24-letni hamburger
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W mediach społecznościowych pojawiło się niedawno nagranie, na którym widać hamburgera i frytki z restauracji McDonald's, które leżały w pudełku schowanym w szafie od 1996 roku. Chociaż jedzenie nie wygląda może zbyt apetycznie, na pierwszy rzut oka nikt by nie powiedział, że ma ponad 20 lat.

Użytkowniczka aplikacji TikTok, Aly Sherb, udostępniła nagranie, na którym jej babcia pokazuje zawartość trzymanego w szafie pudełka z frytkami i burgerem zakupionymi w 1996 roku.

Starsza pani najpierw pokazuje torebkę z informacjami o wyścigach Nascar z 1996 roku, a potem wyjmuje frytki, które według niej wyglądają, jakby upadły gdzieś najwyżej miesiąc wcześniej. "Nigdy nie spleśniały i nie są zepsute".

Następnie wyciąga burgera. Nie jest jasne, którą kanapkę z menu zamówiła 24 lata temu - w środku znajduje się tylko bułka i burger i żadne nie wygląda na zepsute ani spleśniałe.

Film kończy się słowami: "24-letni hamburger, nie wiem, co by się stało, gdyby ktoś go zjadł".

Nagranie zostało obejrzane ponad 3 miliony razy.

Podobna historia trafiła na pierwsze strony gazet na początku tego roku, kiedy mężczyzna z Utah pochwalił się 20-letnim burgerem z McDonald's, który również się nie zepsuł. Po opublikowaniu nagrania Anne Christensen z firmy McDonald's powiedziała: "W odpowiednim środowisku nasze hamburgery, podobnie jak większość innych potraw, mogą ulec rozkładowi. Ale do procesu rozkładu potrzebne są pewne warunki - w szczególności odpowiednia wilgotność. Bez wystarczającej wilgoci - czy to w samej żywności czy w środowisku - bakterie i pleśń nie mogą się rozwijać, a zatem rozkład jest mało prawdopodobny. Jeśli więc jedzenie jest wystarczająco suche lub wyschnie, jest mało prawdopodobne, że rozwinie się pleśń lub bakterie i że ulegnie rozkładowi. Jedzenie przygotowywane w domu i pozostawione do wyschnięcia może dać podobne rezultaty. Podobnie, ten konkretny burger jest prawdopodobnie wysuszony i odwodniony i bynajmniej nie jest taki sam, jak w dniu zakupu".

Doktor Donald W. Schaffner, profesor i specjalista w zakresu nauk o żywności na Rutgers University, powiedział, że wyjaśnienie podane przez przedstawicieli McDonald's było "oparte na faktach".

Według niego, w momencie przygotowywania przez firmę McDonald's dobrze wysmażonych burgerów, wiele bakterii zostaje już zabitych. Jeśli burger jest przechowywany w odpowiednich warunkach (np. w suchym miejscu), po prostu zostanie odwodniony i nieco zmumifikowany.

JM