----- Reklama -----

LECH WALESA

08 maja 2025

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Kardynał Robert Prevost został w czwartek wybrany na nowego papieża, przyjmując imię Leon XIV. Jest to pierwszy Amerykanin, który stanie na czele Kościoła katolickiego w jego historii.

Biały dym unosił się z komina Kaplicy Sykstyńskiej krótko po godzinie 18:00 czasu watykańskiego (11:00 w Chicago), oznajmiając, że 133 kardynałów zgromadzonych na konklawe osiągnęło wymaganą większość dwóch trzecich głosów. Równocześnie rozdzwoniły się dzwony Bazyliki św. Piotra, zwiastując wiernym wybór nowego papieża.

Nieco ponad godzinę później nowo wybrany papież pozdrowił tłum zgromadzony na Placu św. Piotra słowami "Pokój niech będzie z wami wszystkimi". Na placu zgromadziły się tysiące pielgrzymów, turystów i mieszkańców Rzymu, wiwatujących na cześć nowego Ojca Świętego.

Kim jest Robert Prevost?

69-letni Robert Francis Prevost urodził się w Chicago 14 września 1955 roku. Jego ojciec, Louis Marius Prevost, weteran II wojny światowej w marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych i administrator szkoły, miał pochodzenie francusko-włoskie, a jego matka, Mildred Martínez, była bibliotekarką i miała pochodzenie hiszpańskie. Prevost ma dwóch braci. Jako dziecko był ministrantem w kościele St. Mary of the Assumption na dalekim południu Chicago. Ukończył szkołę średnią w niższym seminarium Zakonu św. Augustyna w 1973 roku. Studiował na Uniwersytecie Villanova i w Catholic Theological Union w Chicago, a następnie uzyskał doktorat z prawa kanonicznego w Papieskim Kolegium św. Tomasza z Akwinu w Rzymie.

Większość swojego życia kapłańskiego spędził za granicą, głównie w Peru, gdzie pracował jako misjonarz, a później jako arcybiskup Chiclayo w latach 2015-2023. Prevost mówi po angielsku, hiszpańsku, włosku, francusku i portugalsku, potrafi też czytać po łacinie i niemiecku. W 2015 roku przyjął peruwiańskie obywatelstwo.

Prevost był dwukrotnie wybierany na przeora generalnego (najwyższego przywódcę) zakonu augustianów, założonego w XIII wieku. Papież Franciszek docenił jego pracę i w 2023 roku powołał go do Watykanu na stanowisko prefekta Dykasterii ds. Biskupów (dawniej Kongregacja ds. Biskupów) oraz prezydenta Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. W tym samym roku otrzymał godność kardynalską.

Na tych stanowiskach Prevost odegrał kluczową rolę w jednej z najbardziej rewolucyjnych reform wprowadzonych przez Franciszka, dodając trzy kobiety do grona osób głosujących w sprawie nominacji biskupich. Na początku 2025 roku Franciszek ponownie okazał mu swoje uznanie, mianując Prevosta do najwyższej rangi kardynalskiej.

Reakcje na wybór

Wybór amerykańskiego kardynała na papieża przełamuje długotrwałe tabu przeciwko amerykańskiemu papieżowi, biorąc pod uwagę geopolityczną potęgę Stanów Zjednoczonych. Jednak Prevost, jako obywatel zarówno USA, jak i Peru, reprezentuje nie tylko Amerykę Północną, ale także Amerykę Łacińską, gdzie mieszka najwięcej katolików na świecie.

Miles Pattenden, historyk Kościoła i wykładowca na wydziale historii w Oksfordzie, skomentował: "Myślę, że kardynałowie w końcu zrozumieli znaczenie papieża, który może komunikować się po angielsku na całym świecie, ale jest również umiarkowany, z doświadczeniem zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz Kościoła. Jest Amerykaninem, ale także Latynosem... jest idealnym papieżem na obecny moment".

Prezydent USA Donald Trump pogratulował nowemu papieżowi: "Gratulacje dla kardynała Roberta Francisa Prevosta, który właśnie został mianowany papieżem. To wielki zaszczyt zdać sobie sprawę, że to pierwszy amerykański papież. Cóż za ekscytacja i co za wielki zaszczyt dla naszego kraju. Nie mogę się doczekać spotkania z papieżem Leonem XIV. To będzie bardzo znaczący moment!".

67-letni Craig Burwell z Connecticut postrzega nowego papieża jako potencjalną amerykańską przeciwwagę dla ruchu MAGA: "Urodził się jako Amerykanin, ale z tego, co rozumiem, był misjonarzem i spędził większość życia w Peru. Myślę, że to sprawi wielką różnicę dla katolików w Ameryce. Przyciągnie ich z powrotem do kościoła. Da im poczucie uczestnictwa".

Wyzwania dla nowego pontyfikatu

Leon XIV przejmuje kierownictwo nad Kościołem katolickim liczącym 1,4 miliarda wiernych na całym świecie w czasie, gdy instytucja jest rozdarta podziałami. Jego poprzednik, papież Franciszek, zmarł w Poniedziałek Wielkanocny w wieku 88 lat.

Nowy papież jest znany ze szczególnej uwagi poświęcanej marginalizowanym i migrantom w Peru, co było doceniane przez papieża Franciszka. Jednak był również oskarżany o niepodejmowanie działań wobec historycznych przypadków nadużyć ze strony księży.

Ks. Fidel Purisaca Vigil, dyrektor ds. komunikacji w dawnej diecezji Prevosta w Chiclayo, wspomina kardynała jako osobę, która każdego dnia wstawała i jadła śniadanie ze swoimi braćmi kapłanami po odmówieniu modlitw. "Bez względu na to, ile ma problemów, zachowuje dobry humor i radość" - powiedział Purisaca.

Stosunkowo młody wiek Prevosta (69 lat) oznacza, że Leon XIV może panować przez kolejne dwie dekady jako już 267. głowa Kościoła katolickiego.

źródła: vaticannews, usatoday, thehill, politico, nbcnews

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor