Więcej dla Illinois
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Nasz stan otrzyma więcej szczepionek, a co najważniejsze dostawy będą regularne. Od połowy marca będzie trafiać tu 100,000 dawek preparatu każdego dnia, a dzięki temu szczepienia mają odbywać się płynnie. To właśnie przez niesystematyczne i zbyt małe dostawy, proces szczepień jest nadal mocno ograniczony.

„Z biegiem czasu widzimy rosnące ilości szczepionek dostarczanych przez producentów. Wraz z pojawieniem się trzeciej i publicznym zobowiązaniem rządu federalnego dotyczącym regularnych dostaw, zbliżamy się coraz bardziej do powszechnej dostępności, którą chcemy uzyskać” - powiedział gubernator Pritzker.

Departament Zdrowia Publicznego stanu Illinois poinformował, że z całej obiecanej puli stu tysięcy szczepionek dziennie, około 20,000 trafi do Chicago, a 80,000 zostanie rozdysponowanych do poszczególnych powiatów Illinois. Te zwiększone dostawy szczepionek będą zawierać produkty wszystkich koncernów biotechnologicznych, których preparaty otrzymały w USA zgodę FDA.

Kto się kwalifikuje

Decyzja o zwiększeniu ilości dawek szczepionek, które przyjadą do Illinois, zbiegła się w czasie z rozszerzeniem stanowego programu szczepień – chodzi konkretnie o fazę 1B. Kilka dni temu władze stanowe zdecydowały się na kolejne już rozszerzenie grupy osób, które mogą zaszczepić się w priorytetowo – w pierwszej kolejności. Chodzi o mieszkańców stanu szczególnie narażone na ciężki przebieg infekcji COVID-19 ze względu na różnego rodzaju choroby współistniejące, między innymi choroby nowotworowe, niewydolność oddechowa, problemy z krążeniem i palenie papierosów, o czym piszemy w osobnym artykule.

fk