----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

29 lipca 2022

Udostępnij znajomym:

W okresie pandemii, czyli w latach 2020 – 2021, oszuści wyłudzili z programu wypłat świadczeń dla bezrobotnych w naszym stanie 1.9 miliarda dolarów. Choć Illinois Department of Employment Security (IDES), czyli agencja odpowiedzialna za nadzór na tym programem zapewnia, że znajduje się już w posiadaniu narzędzi przeciwdziałających takim przypadkom, naukowcy z Georgia State University udowadniają, iż ten proceder trwa.

Badacze ze wspomnianej uczelni znajdują w tzw. dark web - części internetu, która nie jest dostępna z poziomu standardowych wyszukiwarek i przeglądarek, ale wyłącznie przy pomocy przeznaczonego do tego specjalnego oprogramowania – informacje o tym, w jaki sposób oszustwa takiego można dokonać. Krążą tam zrzuty ekranu pokazujące wypłaty świadczeń dla bezrobotnych z Illinois na nieistniejące konta i gotowe do wykorzystania w takim oszustwie dane tysięcy mieszkańców stanu.

Internetowi przestępcy, którzy podczas pandemii COVID-19 ukradli 1.9 miliarda dolarów federalnych pieniędzy przeznaczonych dla bezrobotnych mieszkańców Illinois, przechwalają się w internecie, że nadal sprzedają skradzione dane osobowe i nieuczciwie uzyskują zasiłki.

„Widzimy wiele dokumentów tożsamości, wiele kont bankowych i praw jazdy związanych z mieszkańcami Illinois, wystawionych na sprzedaż w dark web” – mówi David Maimon, profesor kryminologii na uniwersytecie stanowym w Georgii.

Urzędnicy podobno gotowi na ataki

Przedstawiciele urzędu IDES, którym w czerwcu wytknięto błędy w dwóch programach zarządzających wydawaniem funduszy federalnych w czasie pandemii, mówią, że pomimo wcześniejszych ataków są już teraz gotowi na takie zdarzenia.

Audyt wykazał, że około 1.9 miliarda dolarów z sumy 3.6 miliarda wypłaconej w ramach programu federalnego, zostało przejętych przez oszustów, głównie za pomocą skradzionych danych osobowych. We wnioskach raportu stwierdzono, że stan nie ma odpowiednich systemów kontroli i nie ma dokładnych danych na temat osób składających podania o świadczenia dla bezrobotnych.

Illinois było jednym z wielu stanów, w których oszuści kradli pieniądze z programów federalnych. Było to o tyle łatwe, że mogli w dokumentach kłamać na temat samozatrudnienia. Oszustwa dokonywane były bardzo często spoza terenu USA. W skali kraju utracono w ten sposób około 163 miliardów dolarów.

Od tego czasu IDES przeszło na nowe oprogramowanie, które obejmuje sprawdzanie tożsamości i kilkuetapowe uwierzytelnianie wniosków. Departament przeprowadza również dodatkową analizę danych z pomocą prywatnej firmy i współpracuje z National Association of State Workforce Agencies w celu wykrycia osób zgłaszających roszczenia w więcej niż jednym stanie.

Kontrola taka pozwala wyłapać wiele oszustw, jednak nie wszystkie. Agencja stara się, by docelowo nie przekraczały one 5% składanych wniosków. Dla porównania, w latach 2019-2021 odsetek ten wynosił ponad 16%, co i tak jest wynikiem lepszym niż w Virginia - 38%, Tennessee - 37% i Floryda - 35%. Ale to daleko za Utah i Hawajami, które utrzymały liczbę oszustw w wypłatach dla bezrobotnych w tym czasie na poziomie poniżej 5%.

rj

----- Reklama -----

MONITOR-KONKURS WAKACYJNY

----- Reklama -----

Obamacare po polsku 300 x 600

----- Reklama -----