----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Uczniowie szkół w Illinois wkrótce będą liczyć na pięć dodatkowych dni wolnego. Będą gwarantowane dla podreperowania zdrowia psychicznego. Nowa ustawa podpisana przez gubernatora J.B. Pritzkera w minionym miesiącu pozwoli na pięć usprawiedliwionych nieobecności w szkole bez konieczności posiadania zwolnienia lekarskiego. Co ważne, uczniowie będą mieli możliwość nadrobienia zaległego materiału. Nowe przepisy obejmą dzieci w wieku od 6 do 17 roku życia i wejdą w życie od stycznia 2022 roku.

Reprezentantka stanu Illinois i współautorka nowych przepisów Barbara Hernandez uważa, że tego typu rozwiązanie będzie korzystne w obliczu pandemii. „Wielu uczniów czuje się zestresowanych, cierpi na lęki i depresję, ponieważ nie mogą spotkać się z nauczycielami i przyjaciółmi, mogą mieć też gorsze oceny z powodu zdalnego nauczania. To pozwoli im uzyskać potrzebną pomoc”- podkreśla Hernandez.

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem stanowym uczeń, który ze względu na niedyspozycję psychiczną lub fizyczną nie może uczęszczać na zajęcia, musi otrzymać od lekarza lub dyrektora zwolnienie, aby usprawiedliwić czas wolny. Zmienione przepisy zlikwidują ten obowiązek.

Nowa ustawa przewiduje również, że uczeń, który wykorzysta drugi dzień na podreperowanie zdrowia psychicznego, będzie kwalifikować się do otrzymania profesjonalnej pomocy na terenie szkoły. Jej zwolennicy mają nadzieję, że dzieci otrzymają pomoc, której potrzebują. Z danych Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wynika, że na początku pandemii, od marca do maja zeszłego roku zagrożenie stanu zdrowia psychicznego u uczniów gwałtownie wzrosło. U dzieci w wieku od 5 do 11 roku życia o 24 proc., z kolei u młodzieży od 12 do 17 lat, aż o 31 proc.

Dystrykty szkole w całym Illinois będą miały czas do końca roku, aby opracować nowy plan. W ciągu ostatnich dwóch lat podobne prawo ustanowiły stany takie jak Arizona, Kolorado, Connecticut, Maine, Nevada, Oregon i Virginia.

monitor