----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

29 czerwca 2021

Udostępnij znajomym:

Ruch na drogach ekspresowych i miejskich ulicach wraca powoli do poziomu sprzed pandemii. Istnieją jednak pewne kluczowe różnice pod względem tego, kiedy dochodzi do największego nasilenia ruchu i kto siedzi za kierownicą, co sugeruje, że nasze nawyki zmieniły się z powodu pandemii Covid-19.

170 tysięcy godzin w korkach

W 2020 roku kierowcy z regionu Chicago spędzili 172,876 godzin korkach, i jest to najniższa liczba od 25 lat – jak wynika z nowego raportu Texas A&M Transportation Institute.

Spadek ten pokrywał się z trendami krajowymi – powiedział Bill Eisele, jeden z autorów badania. Autorzy raportu nie zauważyli jednak dużego spadku ruchu samochodów ciężarowych, co wynikało z ciągłego łańcucha dostaw.

Opóźnienia w ruchu i czas spędzany w korkach w godzinach szczytu zaczęły rosnąć ponownie w 2021 roku, a Eisele spodziewa się, że trend ten utrzyma się w dalszej części roku, wraz z ponownym otwarciem biznesów, szkół i uniwersytetów. To, jak będą wyglądać wzorce dotyczące ruchu na drogach będzie zależeć od tego, w jaki sposób pandemia zmieniła nasze życie. Obserwowany rozkwit handlu elektronicznego i dostaw może oznaczać więcej ciężarówek na drogach, a praca zdalna, telemedycyna i załatwianie coraz większej ilości spraw przez internet wpłynie na codzienne dojazdy.

Powrót do normalności

Według Departamentu Transportu stanu Illinois czas podróży na drogach ekspresowych w rejonie Chicago już wrócił do normy. Na autostradzie Eisenhowera dotarcie od Wolf Road do węzła Jane Byrne Interchange w godzinach porannego szczytu zajmuje kierowcom średnio 40 minut, w porównaniu z 32 minutami w czerwcu 2019 r. Kierowcy jadący po autostradzie Kennedy’ego z centrum na międzynarodowe lotnisko O'Hare po południu spędzali około godziny w drodze zarówno w czerwcu 2019, jak i 2021 roku.

Kto za kółkiem

Zwiększa się ruch ciężarówek, a coraz więcej osób pracuje zdalnie. Wśród tych, którzy teraz dojeżdżają do pracy, jest też więcej osób wcześniej korzystających z transportu publicznego – poinformował rzecznik IDOT.

Ruch samochodowy na płatnych autostradach, mierzony pobranymi opłatami, utrzymuje się nadal o ok. 10% poniżej poziomu sprzed pandemii. Ale opłaty samochodów ciężarowych wzrosły o ok. 8%.

Chociaż ruch samochodowy utrzymuje się na niższym poziomie, większość przejazdów w weekendy wykonywanych jest przez samochody osobowe, a opłaty za przejazdy w soboty (uwzględniając wszystkie pojazdy) są obecnie wyższe niż przed pandemią o 2-5% - powiedział rzecznik Illinois Tollway, Dan Rozenek. Wzrosty te są prawdopodobnie odzwierciedleniem większej ilości podróży rekreacyjnych po ponownym otwarciu stanu.

Dane Chicagowskiego Departamentu Transportu wskazują, że ruch w całym mieście prawie powrócił do poziomu sprzed pandemii, a ruch w downtown to obecnie 83% poziomu z roku 2019.

Rezerwacje miejsc parkingowych, które prawdopodobnie odzwierciedlają ilość osób odwiedzających centrum miasta, są nadal nieco poniżej poziomu sprzed pandemii, jednak obłożenie miejsc garażowych, często wykorzystywanych przez pracowników, utrzymuje się na dużo niższym poziomie.

„Mówi to, że ludzie odwiedzają centrum miasta, a pracownicy powoli wracają do biur” – powiedział Michael Edwards, prezes Chicago Loop Alliance.

jm

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----