----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Po miesiącach negocjacji Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o nazwie "Build Back Better Act”. Propozycja to wydatek 1.75 biliona dolarów i planowany przychód w wysokości 1.3 bln. Choć w okresie 10 lat ma podwyższyć deficyt o 367 miliardów, autorzy przekonują, iż rachunek będzie dla kraju opłacalny. Ustawa ma głównie na celu rozszerzenie bezpieczeństwa socjalnego w Stanach Zjednoczonych oraz przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

Za przyjęciem projektu zagłosowało 220 członków Izby, przeciwko było 213. Lider mniejszości w Izbie Reprezentantów, Kevin McCarthy, nazwał ustawę "najbardziej lekkomyślnym i nieodpowiedzialnym projektem wydatków w historii USA". Pakiet "Build Back Better" trafi teraz do Senatu, gdzie będą trwały dalsze negocjacje nad jej poszczególnymi elementami. Senat może go uchwalić zwykłą większością głosów poprzez mechanizm budżetowy zwany pojednaniem. Przewiduje się jednak, że żaden republikanin jej nie poprze. Najprawdopodobniej, aby mogła trafić na biurko prezydenta, będą musieli ją poprzeć wszyscy demokraci. Oznacza to, że umiarkowani członkowie partii, tacy jak senator z Wirginii Zachodniej Joe Manchin, czy Kyrsten Sinema z Arizony, mają ogromny wpływ na jej końcowy kształt. Politycy ci już wcześniej zapowiedzieli, że zamierzają ograniczyć część wydatków.

Co zawiera pakiet?

- Plan obejmuje 555 miliardów dolarów na walkę ze zmianami klimatycznymi. Biały Dom ma nadzieję, ze dzięki temu uda się zrealizować cel prezydenta dotyczących zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o połowę - do 2030 roku. 

- 400 mld dolarów ma być przeznaczone na stworzenie systemu dopłat do powszechnego programu przedszkolnego dla dzieci w wieku 3 i 4 lat. Działanie jest częścią większego planu, który ma odciążyć finansowo miliony amerykańskich rodzin, szczególnie rodziców o niskich dochodach.

- 200 miliardów dolarów na ulgi podatkowe dla dzieci. Projekt ustawy przedłuża o rok ulgę, która zapewnia rodzicom 300 dolarów miesięcznie na każde dziecko poniżej szóstego roku życia i 250 dolarów miesięcznie na dziecko w wieku od sześciu do 17 lat.

- 200 miliardów dolarów na 4 tygodnie płatnego urlopu rodzinnego i medycznego dla pracowników na etatach oraz osób samozatrudnionych . Może być wykorzystany na opiekę nad dzieckiem lub w przypadku choroby. Stany Zjednoczone są jedynym spośród krajów rozwiniętych, który nie posiada odgórnie wprowadzonej, jakiejkolwiek formy płatnego urlopu macierzyńskiego.

- $165 miliardów przewidziano na opiekę zdrowotną. Ustawa o wydatkach obniża składki w ramach Affordable Care Act i rozszerza pokrycie Medicare o świadczenia związane z aparatami słuchowymi. Projekt Build Back Better przewiduje także kompromis w kwestii rosnących cen leków.

- 150 miliardów dolarów na rozszerzenie przystępnej cenowo opieki domowej dla seniorów i niepełnosprawnych Amerykanów.

- 150 miliardów przeznacza się w niej na przystępne cenowo mieszkania. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę ponad miliona nowych mieszkań czynszowych i domów jednorodzinnych. Obecnie około 70% wszystkich rodzin o bardzo niskich dochodach wydaje ponad połowę swojego dochodu na kwestie mieszkaniowe, a ponad 580 tysięcy Amerykanów jest bezdomna.

Skąd mają pochodzić pieniądze?

Demokraci zakładają , że wydatki zostaną sfinansowane przez podwyżki podatków dla osób o wysokich dochodach i korporacji. Kongresowe Biuro Budżetowe (CBO) opublikowało ostateczną prognozę kosztów ustawy 18 listopada. Pierwotnie zakładano, że zmiany te pokryją całość wydatków przewidzianych w ustawie. Oszacowano, że BBBA prawdopodobnie nie zwiększy znacząco długu publicznego. Z danych wynika, że w ciągu 10 lat pieniądze z podatków przyniosą około 1.3 biliona dolarów – to mniej niż 1.75 biliona dolarów w 10-letnich zaplanowanych wydatkach.

Największe źródło dochodów wygeneruje nowy, 15% podatek od dużych korporacji, a także 1% dopłaty na firmy, które dokonują wykupu akcji. Ustawa będzie również finansowana z nowego podatku od najbogatszych Amerykanów - stawka wyniesie 5% od dochodu powyżej 10 mln dolarów i dodatkowe 3% od dochodu powyżej 25 mln dolarów.

Po przyjęcie pakietu przez Izbę, lider większości Chuck Schumer obiecał, że Senat "będzie działał tak szybko, jak to możliwe", by zająć się ustawą.

al