Palacze przodem
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Ci, którzy palą papierosy będą traktowani priorytetowo. Stanowy departament zdrowia umieścił palenie na liście chorób – przypadłości, które kwalifikują daną osobę do zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi priorytetowo - w pierwszej kolejności. Chodzi o wydolność płuc, która u palaczy jest zdecydowanie mniejsza. Według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), bycie obecnym - czynnym lub byłym palaczem papierosów zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji COVID-19.

„Palacze są znacznie bardziej bezbronni niż zwykli ludzie, ponieważ palenie osłabia układ odpornościowy walcząc z infekcjami i bakteriami. Nikotyna to uzależnienie. Zamiast myśleć o tym jako o nawyku, należy traktować to jako nałóg. Wówczas więcej ludzi zrozumie tę decyzję” – mówi dr Samuel Kim z Northwestern Memorial Hospital.

W ramach zaktualizowanego harmonogramu szczepień, mieszkańcy Illinois cierpiący na określone schorzenia wysokiego ryzyka - w tym palenie - mogą teraz zostać zaszczepieni na takich samych zasadach jak chociażby seniorzy powyżej 65. roku życia, nauczyciele, pracownicy sklepów czy służby zdrowia – to grupa kwalifikująca się do fazy szczepień 1B. CDC twierdzi, że około 15.5% dorosłych mieszkańców stanu Illinois pali papierosy, co może oznaczać, że ponad 1.5 miliona palaczy może wcześniej otrzymać szczepionkę przeciwko COVID. To, co nie jest jasne, to sposób weryfikacji tego, kto rzeczywiście pali papierosy. Dziennikarzom Chicago Sun Times nie udało się tego ustalić – przedstawiciele departamentu zdrowia nie udzielili odpowiedzi na to pytanie. Z kolei mieszkańcy Chicago, z którymi rozmawiali dziennikarze, stwierdzili jasno, że prawdopodobnie bardzo łatwo będzie oszukać system i zaszczepić się priorytetowo.

Rozszerzenie tej fazy szczepień miało uchronić przede wszystkim Afroamerykanów i Latynosów, którzy szczepią się najrzadziej i chorują najczęściej. Palenie tylko pogarsza i tak dramatyczną sytuację. Statystyki CDC pokazują, że 21% rdzennych Amerykanów pali papierosy, co jest najwyższym poziomem wśród poszczególnych grup demograficznych. Na kolejnych miejscach plasują się biali (15.5%), a za nimi Afroamerykanie (14.9%), Latynosi (9%) i Azjaci (7%).

Nie tylko palacze są traktowani priorytetowo. Do chorób, które mogą powodować ciężką infekcję COVID zaliczają się przede wszystkim nowotwory, ale też różnego rodzaju choroby nerek i płuc (niewydolność), choroby serca, otyłość, ciążę czy zdiagnozowane problemy z krążeniem krwi.

fk