----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Po porównaniu cen ponad sześciu milionów nowych i używanych samochodów w latach 2017-2020 portal iSeeCars określił, jakie kolory pomagają, utrudniają lub mają minimalny wpływ na wartość sprzedaży pojazdu.

„Kolor pojazdu jest jednym z głównych czynników branych pod uwagę po wybraniu marki i modelu przez kupujących” – powiedział Karl Brauer, analityk iSeeCars. „Ponieważ wartość odsprzedaży (resale) jest głównym czynnikiem wpływającym na wartość posiadanego samochodu, konsumenci powinni dokładnie rozważyć wybór koloru”.

Kolor wpływa na wartość

Kolor pojazdu może mieć znaczący wpływ na to, jak szybko traci on na wartości. Popularne kolory, w tym biały, czarny i srebrny, mają minimalny wpływ, co oznacza, że nie zaszkodzą wartości odsprzedaży, ale też nie pomogą utrzymać wartości pojazdu.

Niektóre z najbardziej korzystnych kolorów dla zachowania wartości, w tym żółty i pomarańczowy, mogą zaskoczyć konsumentów.

Popularne kolory, w tym biały, czarny i srebrny, są popularne, ponieważ są uważane za najbezpieczniejsze i najbardziej atrakcyjne. Ale czy są to najlepsze kolory, które pomagają pojazdowi zachować jego wartość?

„Wielu konsumentów wybiera te popularne kolory nie dlatego, że je lubią, ale dlatego, że zakładają, że wszyscy tak mają” – twierdzi Brauer. „To sprawia, że istnieje duże zapotrzebowanie na biały, czarny i srebrny, jednak nasza analiza potwierdza, że ‘mniej oczywiste’ kolory zachowują swoją wartość lepiej niż te najbardziej powszechne i popularne”.

Wybieraj żółte

Żółty to kolor pojazdu, który najlepiej zachowuje swoją wartość, tracąc o 45.6% mniej niż przeciętny pojazd. „Żółty może nie być powszechnie pożądanym kolorem samochodów, ale jest wystarczająco dużo ludzi, którzy chcą żółtego koloru, w porównaniu z liczbą zamawianych nowych żółtych samochodów, aby żółte samochody były bardziej pożądane niż inne na rynku używanym” - powiedział Brauer. „W rzeczywistości żółty jest jednym z kolorów o najniższym udziale pojazdów i jest najczęściej kolorem samochodów sportowych i innych pojazdów o małej objętości, które stosunkowo dobrze zachowują swoją wartość”.

36

To samo dotyczy koloru pomarańczowego, który zajmuje trzecie miejsce i ma niewielki udział w ogólnej liczbie pojazdów. „Podobnie jak żółty, pomarańczowy jest najczęściej spotykany w pojazdach sportowych o małej pojemności i samochodach typu muscle car” - powiedział Brauer. „Pomarańczowy to tak nowatorski kolor, że często jest wybierany w przypadku popularnych pojazdów z edycji specjalnych, takich jak 30. edycja Mazda MX-5 Miata, które są zazwyczaj pojazdami z limitowanej produkcji”.

Beżowy, również rzadki kolor samochodów, pomaga w utrzymaniu ich wartości - plasując się na drugim miejscu tabeli. „Samochody beżowe stanowią również niewielki udział pojazdów, poniżej jednego procenta” - powiedział Brauer. „Chociaż termin „beżowy” stał się synonimem nudy, obejmuje on spektrum odcieni od białawego do jasnobrązowego i wyróżnia się na parkingu, będąc jednocześnie kolorem neutralnym”.

33

Oryginalność nie zawsze idzie w parze z wartością

Jednak sama rzadkość występowania nie determinuje kwestii amortyzacji pojazdu. Trzy kolory farb wpływających na największy stopień deprecjacji – fioletowy, brązowy i złoty – również mają niewielki udział w rynku, ale tracą na wartości znacznie bardziej niż przeciętny pojazd.

„Sama rzadkość występowania nie determinuje wartości. Jeśli kolor nie trafi w gusta wystarczającej liczby osób kupujących używane samochody, obniży to wartość odsprzedaży, nawet jeśli rzadko one występują” – powiedział Bauer.

Najczęstsze kolory samochodów - czarny, biały, srebrny, szary, czerwony i niebieski – utrzymują się na średnim poziomie pod względem amortyzacji. „Ponieważ na rynku samochodów używanych jest tak wiele takich pojazdów, kupujący mogą łatwiej rozejrzeć się po sklepach, jeśli są zainteresowani tymi kolorami, co zmniejsza wpływ cen dealerów” - powiedział Brauer. „Czarny, biały i srebrny to bezpieczne kolory do kupienia, jeśli jesteś zadowolony ze średniego utrzymania wartości, ale nie, jeśli starasz się osiągnąć lepsze wyniki niż przeciętny”.

To, jak kolor wpływa na utratę wartości pojazdu zależy również od typu samochodu

Badając segment SUV-ów, firma iSeeCars stwierdziła, że kolor, który najlepiej trzyma swoją wartość, to żółty, a beż traci na wartości najbardziej. W przypadku pickupów kolory beżowe zachowują najlepszą wartość, podczas gdy brązowy najbardziej traci na wartości. W przypadku kabrioletów jasne kolory zachowują największą wartość, podczas gdy neutralne kolory tracą na wartości. W kategorii minivanów kolor niebieski jest kolorem, który najmniej traci na wartości, a brązowy najbardziej. Żółty najlepiej zachowuje swoją wartość w segmencie sedanów, podczas gdy kolor traci najbardziej.

Wybierając pojazd, konsumenci muszą zrozumieć, że wybór koloru to coś więcej niż tylko kosmetyczna decyzja. „Kolor samochodu wpływa na jego wartość, co jest szczególnie ważne dla kierowców, którzy planują pozbyć się samochodu po kilku latach” - powiedział Brauer. „Chociaż w przypadku odważniejszych lub rzadziej spotykanych odcieni może wydawać się, że szkodzą wartości samochodu przy odsprzedaży, w wielu przypadkach jest odwrotnie”.

Najbardziej popularne kolory w Ameryce

Samochody w odcieniach szarości (białe, czarne, szare i srebrne) stanowią 77.1% wszystkich pojazdów na drogach. Biały to najpopularniejszy kolor wśród nabywców samochodów, stanowiący 23.9 procent wszystkich pojazdów. „Firma Apple pomogła spopularyzować kolor biały wraz z wprowadzeniem na rynek iPhone'a, a konsumenci mogą kojarzyć go z nowoczesnością” - powiedział Phong Ly, dyrektor generalny iSeeCars. „Biały jest również jednym z najłatwiejszych w utrzymaniu kolorów w samochodach i zaskakująco lepiej ukrywa brud niż większość kolorów”. Czarne samochody zajmują drugie miejsce z wynikiem 23.2 procent, a następnie szare na trzecim, a srebrne na czwartym.

36

Popularność według stanu

Firma iSeeCars zbadała również najpopularniejsze kolory samochodów w poszczególnych stanach i w tabeli pojawiły się tylko dwa kolory: biały i czarny. Biały był najbardziej popularny w 27 stanach, a czarny w 23.

Ze względu na ogromną popularność białych, czarnych, szarych i srebrnych samochodów, iSeeCars wyróżniło również najpopularniejszy kolor poza tymi odcieniami (określonymi jako odmiany szarości). Kolor czerwony był najpopularniejszym kolorem w 38 stanach, a niebieski w 12.

45 RANKING

Najbardziej kolorowe stany

Jeśli chodzi o ilość samochodów w kolorach innych niż odcienie szarości, najbardziej kolorowe jest Vermont, a najmniej barwnym stanem Hawaje.

Na podst. www.iseecars.com

jm