23 marca 2017

Udostępnij znajomym:

Rozluźnienie barier w handlu między Stanami Zjednoczonymi a Kubą może odblokować miliony dolarów dla Illinois dzięki eksportowi producentów rolnych. Producenci soi i kukurydzy z Illinois uważają, że przywrócenie stosunków dyplomatycznych z Hawaną stanowi z pewnością znaczny postęp, ale embargo gospodarcze i finansowe wobec Kuby nie jest korzystne dla Illinois.

W styczniu kongresmen Rick Crawford z Arkansas zaprezentował projekt ustawy Cuba Agricultural Exports Act, która pozwoliłaby amerykańskim eksporterom produktów rolnych na udzielanie kredytów kubańskim nabywcom. Obecnie firmy amerykańskie nie mogą oferować kredytów podmiotom kubańskimi ze względu na embargo USA, które obowiązuje od 1960 roku.

W 2000 roku Kongres uchwalił ustawę pod nazwą Trade Sanction Reform and Export Enhancement Act, która umożliwiła handel niektórymi towarami rolnymi i produktami leczniczymi.  

Od tego czasu amerykański rząd zgodził się na sprzedaż produktów rolnych na Kubę o wartości $4.5 mld, z czego znacząca część pochodziła z Illinois - wynika z danych dotyczących zagranicznej wymiany handlowej zgromadzonych przez biuro spisu powszechnego (U.S. Census Bureau Foreign Trade ).

Co najmniej 20 procent soi i kukurydzy importowanej przez Kubańczyków ze Stanów Zjednoczonych pochodzi z Illinois. Pod tym względem rekordowy był 2008 rok, kiedy farmerzy z naszego stanu sprzedali Kubie kukurydzę i soję na sumę $66 milionów - wynika z szacunków Illinois Soybean Growers.

"Postrzegam Illinois jako jeden z tych stanów, które mogą być siłą napędową gospodarki Kuby" - powiedział Paul Johnson, dyrektor wykonawczy roboczej grupy pod nazwą Illinois Cuba Working Group powołanej w 2013 roku na wniosek stanowego Kongresu z zamiarem zacieśnienia stosunków handlowych z tą karaibską wyspą.

Członkowie stowarzyszenia skupiającego producentów kukurydzy (Illinois Corn Growers Association), które jest częścią grupy roboczej, odbyli ostatnio spotkanie z urzędnikami w kubańskiej ambasadzie w Waszyngtonie, aby omówić możliwości handlowe.

Illinois Farm Bureau, biuro reprezentujące stanowych farmerów, będące również częścią grupy roboczej, poinformowało, że Illinois zajmuje szóste miejsce wśród stanów, których sektor rolniczy najwięcej traci z powodu amerykańskiego embarga gospodarczego.

Zdaniem przedstawicieli biura przywrócenie stosunków dyplomatycznych z Hawaną stanowi z pewnością znaczny postęp, ale embargo gospodarcze, handlowe i finansowe wobec Kuby nie jest korzystne dla producentów rolnych w Illinois.

Wartość eksportu produktów rolnych do Kuby spadła do $148.9 milionów w 2015 roku, do poziomu najniższego od 2002 roku - wynika z danych Illinois Soybean Growers (ISG). Przedstawiciele sektora rolniczego uważają, że jest to spowodowane tym, że Stany Zjednoczone wymagają, by nabywcy z Kuby płacili gotówką z góry za jakiekolwiek transakcje.

Wcześniej zaproponowana ustawa dotycząca rozszerzenia handlu z Kubą została zablokowana, po części ze względu na sprzeciw członków delegacji kongresowej z Florydy. Wielu z kubańskich uchodźców i imigrantów, którzy przedostali się na południe Florydy po dojściu Fidela Castro do władzy, pozostaje przeciwnych normalizacji stosunków z ich krajem.

Przedstawiony w styczniu nowy projekt ustawy, która pozwoliłaby amerykańskim eksporterom produktów rolnych na udzielanie kredytów kubańskim kupującym, poparło czterech ustawodawców z Illinois: demokratyczna kongreswoman Robin Kelly, republikanin Rodney Davis, demokratka Cheri Bustos i republikański kongresmen Darin LaHood .

Jeżeli przepisy handlowe zostałyby poluźnione, wartość amerykańskiego eksportu produktów rolnych na Kubę mogłaby przekroczyć $1 miliard rocznie - wynika z szacunków przedstawionych przez ekonomistę Parrę Rossona z Texas A & M University w raporcie dla Senatu USA w 2015 roku.

Zwolennicy zniesienia embarga podkreślają, że amerykańscy eksporterzy produktów rolnych muszą rywalizować z konkurentami z Ameryki Południowej i innych regionów.

"Byliśmy na Kubie co najmniej 10 razy. Rozmawialiśmy z przedstawicielami kubańskich władz i gościliśmy ich w Illinois. Uważamy, że embargo musi zostać zniesione. Wierzymy, że poprawa stosunków gospodarczych między USA a Kubą jest podstawą sukcesu w przyszłości pomiędzy oboma krajami" - podkreślał w opublikowanym oświadczeniu prezes ISG Daryl Cates. Podkreślił, że rozwój kubańskiej gospodarki jest korzystny zarówno dla Kuby, jak i dla farmerów z Illinois, w tym producentów soi.

W 1999 roku Illinois stało się pierwszym stanem, którego urzędujący gubernator przewodniczył amerykańskiej delegacji na Kubę, pierwszej od rewolucji w tym kraju w 1959 roku.

Potem stan powołał grupę roboczą w Illinois ds. Kuby w 2013 roku, której celem było rozszerzenie listy produktów dopuszczonych do sprzedaży na Kubę i doprowadzenie do otwarcia biura na wyspie ds. wymiany handlowej między dwoma krajami.

"Myślę, że jesteśmy coraz bliżej" - odpowiedział Johnson pytany o powstanie biura. "Jestem przekonany, że będziemy go mieć w przyszłości."

Jego zdaniem Kongres zajmie się nową ustawą już w kwietniu. "Kubańczycy chcą być traktowani jak każdy inny partner handlowy" - dodał. 

Prezydent Kuby Raul Castro wyraził chęć kontynuowania rozmów z administracją prezydenta Donalda Trumpa na temat normalizacji stosunków. Na styczniowym szczycie państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów na Dominikanie zastrzegł, że Kuba "nie poczyni ustępstw, jeśli chodzi o swą niepodległość i suwerenność”.

Embargo było łagodzone przez administrację Obamy na drodze dekretów prezydenckich, a Trump zapowiadał, że odwróci zapoczątkowany w 2014 roku przez poprzednią administrację Baracka Obamy proces odwilży między Stanami Zjednoczonymi a Kubą.

Sekretarz stanu Rex Tillerson jeszcze na przesłuchaniach w Senacie poprzedzających zatwierdzenie jego nominacji mówił, że doradzał prezydentowi Donaldowi Trumpowi zawetowanie wszelkich środków zmierzających do zniesienia embarga na Kubę. 

JT

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor