10 marca 2022

Udostępnij znajomym:

7 marca w Muzeum Polskim w Ameryce odbyły się główne obchody Dnia Pułaskiego. W uroczystościach organizowanych wspólnie przez Muzeum Polskie i Zjednoczenie Polskie Rzymsko Katolickie w Ameryce wzięli udział przedstawiciele urzędów państwowych, stanowych, powiatowych, miejskich oraz liderzy organizacji polonijnych. Tradycyjnie już w tym wyjątkowym dniu stan Illinois oddaje hołd bohaterowi wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych Kazimierzowi Pułaskiemu oraz składa wyrazy uznania dla całej społeczności polskiej.

Wśród zgromadzonych gości znaleźli się m.in. ambasador Polski w USA Marek Magierowski; konsul generalny Ukrainy w Chicago Serhiy Koledov; burmistrz miasta Lori Lightfoot; skarbnik stanu Illinois Michael Frerichs; prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula; skarbnik powiatu Cook Maria Pappas; sędzia Aurelia Pucinski i reprezentantka stanowa Delia Ramirez. W programie artystycznym wystąpili Mirosława Sojka-Topór, Kamil Bundyra, Zespół Fundacji Kultury Tatrzańskiej oraz Akademia Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra. Zaprezentowano również krótkie filmy związane ze świętem. W trakcie ceremonii złożono wieniec pod obrazem Stanisława Batowskiego „Pułaski pod Savannah”.

Wyjątkowe okoliczności związane z aktualną sytuacją na Ukrainie sprawiły, że główni mówcy uroczystości z trwogą i troską nawiązywali do konfliktu rozgrywającego się za wschodnią granicą Polski.

„Obawiam się, że przeżywamy obecnie moment podobny do września 1939 roku” – powiedział ambasador RP w Waszyngtonie, Marek Magierowski. „Musimy z determinacją stawić czoła tej agresji. Rozglądając się po muzeum zobaczyć tu można wiele obrazów ukazujących walkę przeciwko agresorom takim jak Rosja. Nie zapominajmy, że Ukraińcy walczą teraz z armią rosyjską na własnej ziemi, broniąc wolności i niepodległości nie tylko swojej, ale i naszej” – podkreślał ambasador Magierowski, który przeczytał również specjalne przesłanie do uczestników uroczystości od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

117

Zdj. Julita Siegel

Ambasadorowi wtórowała burmistrz Chicago Lori Lightfoot, mówiąc: „Jest niezwykle ważne byśmy nie zapomnieli teraz o naszych ukraińskich braciach i siostrach walczących o każdą chwilę i każdy dzień. To co morderczy reżim Vladimira Putina zgotował kochającemu swoją wolność, pokojowemu narodowi Ukrainy to horror”.

W nagranej wcześniej wideo wiadomości senator Dick Durbin porównał walkę generała Kazimierza Pułaskiego przeciwko Rosji, Austrii i Prusom do obecnego kryzysu ukraińskiego i pochwalił polską odpowiedź na tragiczną sytuację w postaci masowej pomocy uciekającym przed wojną Ukraińcom.

„Wspomnienie walki i dokonań generała Pułaskiego jest dziś niezwykle aktualne” – mówił z kolei konsul generalny Ukrainy w Chicago, Serhiy Koledov. „Ukraina walczy dziś nie tylko o swoja integralność terytorialną i niepodległość. Walczy o Europę i o cały świat” – zaznaczył Koledov.

118

Zdj. Dariusz Lachowski 

Generał Kazimierz Pułaski (ur. 6 marca 1745 r. w Warszawie – zm. 9/10 października 1779 r. nieopodal miejscowości Savannah w stanie Georgia) nazywany jest „ojcem amerykańskiej kawalerii”. Pułaski, jako doświadczony dowódca, zaoferował swoje usługi Armii Kontynentalnej Stanów Zjednoczonych. W liście do Kongresu pisał: Przybyłem tu, aby zaryzykować wszystko dla wolności Ameryki. Zanim jeszcze został oficjalnie powołany do armii amerykańskiej, w 1777 r wziął udział jako ochotnik w bitwie nad Brandywine, gdzie wyróżnił się wiodąc śmiały atak na Brytyjczyków, ratując w ten sposób wycofujące się wojska amerykańskie.

Dzięki generałowi George’owi Washingtonowi, Pułaski został mianowany generałem brygady i pierwszym komandorem kawalerii amerykańskiej. Pułaski powołał legion kawalerii, w którego skład wchodzili żołnierze francuscy, niemieccy i polscy, wsławiony ocaleniem miasta Charleston w Karolinie Południowej przed okupacją brytyjską w 1779 r.

119

Zdj. Dariusz Lachowski

W październiku 1779 r., w wieku 34 lat, generał Pułaski zapłacił najwyższą cenę w imię wolności: zmarł w wyniku ran odniesionych w bitwie pod Savannah, gdzie dowodził kawalerią. Jego prochy zostały ekshumowane i złożone podczas uroczystej ceremonii na Monterey Square w Savannah, GA w październiku 2005 r. W 2009 r. generałowi Pułaskiemu zostało przyznane pośmiertnie honorowe obywatelstwo Stanów Zjednoczonych.

W 1977 r., władze stanu Illinois ustanowiły Dzień Pułaskiego oficjalnym świętem stanowym. Zapraszamy Państwa do świętowania razem z przedstawicielami władz zaangażowania Polonii w sprawę wolności i sprawiedliwości dla wszystkich w USA.

----- Reklama -----

Jagoda Samulak

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor

Subskrybuj MONITOR

Otrzymuj gazetę za darmo na swój email w każdy piątek.