----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

04 maja 2018

Udostępnij znajomym:

Chicagowska Polonia będzie w ten weekend manifestować swoją polskość. Okazją będzie sobotnia Parada Trzeciomajowa, która w tym roku przejdzie pod hasłem "100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę".

"Rok 2018 wyznacza ważne wydarzenia, jakimi jest stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, a także 200. rocznica stanu Illinois" - podkreślał w opublikowanym komunikacie Komitet Parady Dnia Konstytucji 3. Maja. (Szczegóły dotyczące przejścia parady publikujemy w części poświęconej wydarzeniom kulturalnym).

Obchody trzeciomajowe poprzedził Dzień Polonii i Polaków Za Granicą. Święto przypadające na 2 maja zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z inicjatywy Senatu w 2002 roku.

Jak zapisano w ustawie, to święto jest obchodzone w dowód uznania "wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierności i przywiązania do polskości oraz pomocy Krajowi w najtrudniejszych momentach". 2 maja obchodzony był także Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

"Dzień Polonii i Polaków to wyraz uznania dla naszych rodaków, dbających o zachowanie polskości i łączności z Ojczyzną, o podtrzymywanie i upowszechnianie na świecie naszej tradycji i dorobku kulturowego"- mówi Jacek Czaputowicz na nagraniu wideo zamieszczonym w mediach społecznościowych.

"Jesteście państwo ambasadorami polskich spraw, a państwa wysiłki zasługują na szczególne wsparcie ze strony środowisk rządowych" - dodaje minister.

"To nasza historia spowodowała, że Polacy rozsiani są po całym świecie, że mieszkają na wszystkich kontynentach. Dziś chcę podziękować rodakom mieszkającym z dala od kraju za działalność, którą prowadzicie dla Polski i polskości" - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

Prezydent zachęcał Polaków do wywieszania biało-czerwonej flagi w miejscach gdzie mieszkają. Wyraził też nadzieję, że pod biało-czerwoną, do końca 2018 r., a także później, Polsce uda się osiągnąć wiele sukcesów. – „Niech żyje wolna, niepodległa Rzeczpospolita, niech żyje biało-czerwona!” – podkreślił Andrzej Duda.

Podczas uroczystości prezydent wręczył Ordery Odrodzenia Polski i Ordery Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej osobom zasłużonym w działalności na rzecz środowisk polonijnych.

Podziękował odznaczonym oraz organizacjom, które otrzymały flagi RP, za prowadzaną od lat działalność „dla bliźnich, dla rodaków”. Odznaczona została m.in. Iwona Drąg Korga - prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce.

"Dziękuję, że ją realizujecie w tak wspaniały sposób. Mam nadzieję, że te biało-czerwone flagi, które zabierzecie ze sobą i pokażecie waszym podopiecznym, podwładnym, kolegom i koleżankom, będą mobilizacją do jeszcze lepszej działalności dla Rzeczypospolitej Polskiej, dla rozsławiania Polski w kraju i poza granicami" - mówił prezydent Duda.

Prezydent RP wspomniał, że wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wybiera się wkrótce do Chicago. Do wizyty dojedzie 19 maja. Prezydencka para w samo południe spotka się z Polonią w Parku Millenium.

JT

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----