16 października 2018

Udostępnij znajomym:

Odpowiednik jednej ciężarówki pełnej plastiku wpada do oceanów co minutę. Skąd pochodzą te wszystkie śmieci? Aby rozwiązać kryzys związany z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi, organizacja Greenpeace postanowiła zdobyć najbardziej dokładne informacje dotyczące pochodzenia plastikowych śmieci.

Wspólnie z partnerami z ruchu Break Free From Plastick, Greenpeace korzystając z pomocy 10,000 wolontariuszy z 42 krajów, rozpoczął najbardziej ambitny projekt sprzątania plastiku i kontroli firm, które najbardziej przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska.

Dziewięć miesięcy pracy, sześć kontynentów, 239 imprez wspólnego sprzątania i ponad 187,000 sztuk zebranych śmieci dało najbardziej wiarygodny obraz tego, jakie korporacje przyczyniają się do globalnego problemu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi.

Oto pierwsza dziesiątka firm produkujących najczęściej spotykane plastikowe odpadki:

  1. Coca-Cola
  2. Pepsi Co
  3. Nestle
  4. Danoe
  5. Mondelez International
  6. Procter & Gamble
  7. Unilever
  8. Perfetti van Melle
  9. Mars Incorporated
  10. Colgate-Palmolive

A to tylko wierzchołek góry lodowej i dziesiątka spośród setek międzynarodowych korporacji, które przyczyniają się do rosnącego zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi na całym świecie.

Najważniejszym wnioskiem wyciągniętym z przeprowadzonych badań, jest konieczność sprawienia, aby marki wzięły na siebie odpowiedzialność za produkowane zanieczyszczenia.

Na przykład Coca-Cola. Produkty z logo tej firmy nie tylko zostały znalezione w 40 z 42 uczestniczących w badaniu krajów, ale to jedyna marka, która plasuje się w pierwszej trójce na wszystkich sześciu kontynentach (w eksperymencie nie uwzględniono Antarktydy, ale niestety tam też jest obecny plastik). Załoga statku Greenpeace – Arctic Sunrise znalazła nawet nienaruszoną butelkę coli na Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci – gigantycznym „wysypisku” śmieci dryfującym po północnej części Oceanu Spokojnego, pomiędzy Kalifornią a Hawajami, setki kilometrów od jakiejkolwiek zamieszkałej ziemi. Śmietnisko składa się z 1.8 biliona kawałków plastiku różnej wielkości.

Jako jedne z największych firm na świecie, Coca-Cola, PepsiCo, Nestle i inne wymienione na liście, mogłyby stać się częścią rozwiązania kryzysu związanego z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi. Zamiast tego wciąż pozostają główną częścią problemu, sprzedając nam plastikowe butelki na napoje i opakowania, które możemy jedynie wyrzucić.

Wszyscy mamy rolę do odegrania w walce z falą zanieczyszczenia plastikiem. Ale rzeczywistość jest taka, że indywidualni klienci ponoszą ciężar tego kryzysu. Wymieniamy plastikowe butelki na szkło i metale wielokrotnego użytku, pozbywamy się plastikowych słomek, unikamy niepotrzebnych siatek w sklepach spożywczych i sprzątamy plaże najlepiej, jak potrafimy. Ale możemy zrobić tylko tyle, jeśli firmy nie wezmą w tym procesie udziału i nie będą stosować bardziej zrównoważonych rozwiązań.

Aby rozwiązać problem zanieczyszczeń, należy zmienić cały system – od tego, jak powstają produkty do tego, co z nimi robimy, gdy już nie są nam potrzebne. I musimy domagać się tego, aby korporacje podjęły wysiłki i stały się częścią rozwiązania.

Greenpeace rozpoczęło akcję na mediach społecznościowych, zachęcając wszystkich, którzy zobaczą wyrzucony kawałek plastiku, do podniesienia go, zrobienia zdjęcia i udostępnienia go w mediach społecznościowych z hashtagiem #IsThisYours, nie zapominając o oznaczeniu marki.

Razem możemy być pokoleniem, które skończy z zanieczyszczeniem oceanów tworzywami sztucznymi.

Więcej informacji na temat korporacji przyczyniających się do zanieczyszczenia oceanów znaleźć można w audycie Break Free From Plastic na stronie: https://www.breakfreefromplastic.org/globalbrandauditreport2018

Monitor

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor