10 grudnia 2019

Udostępnij znajomym:

Prokuratura federalna wszczęła dochodzenie w sprawie tego, czy pięcioletni plan modernizacji stadionu Wrigley Field spełnia wymogi dostępności dla niepełnosprawnych widzów.

Pozew przeciwko klubowi Chicago Cubs złożył w sądzie federalnym w Chicago kibic zmuszony do poruszania się na wózku inwalidzkim, który twierdzi, że miejsca siedzące na stadionie baseballowym nie spełniają wymogów ustawy Americans with Disabilities Act (ADA). W pozwie napisano, że są nawet gorsze niż przed renowacją.

Biuro prokuratora federalnego w Dystrykcie Północnego Illinois rozpoczęło przegląd zgodności planów modernizacji Wrigley Field z ustawą ADA, czyli czy jest „łatwo dostępny” dla osób niepełnosprawnych.

„Cubs kończą pięcioletnią renowację Wrigley Field, która naszym zdaniem znacznie zwiększyła dostępność stadionu” - stwierdził adwokat reprezentujący klub Chicago Cubs w liście do sędziego prowadzącego sprawę. W piśmie stwierdzono, że zgodność z ADA „ma kluczowe znaczenie dla Cubs, podobnie jak zapewnienie wszystkim fanom dostępu do Wrigley Field”.

W związku z pozwem Cubs wstrzymuje plany zainstalowania dodatkowych miejsc dla niepełnosprawnych przed marcowym dniem otwarcia.

„Przed dokonaniem tej poważnej inwestycji kapitałowej… klub uważa, że rozsądne jest wstrzymanie projektu i otrzymanie wszelkich informacji zwrotnych (od biura prokuratora federalnego), które mogą mieć wpływ na to miejsce” - napisano w liście do sądu.

W grudniu 2017 r. chicagowski adwokat David A. Cerda złożył pozew przeciwko Cubs w imieniu swojego syna, Davida F. Cerdy, który korzysta z wózka inwalidzkiego z powodu dystrofii mięśniowej.

W pozwie stwierdzono, że odnowione Wrigley Field nie ma wystarczającej liczby miejsc dla niepełnosprawnych kibiców, co narusza wymagania zawarte w ustawie ADA.

„Cofnęli się” - powiedział Cerda. „Jest gorzej niż przed remontem”.

W 2010 r. wraz z wejściem w życie zapisów ustawy federalnej o ułatwieniach dla niepełnosprawnych wdrożono nowe standardy dotyczące miejsc siedzących dla osób poruszających się wózkami inwalidzkimi.

Przed renowacją Wrigley Field było zwolnione z niektórych wymogów ustawy ADA. Jednak zakres renowacji, od rozbiórki lewej i prawej części trybuny po dolne siedzenia, wymaga od nich zgodności ze standardami z 2010 roku - twierdzi Cerda.

Jeśli Departament Sprawiedliwości dopatrzy się niesprawiedliwości i dyskryminacji kibiców na wózkach inwalidzkich, władze klubu będą mogły dobrowolnie zmodyfikować udogodnienia. Jeśli nie spełnią tych wymogów, mogą stanąć zostać ukarane grzywną.

Cerda powiedział, że chodzi na mecze Chicago Cubs ze swoim synem, który ma teraz 22 lata, odkąd miał 3 miesiące. Przed renowacją jego syn często siedział w sektorze około 15 rzędów za płytą główną. Cerda powiedziała, że fotele te zostały odsunięte dalej od boiska w trakcie remontu.

Cubs w dokumentach sądowych twierdzi, że Wrigley Field będzie miał po modernizacji bardziej dostępne miejsca dla kibiców poruszających się wózkach inwalidzkich i osób im towarzyszących.

Władze klubu planowały dodać około 40 bardziej dostępnych miejsc w górnym sektorze przed dniem otwarcia, ale zostało to wstrzymane w oczekiwaniu na wyniki przeglądu prowadzonego Departament Sprawiedliwości.

Cerda powiedział, że z zadowoleniem przyjął decyzję prokuratury federalnej o wszczęciu przeglądu obiektu pod kontem zgodności z ustawą ADA, ale jego zdaniem nie powinno to wpłynąć na opóźnienie instalacji bardziej dostępnych miejsc dla niepełnosprawnych.

„Nie mają prawa odkładać niczego na później” - dodał Cerda. „W dniu otwarcia 2020 wszystko powinno być zgodne z (ustawą) ADA”.

Rozpoczęty w 2014 r. gruntowny remont 105-letniego Wrigley Field o wartości miliarda dolarów jest prawie ukończony. Projekt obejmuje rozbudowę trybuny i wprowadzenie udogodnień.

Monitor

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor