----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

W ciągu ostatniej dekady media społecznościowe stały się dominującą siłą we współczesnym życiu. Zmienił sposób, w jaki się komunikujemy, dzielimy się informacjami i wchodzimy w interakcje ze światem. Niestety, to zjawisko wzbudza także nowe obawy wśród rodziców.

Rodzicielstwo trudniejsze niż 20 lat temu

Rodzicielstwo nigdy nie było łatwe. Jednak powszechne używanie smartfonów i rozwój mediów społecznościowych wprowadziły nowe obawy do wyzwań związanych z rodzicielstwem. W rzeczywistości większość rodziców w Stanach Zjednoczonych (66%) twierdzi, że rodzicielstwo jest dziś trudniejsze niż było 20 lat temu, a wiele osób w tej grupie jako powód podało technologię, jak wynika z ankiety Pew Research Center przeprowadzonej w marcu.

Ponieważ media społecznościowe są stosunkowo nowym zjawiskiem, wielu rodziców nie wie, jak chronić przed nimi swoje dzieci.

Zagrożenia dla młodych ludzi ze strony mediów społecznościowych są bardzo zróżnicowane. Media społecznościowe dają osobom o złych zamiarach i przestępcom łatwy sposób na dotarcie do dzieci i nastolatków. Często osoba taka nawiązuje relację z dzieckiem lub nastolatkiem i umawia się na spotkanie. Może przekonywać młodą osobę do wysłania filmu lub zdjęcia o charakterze seksualnym, a następnie grozić jego upublicznieniem.

Cyberprzemoc również stanowi ryzyko. Około 15% uczniów szkół średnich twierdzi, że padło ofiarą nękania drogą elektroniczną.

Media społecznościowe mogą także negatywnie wpływać na nastolatki poprzez:
- umożliwianie łatwego dostępu do treści o charakterze jednoznacznie seksualnym lub zawierającym przemoc
- tworzenie presji rówieśniczej
- angażowanie w konflikty
- ułatwienie rozpowszechniania plotek
- szkodliwe relacje
- przedstawienie nierealistycznych wzorców życia innych osób.

Negatywne treści mogą szybko rozprzestrzeniać się w Internecie, bez nadzoru dorosłych, w którymś momencie wymykając się całkowicie kontroli. Ofiary internetowego hejtu mogą mieć problemy z samooceną, odczuwać niepokój i stany depresyjne. W najbardziej ekstremalnych sytuacjach prowadzi to nawet do targnięcia się na własne życie.

Porady dla rodziców

Prawie każde dziecko posiada dzisiaj urządzenia elektroniczne lub łatwy do nich dostęp. Rodzice mogą jednak monitorować dostęp dziecka do mediów społecznościowych i pomagać mu w wyrobieniu właściwych nawyków przy korzystaniu z internetu.

Pierwszym krokiem jest zrozumienie aktywności dziecka w internecie, zapoznanie się z jego kontami w mediach społecznościowych. Warto porozmawiać z dzieckiem na temat oczekiwań i zasad korzystania ze smartfona czy innych urządzeń elektronicznych. Należy ustalić limity czasowe przebywania w sieci. Rodzice mogą także włączyć ustawienia prywatności i kontrolę rodzicielską, aby upewnić się, że dziecko korzysta z aplikacji odpowiednich do swojego wieku. Tego typu ustawienia mogą pomóc wyeliminować nieodpowiednie treści, ograniczyć czas spędzony przed ekranem, monitorowanie wiadomości, przeglądanie stron i aplikacji, z których korzysta dziecko.

Dobry przykład

Rodzice powinni również dawać przykład właściwego korzystania ze smartfonów czy tabletów. Prawie 70% rodziców przyznaje, że telefon rozprasza ich podczas spędzania czasu z dziećmi. Wyłączając telefon podczas rodzinnej kolacji, spędzania czasu z najbliższymi czy podczas jazdy, modelujesz zachowanie swojego dziecka.

Otwarta komunikacja to jedna z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby chronić swoje dziecko. Nie tak dawno poważna rozmowa z dzieckiem oznaczała dyskusję o seksie. Dzisiaj musi ona obejmować takie media społecznościowe i bezpieczeństwo w internecie.

Upewnij się, że twoje dziecko wie, iż powinno:
- akceptować zaproszenia tylko od znajomych osób 
- unikać publikowania prywatnych informacji, takich jak adres lub numer telefonu
- zablokować lub usunąć ze znajomych każdą osobę, która w nieodpowiedni sposób korzysta z mediów społecznościowych
- nigdy nie zgadzać się na osobiste spotkanie z kimś, kogo poznało online
- odpowiednio zaznaczyć ustawienia dotyczące prywatności, tak, aby jego posty były widoczne tylko dla znajomych osób
- pomyśleć, zanim coś opublikuje - treści zamieszczone w internecie nigdy nie giną i niektórych rzeczy nie można już usunąć.
- zgłaszać wszystkie nieodpowiednie treści znalezione w internecie rodzicom lub innej osobie dorosłej.

Ważne jest, aby uświadomić dzieciom i nastolatkom, aby nie porównywali swojego życia do tego, co widzą w internecie. Ludzie często publikują tylko wybrane treści, albo wręcz przekłamują rzeczywistość, a udostępniane przez nich posty lub zdjęcia niewiele mają wspólnego z prawdziwym życiem.

Co zrobić, jeśli dziecko doświadcza cyberprzemocy

Prześladowanie online jest często trudne do wykrycia. Wiele osób uważa, że zastraszanie online jest łatwiejsze, ponieważ nie mają bezpośredniego kontaktu z osobą, w stronę której kierują swój atak.

Niektóre oznaki świadczące o tym, że twoje dziecko może być celem cyberprzemocy obejmują:
- unikanie szkoły
- zmiany w zachowaniu, takie jak depresja, lęk, złość lub frustracja
- zmiany we wzorcach dotyczących jedzenia lub snu
- nagłą niechęć do korzystania z urządzeń elektronicznych.

Jeśli twoje dziecko jest zastraszane, wytłumacz mu, że to nie jest jego wina i że nie jest z tym samo. Pomóż mu ocenić sytuację i wspólnie znaleźć rozwiązanie.

W przeciwieństwie do prześladowania osobistego, cyberprzemoc pozostawia ślad. Zapisuj posty lub teksty i rób zrzuty ekranu, aby udokumentować nękanie. Dowody te będą przydatne, jeśli zdecydujesz się powiadomić szkołę lub organy ścigania. Znajdź dodatkowe informacje i zasoby dotyczące cyberprzemocy na stronie stopbullying.gov.

jm