70 przypadków ciężkich powikłań po syntetycznej marihuanie
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Do 70 osób wzrosła już liczba przypadków ciężkich krwawień po zażyciu syntetycznej marihuany. Urzędnicy ds. zdrowia ostrzegają przed jej stosowaniem nawet osoby, które wcześniej miały w związku z tym żadnych problemów zdrowotnych. 

„Narkotyki nie są bezpieczną alternatywą dla marihuany i są prawdopodobnie bardziej toksyczne” – powiedział dyrektor medyczny Illinois Poison Center, Mike Wahl. Ilość osób hospitalizowanych z powodu ciężkiego krwawienia po zażyciu syntetycznych kannabinoidów wzrosła już do 70.

Wśród leczonych było 19 osób z Chicago i 6 z powiatu Cook – poinformował Illinois Department of Public Health (Departament zdrowia publicznego). Dwie osoby zmarly – jedna w rejonie Chicago i jedna w centralnym Illinois.

Objawy, które powinny wzbudzić niepokój, obejmują kaszel z krwią, krew w moczu, krwawiące dziąsła i krwotoki z nosa. W dziewięciu z ostatnich przypadków hospitalizacji, u pacjentów wykryto obecność brodifakum, śmiertelnego antykoagulanta, często stosowanego w truciznach na szczury.

Wahl twierdzi, że trucizna na szczury zakłóca zdolność krzepnięcia krwi. „Twoje ciało nie może się samo wyleczyć i kończysz z ciężkim krwawieniem” – powiedział.

Centrum kontroli zatruć od 10 marca zaczęło przyjmować zgłoszenia o ciężkich krwawieniach związanych ze stosowaniem syntetycznej marihuany.

Często sprzedawane jako Spice, K2 czy fałszywe zioła (fake weed), syntetyczne kannabinoidy są chemikaliami wytwarzanymi przez człowieka, które działają na te same receptory komórek mózgowych, co główny składnik aktywny w marihuanie (tetrahydrokannabinol lub THC) – podało Centrum kontroli i prewencji chorób. Substancje te nie są regulowane, a stały napływ nowych, o nieznanym składzie i zagrożeniu dla zdrowia, pojawia się każdego roku. Można je palić, spożywać lub mieszać z płynami do użycia w elektronicznych papierosach.

„Wiemy, że istnieje partia tego produktu, który jest bardzo niebezpieczny, potencjalnie zagrażający życiu i nie chcemy, aby ludzie z nim eksperymentowali” – powiedziała Allison Arwady, dyrektor ds. medycznych w departamencie zdrowia publicznego.

„Podczas mojego pobytu tutaj, w Chicago, nigdy wcześniej nie widzieliśmy zgonów związanych z syntetycznymi kannabinoidami” – dodała Arwady.

Każdy, kto miał kontakt z syntetyczną marihuaną, a potem zauważył niepokojące siniaki i krwawienia, powinien niezwłocznie udać się na pogotowie, „nawet jeśli wydaje się to niewielkim krwawieniem” – powiedziała Arwady.

Leczenie obejmuje dożylne lub doustne podanie witaminy K, w zależności od lokalizacji i natężenia objawów – poinformował doktor Patrick Lank, toksykolog, który pracuje w Northwestern Memorial Hospital.

Po wypisaniu pacjenta ze szpitala konieczne jest kontynuowanie leczenia i poddawanie się regularnym badaniom krwi, dopóki toksyny nie zostaną całkowicie wydalone z organizmu, co może zająć kilka tygodni lub miesięcy – powiedział Wahl. Jeśli pacjent zbyt wcześnie przestanie przyjmować leki, w ciągu dwóch dni mogą pojawić się ciężkie krwawienia.

Przedstawiciele służby zdrowia zachęcają także pacjentów do dzielenia się informacjami na temat miejsca zakupu narkotyków, ponieważ prowadzone jest dochodzenie w tej sprawie i konieczne jest zidentyfikowanie groźnych produktów oraz określenie, gdzie zostały pozyskane.

„Nikt nie będzie ścigał osoby, która zażyła ten produkt” – powiedział Wahl. „Chcemy pomagać ludziom, aby nie wykrwawiali się na śmierć”. Udostępnianie informacji pozwala urzędnikom ds. zdrowia „chronić innych ludzi przed zachorowaniem”.

Syntetyczne kannabinoidy można znaleźć w całym stanie i na terenie całego kraju, w sklepach, na stacjach benzynowych, kupić je przez internet lub na ulicy.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: