30 września 2022

Udostępnij znajomym:

Tysiące uczniów w stanie Illinois rocznie otrzymuje mandaty w szkołach za zachowania, które naruszają lokalne przepisy - jak wykazało dochodzenie przeprowadzone przez Chicago Tribune i ProPublica. Grzywny często obejmują zachowanie tak drobne, jak śmiecenie, wapowanie, używanie obraźliwych słów lub gestów czy wdawanie się w bójki na korytarzu.

Wystawianie uczniom mandatów narusza prawa stanu Illinois, które zabraniają szkołom nakładania na uczniów kar pieniężnych jako formy dyscypliny. Zamiast więc bezpośrednio wystawiać mandaty, urzędnicy szkolni kierują uczniów na policję, która wystawia mandat. Grzywny mogą sięgać setek dolarów, co jest ogromnym obciążeniem dla wielu rodzin. Analiza wykazała również, że czarnoskórzy studenci otrzymywali mandaty częściej niż ich biali rówieśnicy.

Dziennikarze odkryli, że w ciągu ostatnich trzech lat szkolnych wydano uczniom ponad 11,800 mandatów, mimo że pandemia COVID-19 przez większą część tego okresu uniemożliwiała dzieciom uczęszczanie do szkół.

Chłopiec, który wepchnął swojego kolegę do szkolnej stołówki, dostał mandat za naruszenie kodeksu miejskiego East Peoria zabraniającego „napaści, pobicia i awantur”. Nie wiedział nawet, co oznacza to zdanie; w chwili zdarzenia miał tylko 12 lat.

„Nie powinien był tak się zachować, ale to chyba zbyt ekstremalna kara za pierwsze przewinienie w szkole. Nie jest nawet jeszcze nastolatkiem” – powiedziała jego matka.

Śledztwo wykazało również wzór różnic rasowych w wystawianiu mandatów. W szkołach i okręgach, w których dostępne były dane rasowe, analiza wykazała, że czarnoskórzy uczniowie byli dwukrotnie bardziej narażeni na taką formę kary niż biali.

Dziennikarze udokumentowali wystawianie mandatów w 141 dystryktach szkół średnich i dużej liczbie szkół oferujących klasy od K-12. W przypadku niektórych dystryktów i szkół byli również w stanie przeanalizować, ile mandatów trafiło do konkretnych grup rasowych i etnicznych.

Reakcja na dochodzenie

Kilka godzin po opublikowaniu części materiałów, najwyższy urzędnik ds. edukacji w stanie Illinois, wezwał szkoły do zaprzestania współpracy z policją w celu wystawiania uczniom mandatów za niewłaściwe zachowania.

W mocno sformułowanym apelu, stanowa nadinspektor ds. edukacji Carmen Ayala powiedziała, że kosztowne mandaty mogą być niezwykle szkodliwe dla rodzin i nie ma dowodów na to, że poprawiają one zachowanie uczniów. Urzędnicy szkolni, którzy kierują uczniów na policję w celu wystawienia mandatów, „zrezygnowali z odpowiedzialności za dyscyplinowanie uczniów na rzecz lokalnych organów ścigania” – napisała.

Najwyższy urzędnik finansowy stanu Illinois zabronił lokalnym władzom korzystania z programu stanowego w celu ściągania długów od uczniów, którzy otrzymali mandaty za wagarowanie, eliminując ciężar dla rodzin zmagających się z zapłaceniem wysokich grzywien.

W międzyczasie wiele dystryktów szkolnych w całym stanie zaczęło się ograniczać i ponownie oceniać, kiedy należy zaangażować organy ścigania w dyscyplinę szkolną.

Różnice rasowe

W największym dystrykcie szkół średnich w Illinois czarnoskórzy i latynoscy uczniowie byli zawieszani częściej niż biali, częściej karani z powodów subiektywnych, takich jak naruszenie zasad dotyczących ubioru, i częściej odsyłani do miejscowej policji, która w wielu przypadkach wystawiała wtedy kosztowne mandaty złe zachowanie - wynika z zebranych w czasie dochodzenia danych. Czarnoskórzy i latynoscy uczniowie razem otrzymali 65% z około 470 mandatów, które policja wystawiła uczniom szkół średnich od początku roku szkolnego 2018-19. Grupy te stanowią zaledwie 32% zapisów w dystrykcie. Tymczasem biali studenci stanowią prawie 43% zapisów, ale otrzymali około 28% mandatów.

Ani stan Illinois, ani rząd federalny nie śledzą, jak często policja wydaje mandaty uczniom w szkołach publicznych za naruszenie miejskich rozporządzeń.

jm

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor