22 stycznia 2020

Udostępnij znajomym:

Jeśli regularnie sprawdzasz informacje o wartościach odżywczych produktów znajdujących na półkach sklepów spożywczych, być może zauważyłeś kilka zmian w ostatnim czasie – np. informacji o dodanych cukrach lub realistyczne wielkości porcji.

Te i inne zmiany weszły w życie 1 stycznia dla producentów żywności, których przychody przekraczają 10 milionów dolarów rocznie – według nowych wytycznych Food and Drug Administration (FDA). Firmy, których przychód jest mniejszy niż 10 milionów, mają dodatkowy rok na dostosowanie się do nowych przepisów.

„Pewne kłamliwe praktyki etykietowania żywności w przeszłości zostały zniesione” – powiedziała Emmaline Rasmussen, dietetyk z NorthShore University Health System, na temat zaktualizowanych etykiet dotyczących wartości odżywczych.

Najważniejsza zmiana? Informacja o tym, ile dodanego cukru jest w każdej porcji produktu, twierdzi Rasmussen.

„Zaczynamy sobie zdawać sprawę z tego, jak szkodliwy jest cukier” – powiedziała. „Te przetworzone cukry mogą powodować stany zapalne, przyczyniać się do przyrostu masy ciała i innych przewlekłych chorób, takich jak cukrzyca, nowotwory i choroba Alzheimera”.

Dostarczanie informacji na temat dodanych cukrów pozwala ludziom lepiej kontrolować ilości, które spożywają. Na przykład smakowe jogurty często zawierają duże ilości dodanego cukru, a świadomi konsumenci mogą dokonywać lepszych wyborów.

„Ponieważ produkty są teraz odpowiednio oznakowane z informacją o dodatku cukru, ludzie będą mogli porównywać różne marki w oparciu o ich cele zdrowotne” – powiedziała Rasmussen. Jednak wciąż najlepszą opcją, jeśli preferujesz jogurt o smaku owocowym – jest dodanie świeżych jogurtów do zwykłego jogurtu, który nie zawiera dodanych cukrów.

Kupujący mogą również zauważyć nowe informacje o wielkości porcji – co jest najbardziej zauważalną zmianą w etykietach żywnościowych, dodaje Rasmussen. Wcześniej pojawiało się określenie „serving size” – rozmiar porcji, które miało sugerować, że jesz mniej kalorii, a ludzie są bardziej skłonni kupować produkty, które miały mniej kalorii, cukru i tłuszczy.

Rozmiary porcji są teraz bardziej realistyczne, odzwierciedlając ilość, jaką zwykle spożywamy. Na przykład etykieta żywieniowa na dużym ciastku podaje informacje dotyczące całego produktu – w przeszłości, według Rasmussen, pojawiły się informacje dla połowy ciastka lub nawet jego jedną trzecią. „Daje to ludziom lepsze informacje żywieniowe. Nie zaleca się spożywania na raz tak dużego ciastka, ale teraz ludzie wiedzą, ile ma ono kalorii”.

Kolejna nowość: etykiety z podwójnymi kolumnami na opakowaniach, które spożyć na jeden lub kilka razy, takie jak kubełek lodów czy 24-uncjowa butelka sody. Jedna kolumna zawiera liczbę kalorii i składników odżywczych na porcję, druga informacje o wartościach odżywczych całego opakowania.

„Mam nadzieję, że widząc ilość kalorii całej torebki chipsów, ludzie będą kładli mniej na talerzu” – powiedziała Rasmussen.

Nowe etykiety używają również większych rozmiarów czcionek i zawierają ilość witaminy D i zawartości potasu.

Rasmussen ma nadzieję, że zaktualizowane etykiety żywnościowe skłonią ludzi do dokonywania zdrowszych wyborów. „Mam nadzieję, iż wybiorą wersje produktów, które lubią, z najmniejszą ilością dodanych cukrów i skupią się na kupowaniu większej ilości pełnowartościowych produktów niż żywności przetworzonej” – powiedziała. „Wiele produktów, które są dla nas najzdrowsze, nie posiada etykiet, ponieważ pochodzą z działów owocowo-warzywnych w sklepie”.

Więcej informacji na temat etykiet na produktach żywnościowych znaleźć można na stronie FDA: https://www.fda.gov/food/nutrition-education-resources-materials/new-and-improved-nutrition-facts-label

JM

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor