04 czerwca 2016

Udostępnij znajomym:

Wraz z rozpoczęciem letniego sezonu, z pogodą zachęcającą do pikników i wypadów na łono natury, pojawiły się ostrzeżenia lekarzy przed komarami, nosicielami groźnych chorób. W tym roku szczególnie niepokoi wirus Zika przenoszony przez tropikalny gatunek komarów rzadko spotykany w Illinois. Nie można lekceważyć wirusa Zachodniego Nilu, którego obecność już potwierdzono na wschodzie naszego stanu.

Zika to wirus przenoszony przez komary z gatunku Aedes aegypti, o którym jeszcze parę miesięcy mało kto słyszał. Zika ma związek zarówno z mikrocefalią (małogłowiem) u noworodków, jak i z występowaniem rzadkiego schorzenia znanego jako zespół Guillaina i Barrego, który u osób z osłabionym układem odpornościowym może wywoływać paraliż, a w skrajnych przypadkach śmierć.

Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) potwierdziło już ponad 500 przypadków zakażenia wirusem Zika, ale żaden nie został spowodowany ukąszeniem komara z gatunku Aedes aegypti na terenie Stanów Zjednoczonych.

U większości ludzi zakażenie przebiega bezobjawowo, ale u niektórych wywołuje gorączkę i wysypkę. Pacjenci skarżą się też na zapalenie spojówek, bóle mięśni i stawów. Zwykle choroba ma łagodny przebieg i trwa maksymalnie tydzień. Leczenie polega na łagodzeniu objawów, czyli podawaniu środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Wirus Zika może przenosić się drogą płciową. Badania potwierdziły też, że wirus może być obecny w organizmie długo po ustąpieniu objawów zakażenia. Dlatego CDC apeluje o używanie prezerwatyw przy stosunkach płciowych z osobami, które mogły w ostatnim czasie podróżować na terytoria, na których odnotowano najwięcej przypadków wirusa Zika.

Wirusem Zika można się zarazić przez transfuzję krwi – co potwierdził przypadek z Brazylii. Pacjentowi z ranami postrzałowymi przetaczano w kwietniu 2015 roku krew od kilku dawców, z których jeden okazał się zarażony. Centrum krwiodawstwa przy Uniwersytecie Campinas koło Sao Paulo ujawniło, że w maju ubiegłego roku u innego dawcy krwi stwierdzono zarażenie wirusem Zika, ale u pacjenta, któremu tę krew przetoczono, nie doszło do zarażenia.

Wirus Zika występuje w aktywnej postaci w ludzkim moczu i ślinie, ale nie oznacza to, że istnieje możliwość zakażenia tą drogą. Konieczne są dalsze badania, które wyjaśnią, czy wirus może przenosić się np. poprzez pocałunek.

Obecnie najważniejsza jest ochrona kobiet w ciąży przed ugryzieniem przez tropikalne komary. Gatunek Aedes aegypti przenoszący Zikę rzadko występuje w Illinois. Eksperci bardziej martwią się stanami z cieplejszym klimatem.

Wirus Zachodniego Nilu w Illinois

Obecność wirusa Zachodniego Nilu potwierdzono najpierw u ptaka w powiecie Douglas na wschodzie Illinois, a w tym tygodniu u komarów znalezionych w Glenview na północy Illinois.

W ubiegłym roku wirusa znaleziono w 64 powiatach, a na gorączkę Zachodniego Nilu po ukąszeniu komarów przenoszących wirus West Nile zachorowało 77 osób, a dziewięć zmarło.

Infekcja u wielu osób przebiega bezobjawowo lub daje łagodne objawy. Jeśli dochodzi do rozwinięcia się choroby, objawy pojawiają się po 2-15 dniach. To gorączka, ból i zawroty głowy, wymioty, ból mięśni, podrażnienia skóry na piersiach, brzuchu i plecach. Jednak większość zarażonych, czyli około 80 procent, nie będzie odczuwała żadnych symptomów.

Komary, które przenoszą wirusa West Nile rozmnażają się najlepiej, kiedy mamy do czynienia z gorącym i suchym latem. Larwy komarów rozwijają się w środowisku wodnym.

Służby sanitarne co roku apelują o utrzymanie czystości w zbiornikach wodnych w okolicach domów, takich jak baseny czy sadzawki. Wszystkie miejsca, gdzie zbiera się stojąca przez kilka dni woda, mogą stanowić potencjalne źródło rozmnażania się komarów. Komary znajdują nas bez trudu. 

Przed komarami można się chronić

W sklepach dostępne są spraye, żele, sztyfty i płyny do zabezpieczenia skóry. Opinię najskuteczniejszych mają preparaty zawierające środek o nazwie DEET. W przypadku dzieci należy spryskiwać raczej odzież niż delikatną skórę i używać odpowiednich, łagodnych środków.

Wśród metod naturalnych wymienia się olejki eteryczne (np. z trawy cytrynowej (lemongrass), goździkowy (clove), z mięty pieprzowej (peppermint), geranium, lawendowy (lavender) czy bazyliowy (basil). Około 4 uncjową buteleczkę należy wypełnić 2 uncjami destylowanej albo przegotowanej wody, dodać 1 uncję alkoholu i od 50 do 75 kropli olejków eterycznych (essentials oils). Po zmieszaniu można spryskać włosy albo ubranie (ale nie skórę, zwłaszcza u dzieci, gdyż mogą uczulać).

JT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor