----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

03 lipca 2018

Udostępnij znajomym:

Świat zwierząt rządzi się swoimi prawami i nie można zapominać, że człowiek jest w nim intruzem, który często może nieoczekiwanie znaleźć się w pozycji ofiary. Ale chociaż niektóre zwierzęta w oczywisty sposób kojarzą nam się z potencjalnym niebezpieczeństwem i mamy świadomość, że należy ich unikać, inne pozycje na liście mogą stanowić zaskoczenie.

Oto lista gatunków, które stanowią największe zagrożenie dla człowieka.

24. Aligatory – 1 ofiara rocznie
Choć wydawać by się mogło, że te groźne zwierzęta stanowią wielkie zagrożenie dla człowieka, okazuje się, prawdopodobieństwo śmierci pod przewróconym automatem z napojami jest 13-krotnie większe, niż w szczękach aligatorów, choć mają one zdecydowanie więcej zębów. Średnio tylko jedna osoba na rok ginie w wyniku ataku tych zwierząt.

23. Rekiny – 5 ofiar rocznie
Choć w klasycznym już filmie z 1975 roku zatytułowanym „Jaws” (Szczęki) rekiny zabiły pięcioro ludzi i jednego psa w krótkim czasie, rekiny tak naprawdę są sprawcami około pięciu śmiertelnych ataku na ludzi na całym świecie każdego roku.

22. Wilki – 10 ofiar rocznie
Od XIV do XIX wieku wilki zabijały setki ludzi każdego roku, co może tłumaczyć ich dominującą rolę jako nikczemnych padlinożerców w opowieściach na przestrzeni wieków. W dzisiejszych czasach mniej niż tuzin osób rocznie jest zabijanych przez wilki.

21. Konie – 20 ofiar rocznie
Choć konie są roślinożerne i zwykle bardzo delikatne w stosunku do ludzi, ilość interakcji między człowiekiem a tym zwierzęciem prowadzi do około 20 śmiertelnych wypadków na całym świecie każdego roku.

20. Lamparty – 29 ofiar rocznie
Lamparty nie należą może do najgroźniejszych wielkich kotów, ale kurczenie się ich siedlisk może prowadzi do agresji skierowanej w stronę człowieka. Prawie 30 osób rocznie ginie w wyniku takich ataków co roku.

19. Mrówki – 30 osób rocznie
Choć są niewielkie, mrówki mogą stanowić zagrożenie. Tak zwane mrówki ogniste mogą być niebezpieczne z trzech powodów: atakują ofiarę ogromną ilością osobników, gryzą skórę swoich ofiar, a następnie wstrzykują toksyczny jad.

18. Meduzy – 40 ofiar rocznie
Bycie poparzonym przez meduzę może zrujnować przyjemny dzień na plaży, ale na 200,000 poparzeń, do których dochodzi każdego roku, około 40 okazuje się śmiertelnych.

17. Pszczoły – 53 ofiary rocznie
Anafilaksja spowodowana użądleniem pszczoły jest jedną z głównych przyczyn zgonów osób zabijanych każdego roku przez pszczoły.

16. Jelenie – 130 ofiar rocznie
Jak na ironię, te płochliwe zwierzęta kojarzone z łagodnym jelonkiem Bambi, każdego roku odpowiadają za śmierć około 130 osób. Jeśli zaskakuje cię ta liczba zgonów związanych z jeleniami, prawdopodobnie nigdy nie musiałeś w ostatniej chwili skręcać, aby unikać sarny stojącej jak zamrożona w świetle reflektorów samochodu na ciemnej drodze.

15. Afrykańskie bawoły – 200 ofiar rocznie
Polowania na bawoły w Afryce stanowią rozrywkę dla amatorów myślistwa. Problem polega na tym, że duże męskie osobniki oddzielają się od stada, aby zachować czujność i pilnować z pewnej odległości, atakując od tyłu wszystko, co uznają za zagrożenie.

14. Lwy – 250 ofiar rocznie
Lwy są drapieżnikami i zawsze będą postrzegać ludzi jako ofiary, zwłaszcza te żyjące na wolności. Zrozumienie, że polowanie jest naturalnym instynktem tych zwierząt jest najlepszym sposobem uniknięcia śmierci w ich paszczy.

13. Słonie – 500 ofiar rocznie
Słonie będą szanowały twoją przestrzeń, jeśli ty szanujesz ich. Ale te olbrzymie zwierzęta w momencie, gdy czują się zagrożone ze względu na działania kłusowników lub agresywnych turystów, znane są z napadów wściekłości – zaatakują stworzenia, które uznają za potencjalne zagrożenie dla siebie.

13. Hipopotamy – 500 ofiar rocznie
Nie dajcie się zwieść ich sennej naturze ani sympatycznemu wizerunkowi z bajek. Hipopotamy są jednymi z najbardziej agresywnych zwierząt na świecie i nie zawahają się zaatakować człowieka, który podejdzie do nich zbyt blisko. Codziennie więcej niż jeden człowiek ginie w wyniku ataku ze strony tych zwierząt.

11. Krokodyle – 1,000 ofiar rocznie
Krokodyle są znanymi łowcami, a każde zwierzę poruszające się w ich środowisku stanowi potencjalną ofiarę. Każdego roku około tysiąc osób ginie w wyniku ataku krokodyli, ale ponieważ polują one głównie w ogólnie biedniejszych i bardziej od nas odległych rejonach, każda taka śmierć otrzymuje znacznie mniej uwagi medialnej niż inne, mniej powszechne ataki zwierząt.

10. Tasiemce – 2,000 ofiar rocznie
Tasiemce zwykle trafiają do organizmu człowieka przez pokarm lub wodę, w której znajdują się ich jaja. Ludzie mogą latami nie doświadczać żadnych objawów, zanim infekcja nagle nie staje się poważna i w przypadku dwóch tysięcy osób rocznie, śmiertelna.

9. Ascaris Roundworms (glista) – 2,500 ofiar rocznie
Pasożyty te charakteryzują się maleńkimi jajami, łatwo przenoszonymi z brudu do ludzkich ust. Glisty zajmują miejsce w jelicie cienkim i mogą zakłócać wchłanianie pokarmu, powodować reakcje tkanek, a nawet prowadzić do blokady pracy jelit w miarę wzrostu robaków.

8. Skorpiony – 3,250 ofiar rocznie
Unikanie skorpionów to objaw zdrowego rozsądku. Tylko dwa rodzaje skorpionów mają wystarczająco silny jad, aby zabić człowieka: brazylijski żółty skorpion oraz izraelski „deathstalker”. Dzieci, osoby starsze i z osłabionym układem odpornościowym są szczególnie wrażliwe na silne neurotoksyny tych zwierząt.

7. Ślimaki słodkowodne – 10,000 ofiar rocznie
Ślimak słodkowodny to zabójca, który powoduje straszliwą chorobę - schistosomiasis. Ogromna ilość pasożytów wnika w skórę i powoduje różnego rodzaju problemy: od wysypek i problemów trawiennych do niepłodności i raka pęcherza. Według międzynarodowej klasyfikacji, schistosomiasis to po malarii druga najbardziej rozpowszechniona choroba tropikalna na świecie.

7. Zajadek (Assassin Bugs) – 10,000 ofiar rocznie
Zabójczy owad z rodziny pluskwiaków, który przekazuje niebezpieczne pasożyty przez kał. Pasożyty powodują chorobę znaną jako chorobę Chagasa, która może spowodować ostre objawy, obejmujące silny obrzęk serca i mózgu. Ta śmiertelna faza choroby Chagasa powoduje rocznie około 10 tysięcy zgonów.

7. Muchy Tse-Tse – 10,000 ofiar rocznie
Muchy Tse-Tse odpowiedzialne są za śpiączkę afrykańską i naganę, powodowane przez pasożyta przenoszonego przez muchy. Choroby można leczyć, ale ponieważ występują głównie w krajach, gdzie ograniczony jest dostęp do służby zdrowia, odpowiednia diagnoza i leczenie mogą być trudne. Śmierć następuje po kilku latach infekcji.

4. Psy – 25,000 ofiar rocznie
Najlepszy przyjaciel człowieka może być również jego najgorszym wrogiem. Zagryzienia i wścieklizna są odpowiedzialne rocznie za 25 tysięcy zgonów związanych z psami.

3. Węże – 50,000 ofiar rocznie
Węzę są trzecim najbardziej śmiercionośnym gatunkiem na świecie. Choć szanse na śmieć związaną z ukąszeniem węża w Stanach Zjednoczonych są niemal bliskie zera, inne regiony, które nie posiadają natychmiastowego dostępu do wysokiej jakości opieki medycznej, odnotowują nawet 50 tysięcy ofiar rocznie.

2. Ludzie – 475,000 ofiar rocznie
Ludzie plasują się jako drugi najbardziej zabójczy dla człowieka gatunek, w dużej mierze z uwagi na rosnącą przestępczość z użyciem broni palnej.

1. Komary – milion ofiar rocznie
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ukąszenia komarów zabijają milion osób każdego roku. Większość z tych zgonów spowodowanych jest przez malarię, chociaż wirus Zachodniego Nilu i denga są również potencjalnie śmiertelnymi komarami przenoszonymi przez komary.

Monitor

 

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----