu na Covid-19 w ciągu trzech dni przed podróżą. Przed przekroczeniem granicy należy również wypełnić szczegółowy wniosek poprzez aplikację arrivalCAN.

Pomimo konieczności rejestracji Kanadyjska Agencja Służb Granicznych (CBSA) nie podała informacji na temat, ilu osób planuje wjechać do Kanady po ponownym otwarciu, jednak podróżni powinni spodziewać się dłuższych czasów oczekiwania z powodu nowych środków ochrony zdrowia publicznego.

Firma Garnet Health z Essex w stanie Vermont, która oferuje testy na Covid-19 tego samego dnia, odnotowała ponad trzykrotny wzrost liczby wykonywanych w ostatnich tygodniach testów. Wzrost ten zbiegł się w czasie z decyzją władz Kanady z zeszłego miesiąca o zniesieniu wymogu dwutygodniowej kwarantanny dla swoich obywateli wracających do domu ze Stanów Zjednoczonych.

„Wyobrażam sobie, że kiedy ta granica się otworzy, zobaczymy wielu odwiedzających” – powiedziała Chelsea Sweeney, dyrektor ds. rozwoju firmy.

Granica amerykańsko-kanadyjska była zamknięta dla podróżnych od marca 2020 roku, co miało powstrzymać rozprzestrzenienia się koronawirusa.

Nie wiadomo, kiedy Stany Zjednoczone odwzajemnią się i złagodzą własne ograniczenia podróży wobec kanadyjskich sąsiadów. Na razie zapowiedziane zostało przedłużenie zamknięcia granic dla Kanadyjczyków odbywających nieistotne podróże co najmniej do 21 sierpnia, to samo dotyczy granicy meksykańskiej. Ale administracja prezydenta Bidena zaczyna planować stopniowe ponowne otwarcie. Głównym wymogiem byłoby to, że prawie wszystkie osoby odwiedzające Stany Zjednoczone będą musiały być zaszczepione przeciwko Covid-19.

Amerykańscy podróżni, którzy chcą odwiedzić Kanadę drogą lądową, powietrzną lub wodną, muszą zakończyć proces szczepienia przeciwko Covid-19 co najmniej 14 dni przed wjazdem. Rząd Kanady akceptuje szczepionki Pfizer-BioNtech, Moderna, Johnson & Johnson i AstraZeneca.

Gotowi na powrót Amerykanów

Joel Villanueva, właściciel Primo’s Mexican Grill w White Rock w Kolumbii Brytyjskiej, około 2.5 mile na północ od granicy z USA, jest więcej niż gotowy na powrót Amerykanów.

„Wielu naszych klientów pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a my jesteśmy dosłownie kilka minut od granicy. Witamy z powrotem Amerykanów i czekamy na wznowienie ruchu pieszego na granicy” – powiedział, dodając, iż nie sądzi, aby początkowo Amerykanie przyjeżdżali masowo. Ale gdyby jego restauracja i dziesiątki innych wzdłuż nabrzeża mogły codziennie zapełniać stoliki gośćmi z USA przez resztę lata, byłby to duży zastrzyk finansowy.

Carroll Solomon, członek zarządu Blaine Chamber of Commerce, nazwała ponowne otwarcie krokiem we właściwym kierunku dla firm i biznesów. Zauważyła jednak, iż obawy budzi wzrost przypadków Covid-19 w całym kraju w miarę rozprzestrzeniania się wysoce zaraźliwego wariantu delta.

Biorąc pod uwagę wszystkie utrudnienia związane z podróżą – konieczność pełnego zaszczepienia, poddanie się testom na COVID-19 i przesłanie tych informacji do aplikacji – nie sądzi, aby ludzie wybierali się do Kanady na jednodniowe wycieczki.

„Mam wielu przyjaciół po kanadyjskiej stronie i bardzo chciałabym pójść z nimi na lunch, ale nie da się tego tak po prostu zrobić. Należy zaplanować podróż z kilkudniowym wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że można przekroczyć granicę” – powiedziała.

Jeśli chodzi o powrót do Stanów Zjednoczonych z Kanady, rzecznik amerykańskiego urzędu celnego, Jason Givens, powiedział, iż nie ma wymogu okazania dowodu szczepienia ani negatywnego testu na Covid-19.

jm