W ciągu pięciu dni para z Kalifornii zebrała ponad 11.5 miliona dolarów za pośrednictwem portalu Facebook, które to fundusze mają być wykorzystane do zjednoczenia rodzin nieudokumentowanych imigrantów zatrzymanych na granicy.
Charlotte i Dave Wilner podjęli decyzję o rozpoczęciu swojej kampanii, gdy zobaczyli zdjęcie przedstawiające przerażoną, płaczącą 2-letnią dziewczynkę, która patrzyła na dorosłych zgromadzonych wokół podczas zatrzymania na granicy. Dziewczynka, która została zatrzymana razem z matką i innymi w Teksasie przez agentów US Border Patrol, przepłynęła na tratwie przez Rio Grande.
„To nie są jakieś dzieci, o które nie musimy się martwić. One są jak nasze dzieci” – powiedziała Charlotte Wilner w wywiadzie udzielonym San Jose Mercury News. „Kiedy patrzymy na twarze tych dzieci, nie możemy nie zobaczyć twarzy naszych własnych dzieci”.
W sobotę rano Wilnerowie rozpoczęli kampanię o nazwie „Reunite imigrant parent with their child” (Połączyć dzieci imigrantów z ich rodzicami) pragnąć zebrać 1,500 dolarów. Ale wkrótce o ich wysiłkach usłyszał prawie cały świat.
Para zdecydowała się zbierać pieniądze na ośrodek dla uchodźców i imigrantów Refugees and Immigrant Center for Education and Legal Services – RAICES, organizację non profit z siedzibą w Teksasie, która oferuje bezpłatną lub wiążącą się z niskimi kosztami legalną obsługę prawną dla imigrantów i uchodźców. Pierwotny cel $1,500 był minimalną kwotą na pokrycie opłat za obligacje dla jednej osoby – zgodnie z informacjami RAICES. Do środy rano kampania zebrała ponad 11.5 miliona dolarów, a ponad 290 tysięcy osób przekazało darowizny. Nowy cel to 15 milionów dolarów.
„Wskaźnik skuteczności w ciągu ostatnich 3 godzin wynosił prawie 4 tysiące dolarów na minutę” – napisał na stronie Facebook Dave Willner.
RAICER potwierdziło w rozmowie z CNN, że organizacja jest w kontakcie z małżeństwem od soboty.
„Nie mamy słów, aby podziękować Charlotte i Dave’owi Wilnerom” – pojawiło się na stronie Facebook RAICES. „Zdarza nam się płakać, gdy widzimy sumy zbieranych funduszy. Na całym świecie dzieją się straszne rzeczy. Ale jest tak wielu ludzi, którzy decydują się nie odwracać wzroku, ale coś z tym zrobić”.
Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na stronie: https://www.facebook.com/donate/490507544717085/
Monitor