04 kwietnia 2019

Udostępnij znajomym:

Po zaprzysiężeniu 20 maja Lori Lightfoot zostanie 56. burmistrzem Chicago i będzie pierwszą w historii Wietrznego Miasta czarnoskórą kobietą na tym stanowisku. Będzie także pierwszym burmistrzem reprezentującym otwarcie środowisko gejowskie.

W swoim przemówieniu po ogłoszeniu wyborczego zwycięstwa we wtorek wieczorem, Lori Lightfoot, zapowiedziała, że chce, by było początkiem zmian w naszym mieście. Stanowisko obejmie po Rahmie Emanuelu, który nie podjął walki o trzecią kadencję.

Lori Lightfoot, była prokurator federalna i była przewodnicząca zarządu rady chicagowskiej policji, w drugiej turze zdobyła 74 proc. głosów, a jej rywalka Toni Preckwinkle, przewodnicząca Rady Powiatu Cook - 26 proc. Lightfoot wygrała z Preckwinkle w każdym z 50 okręgów wyborczych. Obie pokonały w pierwszej turze, 26 lutego, 14 innych kandydatów. Najwięcej głosów zdobyła Lightfoot.

“Dzisiaj nie tylko podjęliście historyczną decyzję, ale weszliście na drogę w kierunku zmian” - mówiła burmistrz elekt podczas swojego wieczoru wyborczego.

Lightfoot zapowiedziała walkę z korupcją polityczną, przestępczością kryminalną, ale przy jednoczesnym budowaniu zaufania na linii policja - społeczeństwo. Podtrzymała postulat wyrównywania różnic między dzielnicami. “Możemy i chcemy uczynić Chicago miastem, w którym kod pocztowy nie decyduje o twoim losie”.

Burmistrz elekt zapowiedziała, że Chicago pod jej rządami w dalszym ciągu będzie miastem przyjaznym wszystkim imigrantom, których zamierza chronić przed nienawiścią. W tym kontekście krytykowała działania waszyngtońskiej administracji prezydenta Trumpa.

56-letnia Lori Lightfoot dorastała w Massillon w stanie Ohio. Przed jej przyjściem na świat jej ojciec, pracownik fabryki i dozorca, stracił słuch i przez rok był w śpiączce. Aby móc studiować na Uniwersytecie Michigan, Lightfoot była zatrudniona w siedmiu miejscach. Na studiach prawniczych na University of Chicago zorganizowała protesty na kampusie przeciwko dyskryminacyjnym praktykom zatrudniania w firmie prawniczej Baker McKenzie. Protesty zakończyły się zakazem rekrutacji firmy na terenie kampusu U. of C.

Po ukończeniu studiów Lightfoot dołączyła do biura prokuratora federalnego. Asystentem prokuratora była w latach 1996-2002. Była jednym z finalistów do objęcia stanowiska prokuratora federalnego w Dystrykcie Północnego Illinois.

U byłego burmistrza Richarda M. Daleya w latach 2002-2005 pełniła funkcję głównego administratora Biura Standardów Zawodowych, znanego obecnie jako Cywilne Biuro ds. Odpowiedzialności Policji (Civilian Office of Police Accountability - COPA). W 2015 roku burmistrz Rahm Emanuel nominował Lightfoot na przewodniczącą zarządu rady chicagowskiej policji. Z tego stanowiska odeszła w maju 2018 r. i wtedy rozpoczęła swoją kampanię.

Lori Lightfoot uzyskała w 2. turze wyborów na burmistrza poparcie dwóch najważniejszych dzienników "Chicago Sun-Times" i "Chicago Tribune". Poparło ją również większość byłych kandydatów z 1. Tury wyborów.

Lightfoot stanie się pierwszą w historii Chicago czarnoskórą kobietą na stanowisku burmistrza. Wcześniej urząd ten zajmowało dwóch Afroamerykanów. Harold Washington został wybrany w 1983 r. i jako pierwszy czarnoskóry burmistrz wygrał reelekcję w 1987 r. Zmarł w tym samym roku. Eugene Sawyer, drugi czarnoskóry burmistrz został wyznaczony do zakończenia kadencji Washingtona do specjalnych wyborów w 1989 roku.

Lightfoot to druga kobieta wybrana na burmistrza Chicago. Pierwsza była Jane Byrne, która urząd zajmowała od 1979 r. do 1983 r. Lightfoot jest pierwszą osobą wybraną na burmistrza Chicago, która nie urodziła się w mieście, odkąd Anton Cermak objął urząd w 1931 roku.

Chicago stało się największym miastem w USA, które wybrało na burmistrza osobę reprezentującą środowisko LGBTQ. Lightfoot otwarcie przyznaje się do swojego homoseksualizmu. Ma żonę, z którą wychowuje córkę.

JT

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor