Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Miasta Środkowego Zachodu USA przewodzą w kraju, gdy chodzi o zapewnienie przyjaznych warunków do życia imigrantom – informuje najnowszy raport na ten temat. Wśród nich Chicago jest wręcz wzorem dla innych, ustanawiając godne naśladowania standardy.

New American Economy, grupa badawcza zajmująca się problemami kompleksowej reformy imigracyjnej, opublikowała swój drugi Indeks Miast. Ocenia on, jak 100 największych miast w Stanach Zjednoczonych traktuje imigrantów. W tym roku Chicago zajęło pierwsze miejsce.

„Jesteśmy niezmiernie dumni, że Chicago zostało nazwane najbardziej przyjaznym imigrantom i uchodźcom miastem w Ameryce” - napisała burmistrz Lori Lightfoot w oświadczeniu - „Ten ranking odzwierciedla pasję i oddanie niezliczonej liczby urzędników i członków społeczności, którzy bez względu na koszt, stają w obronie praw imigrantów i uchodźców”.

New American Economy założone zostało w 2010 r. przez wielkich i znanych w korporacyjnym świecie, między innymi Michaela Bloomberga, czy Ruperta Murdocha. Jest to koalicja działająca na rzecz rozwiązywania problemów imigracyjnych, naprawy obowiązującego systemu i stymulowania amerykańskiej gospodarki. Grupa dąży do zabezpieczenia granic i ograniczenia nielegalnej imigracji, jak również utworzenia nowoprzybyłym większych możliwości pracy, integracji ze społeczeństwem i stworzenia ścieżki prowadzącej do legalizacji pobytu w przypadku nieudokumentowanych imigrantów.

Indeks bierze pod uwagę 51 czynników określających przychylność imigrantom, między innymi zaangażowanie w politykę, posiadanie domu, łatwość w zdobyciu pracy, możliwość korzystania z rodzimego języka, itp.

Według szacunków miasta, imigranci stanowią ponad jedną piątą populacji Chicago. W 2016 r. imigranci stanowili prawie jedną czwartą siły nabywczej miasta, zarobili prawie 17 mld. dolarów i zapłacili 6 mld w podatkach. W tym roku w Chicago mieszka prawie 20,000 osób kwalifikujących się do programu DACA.

Czołówka tegorocznej listy wygląda następująco:
1. Chicago, IL
2. Chula Vista, CA
3. Jersey City, NJ
4. San Francisco, Ca
5. Baltimore, MD
6. Nowy Jork, NY
7. Anaheim, CA / Newark, NJ / San Jose, CA
8. Los Angeles, CA / Portland, OR
9. Filadelfia, PA
10. Waszyngton D.C.

RJ

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location