19 listopada 2019

Udostępnij znajomym:

Administracja Donalda Trumpa zaproponowała nowe zasady dotyczące przejrzystości cen opieki zdrowotnej, które zasadniczo wymagałyby od ubezpieczycieli wyjaśnienia, ile będzie kosztować dana usługa medyczna, zanim pacjent zostanie poddany leczeniu. Ujawniłaby również, przed leczeniem, ile zapłaci ubezpieczyciel, a ile będzie musiał zapłacić pacjent.

Nowe zasady dawałyby pacjentom, którzy nie są ofiarami nagłych wypadków, szanse na lepszą i bardziej konkurencyjną opiekę zdrowotną.

„Uważamy, że Amerykanie mają prawo poznać cenę usług, zanim pójdą do lekarza” – powiedział w piątek prezydent Donald Trump.

Według Anthony’ego LoSasso, profesora uniwersytetu DePaul, który specjalizuje się w ekonomii opieki zdrowotnej, taka sytuacja może mieć dobre i złe strony.

„Który ekonomista mógłby być przeciwny przejrzystości cen? Albo konsument?” – zapytał LoSasso. „Wymagałoby to od dostawców umieszczenia informacji o całkowitych opłatach i kwotach, jakie otrzymają za te usługi”.

„To dobry pomysł” – kontynuował LoSasso. „Ale jestem rozdarty, ponieważ moim zdaniem, ma on wiele zalet i wad. Chciałbym myśleć, że ludzie skorzystają z przejrzystości cen. Ale z wielu różnych powodów, ludzie nie patrzą na informacje o cenach, nawet jeśli są one dostępne” – powiedział. „Osobiście chciałbym zobaczyć te informacje jako badacz i jako konsument opieki zdrowotnej. Chcę móc przestudiować takie informacje, ponieważ mogą być naprawdę odkrywcze”.

Cztery największe organizacje szpitalne sprzeciwiają się nowym zasadom administracyjnym i planują zakwestionować ich zgodność z prawem.

„Zamiast pomóc pacjentom w poznaniu ich kosztów własnych, ta reguła wprowadzi powszechne zamieszanie, zwiększy zachowania niezgodne z regułami konkurencji wśród ubezpieczycieli zdrowotnych i utrudni innowacje w zakresie świadczenia opieki opartej na wartościach” – czytamy we wspólnym oświadczeniu wydanym w piątek przez American Hospital Association, Association of American Medical Colleges, Children’s Hospital Association i Federation of American Hospitals.

„Ponieważ ostateczna zasada nie osiąga celu polegającego na dostarczeniu pacjentom informacji o ponoszonych przez nich kosztach, a zamiast tego grozi dezorientacją pacjentów, nasze cztery organizacje wkrótce dołącza do szpitali członkowskich, aby wnieść skargę prawną, w tym dotyczącą przekroczenia władzy administracyjnej” – można przeczytać w oświadczeniu.

Scott Serota, prezes i dyrektor generalny Blue Cross Blue Shield, również wydał oświadczenie sprzeciwiając się zaproponowanym przez administrację zasadom przejrzystości.

„Publikacja wynegocjowanych stawek za usługi medyczne może mieć negatywne, niezamierzone konsekwencje – w tym podwyżki cen – ponieważ klinicyści i placówki medyczne mogą zobaczyć w negocjowanych płatnościach sposób na podnoszenie cen zamiast obniżania stawek. Zasada ta może również zwiększyć złożoność i dezorientować konsumentów, którzy na podstawie tych informacji nie będą w stanie określić kosztów własnych”.

Monitor

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor