23 grudnia 2019

Udostępnij znajomym:

Okazuje się, że nie tylko legalizacja marihuany, o której pisze się najwięcej. Wzrasta minimalna płaca w naszym stanie, drożeją opłaty za tablice rejestracyjne, a także wyższe będą podatki za parkowanie. Poza tym w publicznych łazienkach męskich pojawi się więcej rozkładanych stolików do zmiany pieluch u dzieci – tak, ojcowie też to czasami robią - no i łatwiej będzie zmienić nazwisko po rozwodzie. Co jeszcze? Zobaczmy...

Po 1 stycznia w życie wchodzi ponad 250 nowych praw i rozporządzeń w stanie Illinois. O wielu nie pamiętamy, większość prawdopodobnie nie dotyczy zbyt wielu osób. Nie jesteśmy w stanie opisać wszystkich, więc spróbujmy kilka ciekawszych.

Tak, potwierdzamy raz jeszcze, po 1 stycznia w Illinois marihuana rekreacyjna staje się legalna. Pisze się o tym sporo i często, więc każdy zainteresowany znajdzie potrzebne informacje w wielu miejscach, również w przeszłych wydaniach Monitora.

 

Stawka minimalna

Najmniej zarabiający już od 1 stycznia otrzymają podwyżkę, bo płaca minimalna podnosi się o $1, do poziomu $9.25. To pierwsza odgórne podniesienie płacy minimalnej w naszym stanie od dekady.

Kolejna podwyżka wejdzie w życie 1 lipca. Wówczas o 75 centów, czyli do $10.

To nie koniec, gdyż każdego roku po 1 stycznia minimalna płaca podnoszona będzie w naszym stanie o kolejnego dolara, aż do poziomu $15. Oznacza to, że w 2025 r. w stanie Illinois minimalna płaca wynosić będzie 15 dolarów.

W Chicago minimalna stawka to obecnie $13 na godzinę, jednak 1 stycznia wzrośnie do $14, po 1 lipca do $15 – postanowiła rada miasta w listopadzie.

 

Podatek parkingowy

To nowy podatek, mający wspomóc nowe konstrukcje budowlane zgodnie z zaproponowanym przez gubernatora Pritzkera programem “Rebuild Illinois”, którego koszt opiewa na 45 mld. dolarów.

Spodziewajmy się wiec 6% dziennej i 9% miesięcznej opłaty za kryte i otwarte parkingi. Z opłaty zwolnione są miejsca zarządzane przez stanowe lub lokalne władze. Nowe podatki podniosą opłaty dla parkujących w takich miejscach kierowców.

 

Droższe rejestracje

Ta podwyżka też ma wspomóc rozwój, tym razem infrastruktury drogowej i transportu. Cena za odnowienie samochodowej licencji stanowej wzrośnie od $50 do $151 rocznie. Najwyższa opłata czeka właścicieli pojazdów elektrycznych – opłata za rejestrację wzrasta z $35 dolarów za dwa lata do $248 za rok.

 

Obniżka!

Tylko jedna, więc należy o niej wspomnieć. Nieletni, czyli osoby poniżej 18 roku życia, za wyrobienie stanowej karty identyfikacyjnej, czyli ID, zapłacą po Nowym Roku $5 zamiast dotychczasowych $10.

 

Podwyżka!

Kolejna zresztą, czyli tzw. trade-in vehicle tax, o którym w Monitorze pisaliśmy przed tygodniem, ale w ramach odświeżania informacji taki przykład: mieszkaniec Illinois oddaje w tzw. „trade in” swój samochód wart 20,000 dolarów, aby kupić nowy za 35,000. Obecnie płaci podatek od różnicy między starym, a nowym samochodem, czyli sumy 15,000 dolarów. Uwzględniając średnią stawkę lokalnych i stanowych podatków od sprzedaży wynoszącą 8.74%, podatek od tej transakcji wyniesie $1,311.

Po Nowym Roku jednak za to samo zapłaci o prawie 900 dolarów więcej.

Po 1 stycznia maksymalnie 10,000 dolarów wartości wymienianego samochodu będzie zwolnione z podatku od sprzedaży. W podanym wyżej przykładzie, zamiast płacić podatek od kwoty 15,000 dolarów, będzie trzeba zapłacić podatek od sumy 25,000 dolarów.

Zmiana ta ma przynieść budżetowi Illinois 40 milionów dolarów. Tak, oczywiście, na projekty związane z infrastrukturą...

 

Molestowanie seksualne

Począwszy od stycznia, każdy pracodawca w stanie Illinois – prywaty i publiczny - zobowiązany jest do organizowania swym pracownikom profesjonalnych szkoleń z zakresu przeciwdziałania prześladowaniom seksualnym w miejscach zatrudnienia.

Będzie musiał udostępnić szkolenie wzorowane na modelu sporządzonym przez stanowy Departament Praw Człowieka. Sam departament oferować będzie takie treningi dla pracowników za darmo, jednak pracodawca może z nich nie skorzystać i wynająć do tego celu prywatą firmę.

Biznesy mają czas do końca przyszłego roku, by zorganizować tego typu szkolenie dla swych pracowników. Nowi pracownicy muszą odbyć takie szkolenie w okresie maksymalnie 90 dni od daty zatrudnienia.

 

Droższe mandaty

Nie wszystkie, ale dotyczące wykroczeń mogących zakończyć się tragicznie. Jak choćby wyprzedzania autobusu szkolnego z wyciągniętym ramieniem „STOP”. Za takie przewinienie mandat drożeje ze $150 za pierwszy raz do $300. Drugie wykroczenie tego typu to już $1,000 zamiast dotychczasowych $500.

Przewidziano też wyższe kary dla kierowców, którzy nie zwalniają w wyznaczonych miejscach na drogach oraz nie ustępują miejsca pojazdom uprzywilejowanym. Pierwsze wykroczenie tego typu drożeje ze $100 do $250, każde kolejne to minimum $750. Dodatkowo osoby łamiące to prawo będą musiały zapłacić $250 na fundusz edukacyjny uświadamiający konieczność przestrzegania tego typu przepisów.

Osobne prawo przewiduje, iż kierowcy, którzy nie zwalniają podczas wjazdu w strefę robót drogowych na autostradzie karani będą mandatem w wysokości $25,000 zamiast dotychczasowych $10,000. Za nieposłuszeństwo wobec kierujących ruchem w takich strefach grozi od $100 do $1,000.

 

Koniec z przedawnieniami poważnych przestępstw seksualnych

Prokuratorzy z Illinois nie będą już musieli już walczyć z czasem stawiając zarzuty za poważne przestępstwa seksualne, niezależnie od wieku ofiary.

Nowa ustawa znosi przedawnienia dotyczące poważnych przestępstw na tle seksualnym. Wcześniej prokuratura miała 10 lat na wniesienie oskarżenia, jeśli przestępstwo zostało zgłoszone organom ścigania w ciągu trzech lat po jego popełnieniu.

Wcześniej, bo w 2017 r. Illinois wyeliminowało przedawnienie dotyczące poważnych przestępstw seksualnych wobec osób poniżej 18 roku życia. Stało się to po ujawnieniu, iż były przewodniczący Izby Reprezentantów USA, pochodzący z Illinois Dennis Hastert, wykorzystał seksualnie kilku chłopców pracując jako trener zapasów w Yorkville High School w latach 60. i 70. ubiegłego wieku.

 

Zmieniają się wymagania dotyczące pracy DCFS

Illinois Department of Children and Family Services będzie zobowiązany do wizyty domowej, gdy otrzyma zgłoszenie od organów ścigania, pracowników służby zdrowia lub oświaty, dotyczące podejrzeń o nadużyciach wobec dzieci.

Prawo zostało uchwalone po nagłośnionych przez media przypadkach śmierci kilkuletnich dzieci, których rodziny miały wcześniej kontakt z DCFS. Najgłośniejszą sprawą ostatnich miesięcy było morderstwo pięcioletniego Andrew „AJ” Freunda z Crystal Lake i dwuletniego Ja'hira Gibbonsa z Washington Park.

Zgodnie z innym, nowym prawem obowiązującym od Nowego Roku w Illinois, DCFS będzie zobowiązany do powiadomienia odpowiednich służb, gdy otrzyma zgłoszenia o krzywdzeniu lub zaniedbywaniu dzieci podczas opieki szpitalnej.

Ustawę tę uchwalono po ubiegłorocznych doniesieniach Chicago Tribune i innych mediów, które opisały nadużycia w Chicago Lakeshore Hospital, prywatnym ośrodku psychiatrycznym w dzielnicy Uptown.

 

Koniec praktyki “pay to stay” w więzieniach

Opłata za pobyt w więzieniu? Tak, okazuje się, że w Illinois zdarzało się, iż Departament Więziennictwa pozywał niektórych więźniów o zwrot kosztów pobytu w podległych mu placówkach w celu odzyskania poniesionych kosztów.

Ustawodawcy przyjęli taką ustawę już w 2016 r., ale zawetował ja ówczesny gubernator, Bruce Rauner. Tym razem została podpisana, choć już po wyjściu na jaw informacji na ten temat, liczba takich przypadków gwałtownie spadła.

Nowe prawo zabrania naliczania opłat za opiekę medyczną lub dentystyczną, którą otrzymują podczas pobytu w więzieniach.

 

Rozszerzone prawa dla imigrantów

Kilka nowych przepisów rozszerza prawa imigrantów, głównie w zakresie szkolnictwa wyższego i wymiaru sprawiedliwości. Jedno ułatwia dostęp do stanowej pomocy finansowej dla studentów Illinois, którzy nie uzyskali statusu legalnego rezydenta USA, oraz studentów transpłciowych, którzy zostali wcześniej zdyskwalifikowani, ponieważ nie zarejestrowali się wcześniej do programu. Oznacza to, że około 3,500 dodatkowych osób mogłoby zakwalifikować się do programu Monetary Award.

Kolejne wprowadzane od 1 stycznia przepisy mówią, że status imigracyjny osoby biorącej udział w postępowaniu cywilnym nie jest brany pod uwagę, chyba że osoba ta poda tę informację dobrowolnie lub jest ona niezbędna do udowodnienia meritum sprawy. Prawo zezwala pozwanemu na wycofanie przyznania się do winy, jeśli nie został o wcześniej poinformowany, iż może to wpłynąć na jego status imigracyjny.

 

Stoliki do zmiany pieluch

Wiele publicznych łazienek będzie już w nie wyposażonych, włączając w to łazienki męskie, często pod tym względem zaniedbywane. Z obowiązku wyposażenia takich miejsc w „changing stations” zwolnione będą kluby nocne, co chyba jest zrozumiałe, bo ich raczej nikt z noworodkiem nie odwiedza, a także fabryki i inne, wybrane miejsca pracy. Poza tym osoby prywatne nie będą już mogły pozywać do sądu właścicieli budynków z łazienkami pozbawionymi stolików do zmiany pieluch. Okazuje się, że takich pozwów było coraz więcej.

Skoro mowa o łazienkach, to warto przypomnieć, iż od 1 stycznia każda publiczna przeznaczona dla jednej osoby automatycznie uznana zostaje za łazienkę bez określonej płci, czyli „gender neutral”.

 

Więcej kamer na autostradach

Po Nowym Roku możemy spodziewać się coraz większej liczby kamer rozmieszczonych wzdłuż dróg szybkiego ruchu. W tym przypadku chodzi o bezpieczeństwo. Na drogach tych dochodzi do wielu niebezpiecznych sytuacji, w tym strzelanin. Policja chce, by zdarzenia te były rejestrowane i w razie potrzeby wykorzystane do ujęcia i skazania sprawcy.

Organa ścigania będą mogły wykorzystywać nagrania z kamer w prowadzeniu dochodzeń związanych z poważnymi przestępstwami, ale nie będą mogły wykorzystywać ich do drobnych wykroczeń.

 

Głosowanie w więzieniu

Nowe prawo przewiduje, iż w razie wyborów osoby oczekujące na rozprawę w więzieniu, będą miały ułatwiony dostęp do punktów do głosowania. Nie oznacza to, że będą wiezione w takie miejsce, ale że miejsce takie, przynajmniej w powiecie Cook, musi być stworzone w miejscu odosobnienia. Pozostałe powiaty muszą umożliwić więźniom uprawnionym do głosowania możliwość listownego oddania głosu.

W dalszym ciągu osoby skazane i odsiadujące wyrok głosować nie mogą. Mogą oczekujący na rozprawę, czyli tacy, którzy jeszcze nie zostali skazani, oraz ci, którzy wyrok odsiedzieli.

 

Bez YouTube w czasie jazdy!

Używanie telefonu podczas jazdy już jest zabronione, ale nowe prawo w szczególności zakazuje „oglądania wideo” w czasie, gdy znajdujemy się za kierownicą. Tak, to coraz powszechniejsza i w zgodnej opinii wielu osób, głupia praktyka. Przyłapani na tym procederze zapłacą surowe kary.

Osobny przepis zabrania posiadania przyciemnianych szkieł w reflektorach przednich pojazdu, co również stało się modne w ostatnich latach.

 

Marihuana w szkołach

Praw dotyczących tego tematu jest wiele, rzadko jednak poruszana jest kwestia marihuany w szkołach. Przecież poza użyciem rekreacyjnym, w szkołach zabronionym, wciąż obowiązuje prawo dotyczące medycznego jej wykorzystania. Często dotyczy ono osób nieletnich, uczących się, które potrzebują mieć stały do niej dostęp.

Pacjenci tacy, posiadający odpowiednie dokumenty medyczne, będą mogli korzystać z medycznej marihuany pod nadzorem pielęgniarki szkolnej lub nauczyciela. Podobnie jak w przypadku innych lekarstw, będzie ona przetrzymywana w pomieszczeniu medycznym szkoły przez cały czas.

To tylko kilka wybranych, nowych praw, które zaczną obowiązywać już za kilka dni. Pozostałe, a jest ich – przypomnijmy – ponad 250, opisane są na oficjalnych stronach stanowych oraz dostępne na portalu legiscan.com

RJ

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor