----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Popularny w środowisku polonijnym wicekonsul Piotr Semeniuk, odpowiedzialny za kontakty z Polonią, z końcem sierpnia kończy swoją misję dyplomatyczną w Wietrznym Mieście. 23 sierpnia w Muzeum Polskim odbyło się pożegnalne spotkanie zorganizowane przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Chicago oraz władze tej największej poza granicami Polski placówki muzealnej.

O zaangażowaniu wicekonsula Piotra Semeniuka w sprawy polonijnych szkół sobotnich mówiła prezes Zrzeszenia Ewa Koch, która przypomniała początki współpracy i jej czteroletni przebieg podkreślając wielkie zaangażowanie w sprawy szkolnictwa. „Pan wspierał nas swoją wiedzą i kompetencjami, a my pana znajomością środowiska i jego problemów. To były cztery dobre lata dla polonijnej edukacji. Pewnie byłyby jeszcze lepsze, gdyby nie pandemia. Dzięki pana pomocy i wsparciu finansowemu strony polskiej mogliśmy zrealizować wiele ciekawych przedsięwzięć i projektów. Pana aktywność, chęć spotykania się z ludźmi, słuchania ich, włączania się w ich działania była tak wielka, że chyba nie ma wśród nas dyrektora, który nie gościłby pana w swojej szkole. Jako Zrzeszenie zawsze mogliśmy liczyć na pana, na życzliwość, zrozumienie i wysłuchanie. Zawsze dla pana i dla nas priorytetem była promocja języka polskiego i jego nauczania w polskich szkołach. Podczas swojego czteroletniego pobytu w Chicago dołączył pan swoją cegiełkę, a raczej „cegłę” w dzieło wychowania dzieci i młodzieży o biało-czerwonych sercach” – powiedziała prezes Koch wręczając Piotrowi Semeniukowi honorowe wyróżnienie – Tarczę Zrzeszenia.

DSC 3934

Wicekonsul Piotr Semeniuk w otoczeniu członkiń Prezydium ZNP. Od lewej II wiceprezes Urszula Gawlik i prezes Ewa Koch. Z prawej I wiceprezes Ilona Sobiech i III wiceprezes Anetta Wesołowska

Równie miłe słowa podziękowania dla konsulostwa Leny i Piotra Semeniuków popłynęły od zarządu muzeum z prezesem Ryszardem Owsianym na czele. O owocnej współpracy mówiła dyrektor zarządzająca Małgorzata Kot. Wśród przekazanych dyplomacie pamiątek i upominków znalazły się ryciny i plakaty.

Z możliwości złożenia podziękowań i życzeń skorzystali także uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele innych organizacji. W imieniu Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego, pod patronatem którego działa muzeum, bohatera wieczoru pożegnała wiceprezes Michelline Jamiński i sekretarz Agnieszka Bastrzyk. Związek Klubów Polskich reprezentowała dr Łucja Mirowska-Kopeć i prezes Jan Kopeć, który przypomniał, że pierwsza impreza, w której wicekonsul uczestniczył po przyjeździe w 2017 roku na placówkę do Chicago, były dożynki organizowane przez ZKP i te wizyty stały się to doroczną tradycją. Związek Harcerstwa Polskiego reprezentowały: hm. Beata Chodorowska-Niebrugge – przew. Obwodu ZHP w Chicago oraz hm. Beata Pawlikowska – Komendantka Chorągwi Harcerek w USA, Tatra Mountain Cultural Foundation – prezes Bogdan Ogórek, Kongres Oświaty Polonijnej, wiceprezes Anna Dunajewska oraz prof. Lidia Filus z North Eastern University i prof. Bożena Nowicka McLees z Loyola University. Do życzeń i podziękowań dołączyła zastępca konsula generalnego, konsul Małgorzata Bąk-Guzik wraz ze współpracownikami oraz grono dyrektorów szkół.

DSC 3990

Na pierwszym planie prezes muzeum Ryszard Owsiany i wicekonsul Piotr Semeniuk, z prawej

Wcześniej wicekonsulowi dziękowali członkowie Klubu Ziemi Lubelskiej, skąd on pochodzi. Po raz ostatni dyplomata będzie uczestniczył w imprezie polonijnej – obchodach rocznicowych Wydarzeń Sierpniowych, które 29 sierpnia o godzinie 10 rano odbędą się w kościele pw. Trójcy Świętej.

Tekst i zdjęcia: AB/NEWSRP