----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

01 lipca 2022

Udostępnij znajomym:

Obchody Święta Niepodległości nieodmiennie kojarzą się z pokazami ogni sztucznych. Illinois jednak w dalszym ciągu pozostaje jednym z trzech stanów, które zakazują wszystkich lub większości fajerwerków do użytku własnego.

Ustawa pod nazwą Pyrotechnic Use Act ("PUA") zabrania sprzedaży, posiadania i używania wszelkiego rodzaju fajerwerków do użytku konsumentów. Tego rodzaju sztuczne ognie można kupować w innych stanach legalnie, ale na terenie Illinois są zakazane. Za złamanie prawa przewiduje się kary do 1 roku pozbawienia wolności i do $2,500 grzywny.

Vermont i Massachusetts to jedyne dwa inne stany, które mają podobne zasady.

Być może kiedyś się to zmieni, bo już dawno obliczono, iż zakaz ten to dla naszego stanu strata w wysokości około $10 milionów rocznie. Na razie jednak większość nielegalnych sztucznych ogni kupowana jest u naszych sąsiadów, przede wszystkim w Indianie i Wisconsin, gdzie ograniczeń jest niewiele. Policja nie jest w stanie powstrzymać przewozu zakazanych materiałów, więc każdego roku obserwujemy mini pokazy na prywatnych działkach. Większość z nich jest nielegalna.

Sherry Cheesewright, właścicielka Sherry’s Fireworks w Clinton w stanie Indiana, powiedziała, że mieszkańcy Illinois stanowią dużą część jej biznesu. Dodała, że w tym roku biznes utrzymuje się na stabilnym poziomie, pomimo niewielkiego wzrostu cen fajerwerków, związanego z najwyższą od 40 lat inflacją.

Indiana ma jedne z najłagodniejszych przepisów dotyczących fajerwerków w kraju. Każdy, kto ma ukończone 18 lat, może kupować i używać tych produktów, kiedy tylko chce, od 9:00 rano do 11 w nocy oraz dłużej w dni świąteczne.

Stanowy senator Chapin Rose od lat próbuje zalegalizować fajerwerki w Illinois. Powiedział, że fakt, iż mieszkańcy Illinois przejeżdżają przez granice stanowe, aby kupić fajerwerki, oznacza, że stan traci co najmniej 10 milionów dolarów dochodów podatkowych.

„Myślę, że to po prostu śmieszne, że każdy stan wokół nas zarabia na obywatelach Illinois, a tutaj po raz kolejny rezygnujemy z pieniędzy, które lepiej byłoby zarobić i wydać na miejscu” – powiedział Rose.

Kupując fajerwerki poza granicami stanu, mieszkańcy Illinois mogą również skorzystać z niższych cen benzyny i innych artykułów konsumpcyjnych w sąsiednich stanach.

Bezpieczeństwo

Illinois oraz inne stany, w których obowiązują bardziej rygorystyczne przepisy, powołują się na statystyki Consumer Product Safety Commission, które pokazują, że każdego roku tysiące ludzi odnosi obrażenia w wypadkach związanych z fajerwerkami, co skutkuje także licznymi ofiarami śmiertelnymi. W zeszłym roku w Illinois zginęła jedna osoba w wypadku związanym z fajerwerkami.

Policja a fajerwerki

W Chicago funkcjonariusze nie są w stanie wszystkiego kontrolować w ten dzień, dlatego zwracają uwagę na głośniejsze wybuchy i ewentualnie interweniują w razie skarg i problemów.

Z kolei w niektórych miejscowościach na przedmieściach do wyszukiwania nielegalnych fajerwerków oddelegowanych jest w tym okresie nawet po kilka radiowozów.

Kary za użycie niedozwolonych materiałów pirotechnicznych wahają się zależnie od miejsca. W Chicago mandaty wynoszą kilkaset dolarów. Nie wolno tu również używać wszelkich iskrzących sztucznych ogni ze względu na bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Na terenie parków powiatu Cook jakiekolwiek, nawet zgodne z prawem Illinois sztuczne ognie są niedozwolone. Dlatego oprócz mandatu przyłapanemu od razu wyznaczana jest data rozprawy sądowej.

Sprzedaż nielegalnych fajerwerków w Illinois może zakończyć się rozprawą sądową, choć zdarza się to rzadko. Najczęściej materiały takie są rekwirowane. W dniach poprzedzających święto 4 lipca w powiecie Cook odbieranych jest ich kilka tysięcy funtów. W Dzień Niepodległości liczba ta zwykle podwaja się. Każdego roku po długim, lipcowym weekendzie w naszym powiecie niszczonych jest kilkanaście tysięcy funtów nielegalnych sztucznych ogni.

Ciekawostki dotyczące fajerwerków

- W latach 30-tych XIX wieku rozpoczęto nadawanie fajerwerkom różnych barw. Włoscy chemicy jako pierwsi zastosowali metale i ich tlenki, które w odpowiedniej temperaturze spalają się dając określony kolor. Dla uzyskania efektu białych i srebrnych płomieni stosuje się glin. To dzięki niemu również powstają iskry. Za kolor zielony odpowiada bar. Pomarańczowe fajerwerki zawierają sole wapnia. Kolor niebieski zawdzięczamy związkom zawierającym miedź. Za dym podczas pokazów fajerwerków odpowiada cynk. Żelazo stosuje się dla uzyskania iskier, których kolor zależy od temperatury metalu.

- Podczas pokazu fajerwerków dziesięciokrotnie wzrasta ilość pyłu w powietrzu wdychana przez widzów.

- Wyrzutnie wykorzystujące sprężone powietrze zamiast wypełnionej prochem części rakiety, oraz czas wybuchu sterowany elektronicznie po raz pierwszy zastosowano podczas pokazu w Disneylandzie w 2004 roku.

- Wybuchające w powietrzu fajerwerki to rakiety składające się z dwóch części. Pierwsza to napęd, którym jest zwykła petarda z otworem na końcu, dzięki czemu siła wybuchu wyrzuca rakietę w powietrze. Druga część zawiera mieszaninę, która wybucha dopiero w powietrzu.

jm

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Obamacare po polsku 300 x 600

----- Reklama -----