Noworoczny optymizm
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Amerykanie z optymizmem spoglądają na nadchodzący 2017 rok, wierząc że będzie lepszy dla nich i dla kraju - wynika z dorocznego sondażu przeprowadzonego przez agencję Associated Press i Times Square Alliance.

55 procent respondentów wyraziło opinię, że 2017 rok będzie dla nich lepszy. To poprawa o 12 punktów procentowych w porównaniu do ubiegłorocznego sondażu .

"W przyszłym roku będzie lepiej niż w tym roku, ponieważ ludzie będą mieli pracę i będą mieli więcej pieniędzy" - przewiduje Bourema Tamboura, mieszkaniec nowojorskiego Harlemu.

"Mam nadzieję, że 2017 będzie lepszy" – stwierdza Elżbieta Flynn, 62-letnia nauczycielka w Peabody w stanie Massachusetts. "Trzeba być optymistą i mam zamiar przestawić się na takie myślenie".

Jaki był 2016?

Tylko 18 procent respondentów stwierdziło, że odczuło w tym roku poprawę. 32 procent ankietowanych wskazało na pogorszenie ich sytuacji, a kolejne 39 procent odpowiedziało, że nic im się nie zmieniło w porównaniu do ubiegłego roku.

Około jedna trzecia respondentów stwierdziła, że sytuacja w kraju była gorsza w 2016 roku niż w 2015.

Demokraci częściej niż republikanie wyrażają opinie, że 2016 był gorszy dla kraju niż 2015 rok. Republikanie wierzą, że 2017 rok będzie jeszcze lepszy dla nich.

Profesor University of Miami Benjamin Alsup powiedział, że w trzech słowach jest w stanie wyjaśnić, dlaczego 2016 rok był dla niego gorszy. "Trump, Trump, Trump" - wylicza, nawiązując do zwycięstwa miliardera w wyborach prezydenckich.

Nowojorczyk Robert Greenstone, broker nieruchomości, powiedział, że dyskurs polityczny prowadzący do zwycięstwa republikańskiego kandydata Donalda Trumpa odbił się na emocjach ludzi.

"Skala dezinformacji spowodowała, że ludzie stali się bardziej podejrzliwi" - ocenił.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: