Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Proponowana zmiana federalnego programu pomocy żywnościowej może spowodować, że dziesiątki tysięcy mieszkańców naszego stanu straci swoje świadczenia, jeśli mają zbyt wysokie oszczędności.

Amerykański Departament Rolnictwa dąży do zaostrzenia zasad kwalifikowania się do programu Supplemental Nutrition Assistance Program, zwanego potocznie SNAP, aby zapewnić spójność pomiędzy stanami i zapewnić pomoc tym, którzy jej najbardziej potrzebuje. Szacuje się, iż zmiany pozwolą zaoszczędzić 2.5 miliarda dolarów rocznie.

Ale adwokaci na rzecz ubogich twierdzą, że zaostrzone zasady kwalifikacji będą dotyczyć głównie pracujących rodzin, które walczą o to, aby związać koniec z końcem oraz osoby starsze posiadające oszczędności, i spowodują usunięcie tysięcy dzieci z programów darmowych posiłków szkolnych.

W stanie Illinois około 1.8 miliona osób otrzymuje znaczki żywnościowe.

Proponowana przez USDA zmiana przepisów dotyczy procesu tzw. kategorialnej kwalifikacji, który umożliwia gospodarstwom domowym automatycznie kwalifikować się do SNAP jeśli już kwalifikują się do innych programów opieki społecznej. W stanie Illinois ci, którzy otrzymują SNAP poprzez kategorialną kwalifikację, mogą mieć roczne zarobki brutto nieprzekraczające 165% federalnej granicy ubóstwa lub $35,194 dla trzyosobowej rodziny, o ile ich wydatki przynoszą dochód netto do granicy ubóstwa, która wynosi $21,330. Ich oszczędności i aktywa nie są brane pod uwagę.

Administracja Trumpa chce zmienić przepisy dotyczące znaczków żywnościowych, które odebrałyby te przywileje 3.1 milion ludzi w Stanach. USDA twierdzi jednak, że niektóre stany za bardzo rozszerzyły swoje zasady kwalifikacji i chce je ograniczyć.

Aby zaostrzyć obowiązujące przepisy, USDA stara się ograniczyć automatyczne kwalifikacje na SNAP do gospodarstw domowych, które otrzymują świadczenia socjalne powyżej $50 miesięcznie przez co najmniej sześć miesięcy. Wielu mieszkańców Illinois, którzy nie uzyskują tego poziomu świadczeń, straciłoby kwalifikacje kategoryczne i podlegałoby limitom związanym z dochodami i posiadanymi aktywami.

Federalny limit dochodu dla SNAP wynosi 130% federalnej granicy ubóstwa, co dla trzyosobowej rodziny wynosi brutto $27,729 rocznie. Limit aktywów to nie więcej niż $3,500 oszczędności dla gospodarstw domowych, które obejmują osoby starsze lub niepełnosprawne i nie więcej niż $2,250 dla innych gospodarstw domowych.

Ile osób może stracić świadczenia?

USDA twierdzi, że 3.1 miliona osób otrzymujących pomoc żywnościową w całym kraju, czyli około 8 procent, nie będzie już kwalifikować się do SNAP na mocy nowych zasad.

Urzędnicy w Illinois nie byli w stanie podać konkretnych liczb. Jednak według danych USDA z 2016 roku, około 8.6% gospodarstw domowych w stanie Illinois otrzymujących bony żywnościowe, nie spełniałoby federalnych wymogów dotyczących dochodów lub posiadanych aktywów. W kwietniu w Illinois było ponad 900,000 gospodarstw domowych otrzymujących SNAP, więc jeśli ta stopa pozostanie niezmienna, ponad 77,000 gospodarstw domowych może stracić świadczenia. 

Z uwagi na dochód oraz posiadane aktywa, nieproporcjonalnie dotknięte zostałyby osoby starsze i rodziny pracujące. Około 13.2 procent gospodarstw otrzymujących SNAP ze starszą osobą straciłoby świadczenia, podobnie jak 12.5 procent z uwagi na zarobki.

Nolan Downey, prawnik z Shriver Center on Poverty Law, powiedział, że wiele rodzin o niskich dochodach, które walczą o to, by związać koniec z końcem, straci uprawnienia, ponieważ zarabiają powyżej progu federalnego.

„Rodzina składająca się z trzech osób nie mogłaby się kwalifikować, gdyby zarobiła zaledwie $2,310 miesięcznie, niezależnie od tego, ile z tego dochodu jest przeznaczone na koszty mieszkaniowe lub opiekę nad dziećmi – które są niezwykle kosztowne w Chicago” – powiedział Downey. „Seniorzy i osoby borykające się z niepełnosprawnością również odczują negatywne skutki, ponieważ pieniądze, które odłożyli na swoje konta bankowe na rzecz wydatków medycznych lub innych nagłych wypadków, będą liczone przeciwko nim”.

Wiele osób straciłoby świadczenia z uwagi na posiadane aktywa, w myśl nowych przepisów, które przede wszystkich sprawdzają oszczędności w banku, ponieważ odłożyli zbyt wiele pieniędzy. Nie liczą się domy i oszczędności emerytalne.

Diane Doherty, dyrektor wykonawcza z Illinois Hunger Coalition, powiedziała, że karanie ludzi za oszczędzanie pieniędzy przynosi efekt przeciwny do zamierzonego.

„To naprawdę zniechęca ludzi do osiągnięcia punktu stabilności finansowej” – powiedziała.

Czy dzieci stracą darmowe obiady w szkołach?

Dzieci w gospodarstwach domowych, które otrzymują SNAP, automatycznie kwalifikują się do bezpłatnych lunchów szkolnych, więc jeśli gospodarstwo domowe straci SNAP, dziecko traci dostęp do bezpłatnego posiłku. Niezależne biuro budżetowe w Kongresie w analizie przeprowadzonej w ubiegłym roku oszacowało, że ograniczenie kategorialnej kwalifikowalności odbiorców SNAP spowodowałoby, że 265,000 dzieci straci dostęp do darmowych obiadów szkolnych.

Dzieci mogą nadal ubiegać się o bezpłatne posiłki szkolne lub po obniżonych cenach, ale zwiększa to obciążenie administracyjne rodzin, z których wiele osób może tego ostatecznie nie zrobić – powiedziała Sophie Miliam starszy dyrektor ds. polityki publicznej w Greater Chicago Food Depository.

Jak zmiany wpłyną na formalności?

W przypadku stanu Illinois, który boryka się z opóźnieniami w przetwarzaniu aplikacji SNAP, pojawia się zaniepokojenie tym, w jaki sposób stan poradziłby sobie z dodatkowymi dokumentami w celu weryfikacji zasobów.

„Spowolniłoby to przetwarzanie pilnych wniosków złożonych przez osoby narażone na głód i ubóstwo” – powiedziała Meghan Power, rzeczniczka Departamentu Pomocy Społecznej, którzy zarządza programem SNAP w stanie. „Nałożenie nowych przeszkód administracyjnych odwróci także ogromny postęp, jakiego Illinois dokonało niedawno w przetwarzaniu aplikacji SNAP w odpowiednim czasie”.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location