Na rynku mieszkaniowym najlepszy lipiec od lat
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Rynek nieruchomości odnotował ostatnio znaczący wzrost liczby sprzedaży domów i cen, głównie ze względu na historycznie niskie oprocentowanie i zwiększony w związku z tym popyt.

Sprzedaż nieruchomości w całym stanie (w tym domów jednorodzinnych i mieszkań) wyniosła w lipcu 19,024 domów, co stanowi wzrost o 14.6 procent w porównaniu z 16,604 odnotowanymi w lipcu ubiegłego roku.

Średnia cena w ubiegłym miesiącu w całym stanie wyniosła $234,900, co stanowi wzrost o 7.3% w porównaniu z lipcem 2019 r., gdy wynosiła ona $219,000.

„Rynek ruszył z opóźnieniem, ale podniósł się na dobre w lipcu charakteryzując się zwiększoną sprzedażą domów i podwyżką cen" - powiedział prezes Illinois REALTORS, Ed Neaves. „Kupujący, być może kierując się rekordowo niskimi oprocentowaniami kredytów hipotecznych, są chętni do wejścia na coraz bardziej konkurencyjny rynek”.

Dane pokazują, że sprzedaż domu trwała w ubiegłym miesiącu średnio zaledwie 50 dni. Jeśli chodzi o dostępne zapasy, to łącznie w lipcu na rynku znalazło się 41,779 nieruchomości na sprzedaż, co oznacza spadek o 33 procent w porównaniu z 62,338 nieruchomości w podobnym okresie poprzedniego roku.

Nowi właściciele domów zaciągali w lipcu pożyczki na 3.02% przy 30-letnim kredycie. To spadek z 3.16% w poprzednim miesiącu, według Federal Home Loan Mortgage Corp. W zeszłym roku ta liczba wynosiła średnio 3.77 procent.

W dziewięciu powiatach należących do obszaru miejskiego Chicago sprzedaż nieruchomości (domów i mieszkań) wyniosła w lipcu 13,261, co stanowi 12% wzrost w porównaniu z lipcem 2019. Średnie ceny w tym czasie wyniosły $277,000 na obszarze miejskim Chicago, co stanowi wzrost o 6.9% w porównaniu do lipca ubiegłego roku.

Statystyki dla stanu Illinois są dostępne na stronie www.IllinoisRealtors.org/MarketStats .

RJ