AstraZeneca skuteczna w niemal 80%
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Szczepionka AstraZeneca opracowana przez brytyjsko-szwedzki zespół biotechnologiczny jest skuteczna w 79 procentach w zapobieganiu objawowej postaci infekcji COVID-19. Całkowicie, czyli w 100 procentach chroni przed ciężkim przebiegiem choroby. Badanie kliniczne III fazy przeprowadzili eksperci w USA, Peru i Chile. Testy obejmowały dwie dawki podane w odstępie 4 tygodni, a wzięło w nich udział ponad 32 tysiące osób. 

„Nasz produkt jest skuteczny w 100 procentach. Zapewnia ochronę przed ciężkimi czy śmiertelnymi skutkami choroby i hospitalizacją. Skuteczność jest podobna niezależnie od wieku i pochodzenia etnicznego. W przypadku osób powyżej 65 lat wynosi 80 proc.” – informuje koncern AstraZeneca w przesłanym komunikacie. Około 20 proc. uczestników badań klinicznych miało powyżej 65 lat, a 60 proc. badanych cierpiało na choroby współistniejące, zwiększające ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Chodzi przede wszystkim o nadwagę, cukrzycę czy problemy z krążeniem.  

“Wyniki potwierdzają poprzednie rezultaty badań przeprowadzonych na osobach dorosłych, ale po raz pierwszy badania potwierdziły podobną skuteczność w grupie osób starszych - powyżej 65. roku życia” – mówi współprowadząca badania prof. Ann Falsey z Uniwersytetu w Rochester.

Przeprowadzone testy mają być biletem wstępu dla preparatu AstraZeneca na amerykański rynek. Aby do tego doszło brytyjsko-szwedzka szczepionka musi uzyskać autoryzację amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA). Tego typu zezwolenia dotychczas uzyskały 3 szczepionki – Pfizer & BioNTech, Moderna i Johnson & Johnson.

Nie w Stanach Zjednoczonych, ale w Europie, AstraZeneca budziła i nadal budzi wiele kontrowersji. Władze m.in. Austrii, Włoch, Norwegii i Rumunii czasowo wstrzymały szczepienia preparatem Astra Zeneca ze względu na zakrzepy krwi, które miały być objawem poszczepiennym. W tej sprawie dochodzenie prowadziła Europejska Agencja Leków (EMA). Eksperci w ubiegły czwartek poinformowali, że szczepionka jest „bezpieczna i skuteczna”, i nie ma powodów do rezygnacji ze szczepień tym preparatem. Obecnie szczepionka jest dopuszczona do stosowania w ponad 70 krajach na całym świecie.

AstraZeneca to dwudawkowa szczepionka wektorowa. Oznacza to, że jest zbudowana inaczej niż Moderna czy Pfizer, będące szczepionkami mRNA. Ich główny rywal, czyli wspomniana AstraZeneca bazuje na specjalnych wektorach – fragmentach aktywnych wirusów, które zostały poddane modyfikacji, by tym samym wywołać odpowiedź immunologiczną przeciw wirusowi SARS-CoV-2.

fk