Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele służby zdrowia w USA zatwierdzili nową, generyczną wersję EpiPen, środka używanego w nagłych reakcjach alergicznych, który wywołał gwałtowną reakcję publiczną z powodu swojej rosnącej ceny.

Nowa wersja produkowana przez Teva Pharmaceuticals jest pierwszą, która będzie wymienna z oryginalnym wtryskiwaczem sprzedawanym przez Mylan. Agencja ds. Żywności i Leków poinformowała o zatwierdzeniu wersji generycznej w wydanym oświadczeniu.

EpiPens są gromadzone przez szkoły i rodziców w całym kraju, aby leczyć dzieci z ciężkimi alergiami. Są one stosowane w nagłych wypadkach, aby powstrzymać potencjalnie śmiertelnie reakcje alergiczne na ukąszenia i użądlenia owadów, oraz pokarmy, szczególnie takie jak orzechy czy jajka. Szkoły często wymagają przyniesienia dwóch egzemplarzy, rodzice także trzymają je w domach. Rosnące ceny stały się problemem dla wielu osób, szczególnie biorąc pod uwagę, że data ważności produktu wynosi tylko rok. 

Producent EpiPen – firma Mylan – dominowała na wartym miliard dolarów rynku przez ponad dwie dekady. Kilka innych firm oferowało konkurencyjne wtryskiwacze zawierające epinefrynę, ale nie były one tak mocno promowane i przepisywane przez lekarzy.

W 2016 roku Kongres skrytykował podniesienie ceny EpiPen do 600 dolarów za dwupak, co stanowiło pięciokrotny wzrost w ciągu prawie dziesięciu lat. Firma odpowiedziała wprowadzając własną, niskobudżetową wersję za 300 dolarów.

Mylan kontynuuje sprzedaż obu wersji – wynika z danych Elsevier’s Gold Standard Drug.

Generyczny wstrzykiwacz Teva będzie pierwszą wersją, którą farmaceuci mogą zastąpić nawet przepisany przez lekarzy oryginalny EpiPen.

Rzeczniczka Teva odmówiła komentarza w sprawie ceny leku, ale poinformowała, że powinien on trafić do sklepów w „najbliższych miesiącach”. Leki generyczne mogą być wyceniane nawet o 80 procent niżej niż oryginalny produkt. Ale te obniżki cen pojawiają się zwykle wtedy, jak kilka firm wprowadza konkurencyjne wersje leku.

Wniosek firmy Teva o sprzedaż generycznego EpiPen spotkała się z opozycją i wieloma komplikacjami w FDA, która odrzuciła początkowy wniosek firmy w 2016 roku. Podczas gdy epinefryna jest od dziesięcioleci lekiem generycznym, Teva i inni niedoszli konkurencji napotykali trudności w stworzeniu urządzenia do automatycznego wstrzykiwania.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location