----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Wiadomości zostały ukształtowane przez kilka epokowych wydarzeń: wynalezienie prasy drukarskiej w XV wieku, nowe media, takie jak radio i telewizja i – oczywiście – wynalezienie internetu, który wywrócił świat mediów do góry nogami, przejmując pozycję zajmowaną wcześniej przez radio, telewizję i gazety.

Prawie 500 amerykańskich gazet zostało zamkniętych w latach 1970-2018. Co ciekawsze, nakład płatnych gazet osiągnął szczyt w 1987 roku wynosząc ponad 62 miliony, po czym spadł o ponad połowę – do 28 milionów w 2018 roku.

Dostępność bezpłatnych treści zniechęca Amerykanów do płacenia za wiadomości, nawet jeśli ich jakość i standardy są gorsze od tych dostępnych w bardziej uznanych mediach, które pozostają płatne. Badanie przeprowadzone w 2018 roku wykazało, że większość Amerykanów nie płaciła za dostęp do wiadomości w poprzednim roku.

W całej dekadzie kończącej się w 2019 roku liczba miejsc pracy w redakcjach spadła o 23%. Tam, gdzie w 2008 roku było miejsce dla około 115,000 reporterów, wydawców, fotografów i ekip filmowych pracujących w gazetach, radiu i telewizji, liczby spadły o 27,000 w ciągu 10 lat – pozostawiając 88,000 pracowników.

Oto kilka ciekawostek dotyczących dzisiejszych mediów.

Amerykanie czerpią wiadomości z telewizji i internetu

Badania pokazują, że 41% Amerykanów preferuje wiadomości telewizyjne, a 37% te publikowane w internecie, co stanowi mniej więcej równy poziom. Tylko 13% wybiera drukowane gazety, a zaledwie 8% radio.

Podział polityczny

Republikanie mają znacznie bardziej negatywny stosunek do mediów informacyjnych niż demokraci. Ponad połowa twierdzi, że organizacje informacyjne nie dbają o ludzi, są nieprofesjonalne, nadmiernie krytykują Amerykę i szkodzą demokracji. Z drugiej strony ponad połowa demokratów w tym samym badaniu z 2020 roku stwierdziła, że organizacje informacyjne dbają o wykonywaną pracę, a ok. połowa uważa je za wysoce profesjonalne.

33

Czytelnicy gazet przechodzą do sieci

Gazety odchodzą od papieru i tuszu. Około 43% czytelników dzienników twierdzi, iż otrzymuje wiadomości w formie cyfrowej, podobnie jak 49% czytelników biuletynów społecznościowych.

Yahoo News przyciąga najwięcej osób

Najpopularniejszym serwisem informacyjnym w kraju jest Yahoo News, który w sierpniu 2020 roku szczycił się 175 milionami unikalnych użytkowników miesięcznie. Drugie miejsce zajął Google, ze 150 milionami odwiedzających miesięcznie, następnie Huffington Post z 110 milionami i CNN z 95 milionami unikalnych użytkowników miesięcznie.

Lokalne wiadomości zyskują na popularności

Lokalne wiadomości zyskują na popularności, jednak ich zakres zdecydowanie się zwiększa. W Stanach Zjednoczonych około połowa osób dorosłych twierdzi, że wiadomości lokalne, które otrzymują, nie dotyczą zaledwie ich miasta, ale znacznie szerszego regionu.

Najstarsza publikacja

Najstarszą stale publikowaną gazetą codzienną w Stanach Zjednoczonych jest New York Post, który został założony w 1801 roku przez Alexandra Hamiltona. Hartford Courant z Connecticut jest najstarszą nieprzerwanie publikowaną gazetą – początkowo w formie półtygodnika w 1764 roku i ukazując się codziennie od 1836 roku.

31

Najważniejsza jest pogoda

Jeśli chodzi o najbardziej przydatne wiadomości, 70% Amerykanów wymieniła pogodę, jako najważniejszą informację wykorzystywaną w życiu codziennym. 44% wskazało na tematy dotyczące przestępczości, a 41% ruchu na drodze.

Największa oglądalność

W połowie 2020 roku Fox News miało największą widownię w tzw. primetime, czyli w godzinach od 8 do 11 wieczorem – z prawie 4 milionami widzów. W październiku 2020 roku Fox News odnotowało średnio 428,000 widzów w ciągu dnia w wieku od 25 do 54 lat, w porównaniu do CNN, które miało 361,000 widzów i MSNBC ze średnią 243,000.

Meksyk najbardziej niebezpieczny dla dziennikarzy

W 2019 roku na całym świecie zginęło 49 dziennikarzy, rok wcześniej liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 80. Najbardziej niebezpiecznymi krajami w 2019 roku okazały się Syria i Meksyk, w których zginęło po 10 dziennikarzy. W Meksyku dziennikarze są często inwigilowani lub zastraszani za ujawnianie publicznej korupcji.

Zaufanie do mediów niższe niż w innych krajach

Zaufanie Amerykanów do mediów na poziomie 29% należy do najniższych w krajach rozwiniętych. Najwyższe poziomy zaufania stwierdzono w Finlandii i Portugalii – 56% - w niedawnym badaniu przeprowadzonym w 38 krajach. Na dole listy znalazła się Korea Południowa z poziomem zaufania 21% i Francja – 23%.

Wiadomości z Facebooka

Więcej niż 4 na 10 użytkowników internetu w USA twierdzi, iż czerpie wiadomości ze strony Facebook. Tylko 17% uzyskuje wiadomości z Twittera, a 14% z Instagrama – wynika z badań z 2019 roku. Ale dwie trzecie ankietowanych s twierdziło, że w kwestii wiadomości ogólnych i informacji ufają tradycyjnym mediom.

35

24-godzinny format wiadomości

Pierwszą nadającą w systemie 24-godzin stacją informacyjną było Cable News Network, znane jako CNN, które zadebiutowało w 1980 roku, rzucając wyzwanie stacjom CBS, ABC i NBC, z których każda nadawała 30-minutowe programy informacyjne. Na początku wyśmiewane jako Chicken Noodle Network, CNN osiągnęło sukces dzięki relacjom na żywo z katastrofy promu kosmicznego Challenger w 1986 roku, trzydniowej akcji ratowania małej Jessici McClure ze studni w Midland w Teksasie w 1987 roku czy relacjom z wojny w Zatoce Perskiej w 1991 r.

Nakład gazet spada

Nakład gazet w Stanach Zjednoczonych na poziomie 28.6 milionów w dni powszechne w 2018 roku osiągnął najniższy poziom od 1940 roku (pierwszego, kiedy zaczęto gromadzić dane). Przychody z reklam gazet spadły do 14.3 mld dolarów w 2018 roku -z 37.8 mld uzyskiwanych dekadę wcześniej, co oznacza spadek o 62%.

36

Mniej pracowników

Wraz z kurczeniem się branży, spada również zatrudnienie w amerykańskich gazetach. W ciągu dziesięciu lat od 2008 do 2018 roku liczba pracowników spadła o 47% do ok. 38,000 z 71,000. Również w 2018 roku w jednej czwartej gazet z nakładem powyżej 50,000 zwolniono pracowników. Rok wcześniej 1/3 odnotowała zwolnienia.

Problemy finansowe

Większość Amerykanów nie zdaje sobie sprawy z poważnych kłopotów branży informacyjnej. Badanie z 2018 roku wykazało, że prawie ¾ osób uważa, iż lokalne media radzą sobie dobrze finansowo. W tej samej ankiecie tylko 14% badanych przyznało, że płaciło za wiadomości poprzez subskrypcje, darowizny lub członkostwo w roku wcześniejszym.

Prawie wszyscy otrzymują wiadomości cyfrowo

Dziewięciu na dziesięciu Amerykanów otrzymuje niektóre wiadomości w formie cyfrowej, a około połowa z nich korzysta z urządzeń mobilnych, takich jak smartfony, a nie komputerów stacjonarnych czy laptopów. Ponad cztery na dziesięć osób otrzymuje powiadomienia na swoich telefonach.

34

$14.5 na godzinę

Poczatkujący reporter może oczekiwać, iż zarobi około 29,000 dolarów rocznie, czyli 14.5 dolara na godzinę. Osoba z kilkuletnim doświadczeniem może otrzymać średnią roczną pensję w wysokości ok. 53,000 dolarów. 10-lat doświadczenia przekłada się na zarobki na poziomie $59,000 rocznie, a osoby z ponad 20-letnim doświadczenie mogą liczyć na 80,000 dolarów rocznej pensji.

40 milionów dolarów rocznej pensji

Najlepiej opłacanym prezenterem wiadomości w kraju był w 2019 roku Sean Hannity z Fox News, któremu wypłacono 40 milionów dolarów rocznej pensji. Na drugim miejscu znalazła się Diane Sawyer z ABC z pensją 22 milionów dolarów. Współprowadzący ABC „Good Morning America”, Robin Roberts, zarobił 18 milionów, George Stephanopoulus z „Good Morning America” i „ABC World News Tonight” otrzymał 15 milionów, a Anderson Cooper z CNN 12 milionów dolarów.

Rozpoczynający działalność na amerykańskim rynku telewizyjnym prezenter wiadomości z rocznym doświadczeniem prawdopodobnie zarobi średnio około 36,000 dolarów rocznie, czyli 18 na godzinę. W połowie kariery średnia pensja wyniesie już $60,000, a po 20 latach pracy prezenter wiadomości może spodziewać się średniego rocznego wynagrodzenia w wysokości $89,000.

Bariera płci

Barbara Walters była pierwszą kobietą, która od 1976 roku prowadziła wieczorne wiadomości, „ABC News” z Harrym Reasonerem, który nie krył swojego niezadowolenia z tego układu. Zespół wypadł z anteny po dwóch latach. Kolejna prezenterka wiadomości pojawiła się dopiero 15 lat później, kiedy Conne Chung i Dan Rather połączyli siły w stacji CBS.

Gwen Ifill została pierwszą czarnoskórą kobietą, która w 1999 roku poprowadziła ogólnokrajowy program informacyjny „Washington Week in Review” w PBS, a w 2004 roku była pierwszą czarną kobietą, która moderowała debatę prezydencką. Później została współautorem i redaktorem naczelnym „PBS NewsHour”, które prowadziła aż do śmierci w 2016 roku.

Symulowane szaleństwo

Nellie Bly była pionierem śledztwa dziennikarskiego jako reporterka w Pittsburgh Dispatch, New York World i New York Journal. W 1887 roku udawała chorobę psychiczną, aby w czasie tygodniowego pobytu w przeludnionej instytucji Blackwell’s Island Asymul w Nowym jorku, udokumentować przemoc fizyczną, stare jedzenie i fatalne warunki.

Różnorodność

Z badań opublikowanych w 2019 roku wynika, że kolorowi dziennikarze zajmują około jednej trzeciej pełnoetatowych pozycji w serwisach informacyjnych działających wyłącznie w sieci i stanowią około jednej piątej ogółu pracowników redakcji w całym kraju. Nieco ponad jedna czwarta agencji informacyjnych ma co najmniej jedną kolorową osobę na troje białych na najwyższych stanowiskach kierowniczych w redakcji.

Musi być horoskop

Horoskopy, krzyżówki i rubryki z poradami zaczęły pojawiać się w gazetach w 1930 roku, kiedy brytyjski Sunday Express opublikował horoskop nowonarodzonej księżniczki Małgorzaty, autorstwa wybitnego astrologa R.H. Naylora. Oświadczył on, że jej życie będzie pełne wydarzeń. Jedna z jego kolejnych prognoz dotyczących bezpieczeństwa brytyjskiego samolotu została potraktowana poważnie, gdy brytyjski statek powietrzny rozbił się pod Paryżem, zabijając 48 osób. Naylor zyskał cotygodniową kolumnę, a jej popularność dała początek zjawisku tabloidowej astrologii w gazetach na całym świecie.

Na pods. stacker.com
jm