03 czerwca 2016

Udostępnij znajomym:

Ustawodawcy w Springfield nie osiągnęli porozumienia w sprawie budżetu kończąc we wtorek obrady wiosennej sesji stanowego Kongresu.

Nowy rok fiskalny w Illinois rozpocznie się za miesiąc, a nasz stan, który zmaga się obecnie z 5-miliardowym deficytem, bez budżetu nie pozostaje niemal od roku.

"Wiosenna sesja stanowego Kongresu kończy się oszałamiającą klęską" – ogłosił republikański gubernator Bruce Rauer obwiniając demokratów za trwający od 11 miesięcy impas budżetowy.

Podejmowane, ostatnie przed letnią przerwą, próby uchwalenia ustawy budżetowej zakończyły się fiaskiem. Demokraci w stanowym Senacie poddali pod głosownie ustawę o dofinansowaniu publicznych szkół podstawowych i średnich, która praktycznie bazowała na propozycji budżetowej przedstawionej przez przewodniczącego Izby Reprezentantów Michaela Madigana. Po burzliwej debacie ustawa została uchwalona, ale nie przeszła w stanowej Izbie Reprezentantów. 

Na konferencji prasowej gubernator Bruce Rauner powiedział, że "kontrolowany przez Madigana i partię demokratyczną od ponad 30 lat stanowy Kongres doprowadził do tego, że nasz stan ma największy deficyt budżetowy i najbardziej niedofinansowane plany emerytalne w całych Stanach Zjednoczonych". Gubernator dodał, że nie dopuści do tego, aby mieszkańcy Illinois musieli płacić wyższe podatki.

Bruce Rauner przedstawił propozycje dwóch ustaw budżetowych, zapewniających finansowanie publicznym szkołom (K-12), stanowym uczelniom, instytucjom rządowym oraz agencjom społecznym do końca roku. 

"Te dwie ustawy zapewnią stabilność naszego stanu, a możemy kontynuować negocjacje w grupach roboczych, aby w końcu przezwyciężyć ten kryzys" – apelował gubernator do ustawodawców.

Póki co żadna ze stron nie zmieniła stanowiska. Demokraci nie popierają probiznesowego planu reform gubernatora, które – według niego – są konieczne do rozwijania gospodarki Illinois. To kluczowy element porozumienia budżetowego, który podzielił obie strony doprowadzając do impasu budżetowego pod koniec czerwca ub. roku.

Gubernator Rauner wskazuje na przewodniczącego stanowej Izby Reprezentantów Michaela Madigana jako osobę odpowiedzialną za brak budżetu. Z kolei demokratom nie podoba się to, że częścią proponowanych przez Raunera zmian jest osłabienie pozycji związków zawodowych w Illinois.

Nowy rok fiskalny w Illinois rozpocznie się 1 lipca. Nasz stan zmaga się obecnie z 5-miliardowym deficytem. Impas budżetowy trwa od 1 lipca 2015 roku, kiedy to minął wyznaczony prawem termin przyjęcia ustawy na kolejny rok fiskalny, a gubernator Bruce Rauner zawetował budżet przyjęty głosami demokratów w stanowym Kongresie.

Jak później tłumaczył „nie było w nim pełnego planu wydatków, a na te w nim zawarte nas nie stać”. Rauner uważa, że deficyt, do którego doprowadziły lata zaniedbań finansowych, jest po prostu zbyt duży, aby przyjąć budżet bez reform.

W lutym tego roku gubernator Rauner przedstawi swój drugi budżet. Ten pierwszy z ub. roku nie został przyjęty przez stanowy Kongres. Znalazły się w nim głównie cięcia wydatków: na ochronę zdrowia, opiekę społeczna, wyższą edukację, transport publiczny i samorządy lokalne. Miały one przynieść oszczędności szacowane na ponad $26 milionów.

Po protestach ustawodawców, organizacji społecznych oraz samych mieszkańców administracja gubernatora wstrzymała je. Dotyczyło to głównie planowanych cięć w budżecie stanowego Departamentu Opieki Społecznej (DHS) i stanowego Departamentu Zdrowia Publicznego (IDPH). 

W swoim drugim budżecie gubernator Rauner zaproponował wprowadzenie zmian w zadłużonym systemie wypłacania emerytur stanowych, które przyniosłyby oszczędności rzędu $2.2 miliardów.

Republikański gubernator uważa, że wielu demokratów w stanowym Kongresie podziela jego opinię, ale nie chcą tego publicznie mówić, by nie narazić się przewodniczącemu stanowej Izby Reprezentantów Michaelowi Madiganowi.

JT

 

 

 

 

 

 

 

 

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor