14 lutego 2018

Udostępnij znajomym:

Architektoniczna ikona Chicago - John Hancock Center - po prawie pięciu dekadach traci swoją charakterystyczną nazwę. 100-piętrowy wieżowiec będzie oficjalnie określany swoim adresem, 875 North Michigan, dopóki właściciele nie podpiszą nowej umowy dotyczącej nadania nazwy.

Dziennik "Chicago Tribune" jako pierwszy podał, że firma ubezpieczeniowa, która zbudowała wieżowiec, John Hancock Mutual Life Insurance Co., poprosiła o natychmiastowe usunięcie jej nazwy i logo z całego budynku. Firma nie zajmowała w nim pomieszczeń już od lat.

"Chicago Tribune" twierdzi, że firma John Hancock nie zapłaciła za prawa do nazwy wieżowca od wygaśnięcia ostatniej umowy, krótko po przejęciu budynku przez obecnego właściciela, grupę deweloperską Hearn Company. Jest ona właścicielem części biurowej i parkingowej budynku od 2013 roku.

Firma Hearn wraz z partnerami inwestycyjnymi z Nowego Jorku i Teksasu, kupiła większą część wieżowca za $140 milionów, a w kolejnych latach zainwestowała następne $69 mln w renowacje. Obecnie 86 procent John Hancock Center jest wynajęte.

Hearn Co. chce sprzedać należącą do firmy część wieżowca. Za 717 miejsc parkingowych w garażach na poziomach od 4. do 12. oraz 908 tysięcy stóp kwadratowych powierzchni biurowej w Hancocku, obejmującej piętra od 13. do 41., nabywca będzie musiał zapłacić 330 milionów dolarów.

Prawa do nazwy wieżowca dostanie nabywca powierzchni biurowej. Ewentualna zmiana nazwy może przynieść nowemu właścicielowi roczny dochód w wysokości $1.5 mln.

John Hancock Center, który stoi przy 875 N. Michigan, ma 100 pięter i mierzy 1,127 stóp (344 m) i jest czwartym pod względem wysokości wieżowcem w Chicago. Budynek, zaprojektowany przez Skidmore, Owings & Merrill, został wybudowany przez John Hancock Mutual Life Insurance Co. w latach 1965-1970.

Hancock podzieli więc los innej chicagowskiej ikony, Willis Tower niegdyś Sears Tower. 110-piętrowy chicagowski wieżowiec, przez 27 lat najwyższy budynek w USA, a obecnie 5. w kolejności najwyższy biurowiec na świecie, zmienił właściciela w 2004 roku.

Za $840 milionów nabył go inwestor z Nowego Jorku, Joseph Chetrit i Joseph Moinian właściciel American Landmark Properties ze Skokie. W 2009 roku Sears Tower zmienił nazwę na Willis od brytyjskiej firmy ubezpieczeniowej, Willis Group Holding Ltd.

Prawo do nazwy przyznał jej właściciel budynku w zamian za wydzierżawienie ponad 140 tysięcy stóp kwadratowych powierzchni biurowej dla ponad 500 pracowników. W 2015 roku wieżowiec Willis Tower za $1.3 mld został nabyty przez nowojorski nieruchomościowy fundusz inwestycyjny Blackstone Group LP. Nie doszło wtedy do zmiany nazwy drapacza chmur, który dla wielu na zawsze pozostanie jako Sears Tower. Firma Sears, Reobuck&Co nabyła prawa do niej w 1970 r. tuż po zakończeniu budowy wieżowca. W 1992 r. zlikwidowano jednak w nim ostatnie biuro Searsa, a prawa do nazwy wygasły w 2003 roku.

JT

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor