Apokalipsa owadów
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Zmiany klimatyczne, środki owadobójcze, herbicydy, zanieczyszczenie światłem, gatunki inwazyjne oraz zmiany w rolnictwie i użytkowaniu gruntów powodują, że każdego roku Ziemia traci prawdopodobnie od 1 do 2 procent owadów – ostrzega entomolog z University of Connecticut, David Wagner.

Problem, nazywany czasem apokalipsą owadów, przypomina układankę. Naukowcy twierdza, iż wciąż nie posiadają wszystkich elementów, co powoduje trudności z określeniem skali problemu i jego złożoności oraz uniemożliwia skłonienie świata do zauważenia i reakcji na to zjawisko.

Wagner twierdzi, że naukowcy muszą dowiedzieć się, czy tempo utraty owadów jest większe niż w przypadku innych gatunków. „Są powody, aby się o to martwić” – dodał. „Wynika to z faktu, iż są one celem ataku: insektycydami, herbicydami i zanieczyszczenia światłem”.

„Spadek liczby owadów jest w pewnym sensie porównywalny ze zmianami klimatu 30 lat temu – ponieważ metody oceny zasięgu i tempa strat były trudne” – powiedziała May Berenbaum, entomolog z University of Illinois i zdobywczyni National Medal of Science.

Co gorsze, ludzie nienawidzą „robaków”, pomimo tego, iż zapylają one światową żywność, mają kluczowe znaczenie dla łańcucha pokarmowego i pozbywania się odpadów.

Berenbaum powiedziała, że dwa najlepiej znane przykłady – pszczoły miodne i motyle monarchy – najlepiej ilustrują problem i spadek liczby owadów. Populacja pszczół miodnych skurczyła się dramatycznie z powodu chorób, pasożytów, środków owadobójczych, herbicydów i braku pożywienia.

Zmiany klimaty wpływają na ilość pożywienia, podobnie jak zmiany w amerykańskim rolnictwie, które usuwają chwasty i kwiaty, niezbędne dla ich przetrwania.

„Tworzymy gigantyczną biologiczną pustynię, z wyjątkiem soi i kukurydzy na olbrzymich obszarach na Środkowym Zachodzie” – powiedziała.

Pakiet 12 badań opublikowanych przez National Academies of Sciences i napisany przez 56 naukowców z całego świata nie dostarcza nowych danych, ale prezentuje zakres problemu, który zaczyna przyciągać uwagę. Badacze zidentyfikowali 1 milion gatunków owadów, podczas gdy prawdopodobnie 4 miliony jeszcze nie zostały odkryte – powiedziała Berenbaum.

Entomolog z University of Delaware, Doug Tallamy, który nie brał udziału w tych badaniach, stwierdził, że „świat spędził ostatnie 30 lat wydając miliardy dolarów na znalezienie nowych sposobów zabijania owadów i jedynie ceny na ich ochronę”.

„Dobra wiadomość jest taka, że z wyjątkiem zmian klimatycznych, ludzie mogą wiele zrobić, aby odwrócić proces spadku liczby owadów” – powiedział Tallamy.

jm