Coraz mniej członków związków zawodowych
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Drugi rok z rzędu spada ilość pracowników będących członkami związków zawodowych w Illinois.

Analizując dane Departamentu Pracy, naukowcy z Illinois Economic Institute, University of Illinois oraz University of California-Irvine, odkryli, że członkostwo w związkach zawodowych zmniejszyło się w stanie o ponad 56,000 pracowników od 2017 roku.

W raporcie stwierdzono, że spadek był w dużej mierze spowodowany spadkiem liczby pracowników związkowych w sektorze publicznym, tradycyjnym bastionie siły roboczej. Sektorem publicznym wstrząsnęła decyzja Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych z 2018 roku w sprawie Janus vs AFSCME, która zniosła wymogi, zgodnie z którymi pracownicy stanowi w Illinois musieli płacić składki związkowe, kiedy związki w ich imieniu negocjowały umowy zbiorowe, obejmujące wynagrodzenia, emerytury czy świadczenia opieki zdrowotnej. Sędziowie orzekli, że pobieranie składek od wszystkich jest pogwałceniem pierwszej poprawki do konstytucji, bo nie można zmuszać pracowników do wspierania związków, z którymi się nie zgadzają. Obowiązkowe składki naruszają prawo do wolności słowa - podkreślono.

Mailee Smith, dyrektor ds. polityki pracy w Illinois Policy Institute, nie jest zaskoczona obserwowanym trendem spadkowym.

"Raport jest dopingujący, ponieważ pokazuje, że pracownicy rządowi korzystają ze swojej wolności wyboru, czy chcą przekazywać swoje pieniądze związkom" - powiedziała.

W raporcie naukowcy podkreślili dodatkowe trendy demograficzne i zawodowe dotyczące związkowej siły roboczej w Illinois i całym kraju, stwierdzając, iż czarni, weterani wojskowi, mężczyźni i pracownicy w średnim wieku są częściej członkami związków niż kobiety i młodsi pracownicy.

Smith powiedziała, że spodziewa się kontynuacji tego trendu.

"Jest wielu pracowników, którzy wciąż nie zdają sobie sprawy, że mają taki wybór, że mają możliwość odmowy członkostwa w związku i płacenia składek związkowych" - powiedziała.

JM