24 stycznia 2022

Udostępnij znajomym:

Plany Chicago dotyczące przeciwdziałania zmianom klimatycznym w 2022 roku wykraczają poza ograniczanie emisji dwutlenku węgla i sadzenie większej liczby drzew.

Kładzie się holistyczny nacisk na wprowadzenie planowanych zmian w równym stopniu w całym mieście i zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób status społeczno-ekonomiczny może sprawić, że skutki zmian klimatu będą bardziej dotkliwe.

„Chociaż zmiany klimatyczne wpływają na wszystkich mieszkańców Chicago, wiemy, że historyczny i systemowy ucisk doprowadził do dysproporcji w naszych brązowych i czarnych społecznościach oraz tych o niskich dochodach, co oznacza, że społeczności te są szczególnie podatne na zmiany klimatu” – powiedziała Angela Tovar, z zespołu ds. zrównoważonego rozwoju w administracji burmistrz Lighfoot, który zorganizował wirtualne spotkania z mieszkańcami, aby omówić plan działań na rzecz klimatu w 2022 roku.

Uczestniczący w nich mieszkańcy wzywali do lepszego programu recyklingu w całym mieście, z dystrybucją we wszystkich biurach i budynkach mieszkalnych. Od ubiegłego roku wskaźnik recyklingu w Chicago utrzymuje się na poziomie zaledwie 9%. Zwrócono także uwagę na potrzeby zapewnienia lepszych usług transportu publicznego, co ułatwiłoby mieszkańcom zmniejszenie zależności od samochodów. Analiza Chicago Tribune z grudnia ubiegłego roku dokonana na podstawie danych CTA wykazała, że pociągi i autobusy wciąż jeździły rzadziej niż przed pandemią.

Miasto musi działać taktycznie, aby chronić mieszkańców Chicago przed istniejącymi i przyszłymi zagrożeniami związanymi ze zmianami klimatu, takimi jak gwałtowne zjawiska pogodowe, robiąc to w sposób uwzględniający wszystkie społeczności.

Z grudniowej analizy Federal Reserve Bank of San Francisco wynika, iż mieszkańcy zmarginalizowanych społeczności o niskich dochodach częściej stają przed takimi wyzwaniami, jak brak oszczędności, brak opcji transportu, wysokie rachunki za media, słabe zasoby mieszkaniowe i ryzyko przesiedlenia, co naraża ich na większe ryzyko związane ze zmianami klimatu.

Osoby mieszkający w pobliżu autostrad międzystanowych i centrów transportowych są bardziej narażone na szkodliwe dla płuc i skracające życie zanieczyszczenia, co w znacznym stopniu uderza w dzielnice o niskich dochodach. Większe ryzyko powodzi w Illinois wielokrotnie obciążało nieproporcjonalnie niektóre dzielnice.

Wynikająca z tego strategia miasta to wielotorowe podejście, które ma na celu poprawę zdrowia społeczności, eliminację nierówności środowiskowych i pomoc mieszkańcom w oszczędzaniu pieniędzy. Cele obejmują zwiększenie oszczędności gospodarstw domowych dzięki programom energooszczędnym, rozszerzenie dostępu do czystej energii oraz zapewnienie dostępu do ścieżek rowerowych i pieszych.

„Naszą szansą jest wspieranie zdrowych ekosystemów w mieście zapewnienie sprawiedliwości klimatycznej oraz środowiskowej, w tym lepszej jakości powietrza, oszczędności dla gospodarstw domowych, generowania dobrobytu i przyjaznych ekologii miejsc pracy, których nasze społeczności potrzebują teraz bardziej niż kiedykolwiek” – powiedziała Tovar.

Mieszkańcy mają głos

Kyra Woods, doradca burmistrza ds. polityki klimatycznej, powiedziała, że mieszkańcy powinni angażować się i poznać plan miasta, co mogą zrobić odwiedzając stronę chicago.gov/climateactionplan. Tam mogą wypełniać ankiety, dotyczące tego, które kwestie miasto powinno traktować priorytetowo.

Kwietniowy raport The Nature Conservancy wykazał, że klimat Illinois szybko staje się cieplejszy i wilgotniejszy, sygnalizując rosnące zagrożenie dla rolnictwa, zdrowia ludzkiego i ekosystemów stanu.

We wrześniu gubernator J.B. Pritzker podpisał gruntowny przegląd polityki energetycznej, który nazwał „wielkim krokiem naprzód w celu złagodzenia skutków zmian klimatycznych” i ma na celu skierowanie stanu Illinois na ścieżkę w 100% wolną od emisji dwutlenku węgla do 2045 roku.

jm

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor