----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Osoby w pełni zaszczepione przeciwko Covid-19 nie muszą nosić maseczek ani zachowywać dystansu społecznego przebywając w pomieszczeniach zamkniętych lub na zewnątrz, z wyjątkiem szczególnych okoliczności – poinformowała w czwartek dyrektor US Centers for Disease Control and Prevention.

„Jeśli jesteś w pełni zaszczepiony, możesz zacząć znowu robić rzeczy, które przestałeś z powodu pandemii” – powiedziała dr Rochelle Walensky podczas odprawy w Białym Domu. „Wszyscy tęskniliśmy za tym momentem, kiedy będziemy mogli powrócić do pewnego poczucia normalności”.

Nazywając ten moment „ekscytującym” Walensky powiedziała, że nauka wspiera zaktualizowane wytyczne CDC, według których „każdy, kto jest w pełni zaszczepiony, może uczestniczyć w aktywnościach zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, dużych lub małych, bez konieczności noszenia maseczki i zachowywania dystansu fizycznego”. Długo oczekiwana zmiana jest wynikiem szczepień milionów ludzi i opiera się na najnowszych badaniach naukowych dotyczących skuteczności szczepień.

Izraelskie badanie, które zostało opublikowane w Journal of the American Medical Association, wykazało, że szczepionka b yła skuteczna w 97% procentach przeciwko objawowej postaci Covid-19 i w 86% przy bezobjawowej infekcji u ponad 5,000 pracowników służby zdrowia.

Komentując doniesienia o zachorowaniach wśród osób zaszczepionych w Stanach Zjednoczonych, niewielkiej liczbie spośród ponad 117 milionów w pełni zaszczepionych osób w USA, Walensky zauważyła, że „wynikająca z tego infekcja z większym prawdopodobieństwem będzie trwać krócej i stanowi mniejsze ryzyko przeniesienia na innych”.  

Ogłaszając nowe wytyczne Walensky ostrzegła, że osoby z obniżoną odpornością powinny porozmawiać ze swoimi lekarzami zanim zrezygnują z noszenia maseczek.

Wszystkich w dalszym ciągu obowiązuje wymóg noszenia maseczek i zachowanie dystansu społecznego w gabinetach lekarskich, szpitalach, placówkach opieki długoterminowej, podczas podróży – w autobusach, pociągach, samolotach i środkach transportu publicznego oraz węzłach komunikacyjnych, takich jak lotniska czy dworce, a także więzieniach czy schroniskach dla bezdomnych. Dalsze wytyczne będą aktualizowane w miarę pojawiania się nowych dowodów naukowych.

Walensky dodała, że ubiegły rok pokazał nam, że „ten wirus może być nieprzewidywalny, więc jeśli sytuacja się pogorszy, zawsze istnieje ryzyko, że zalecenia będą musiały zostać ponownie zmienione”.

Osoby, u których wystąpią objawy Covid-19, nawet te, które są zaszczepione, powinny ponownie założyć maseczki i poddać się testom.

W przypadku osób niezaszczepionych, Walensky powiedziała, że „ryzykują oni łagodną lub ciężką chorobą, śmiercią lub możliwością przeniesienia wirusa na innych. Nadal powinni nosić maseczki i natychmiast poddać się szczepieniom”.

Ale kiedy ktoś jest w pełni zaszczepiony, jak dodała, może „zrzucić maskę”.

Wytyczne jednak mogą stać się powodem wielu nieporozumień, ponieważ nie ma możliwości odróżnienia, które osoby są w pełni zaszczepione, a które nie.

CDC stwierdziło, że zaszczepieni Amerykanie muszą w dalszym ciągu przestrzegać obowiązujących przepisów stanowych i lokalnych a także regulacji dotyczących biznesów i miejsc pracy.

jm