----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Od nowego roku wszyscy chicagowscy pracodawcy zatrudniający pomoce domowe oraz osoby do opieki muszą zawrzeć z nimi pisemną umowę. Ma zawierać wysokość wynagrodzenia oraz obowiązujący harmonogram prac i być spisana w preferowanym przez pracownika języku. Nowa regulacja zapewni pracownikom domowym odpowiednią przejrzystość zasad, które dość często są łamane.

„Dorastałam obserwując, jak moja matka ciężko pracowała, dzień w dzień, jako pomoc domowa, aby inni mogli żyć swoim życiem" - powiedziała burmistrz Lightfoot ogłaszając nowe regulacje. „Dlatego wiem, że tacy pracownicy są bardzo ważni i zasługują na ochronę".

"Pomoce domowe muszą być traktowane z godnością i szacunkiem w swoim miejscu pracy” - powiedział Kenneth J. Meyer, komisarz BACP. „Wymaganie pisemnych umów docenia niesamowity wkład, jaki wnoszą do chicagowskich rodzin”.

Kontrakt powinien być podpisany osobiście przez pracownika, pracodawcę oraz świadka. Kontrakty powinny być weryfikowane, co roku oraz w przypadku zmian zakresu obowiązku - przykładowo narodziny kolejnego dziecka, dodatkowych obowiązków domowych, etc. Wzory umów są dostępne na stronie Chi.gov/Care.

„Pracownicy domowi są istotną częścią naszego społeczeństwa i gospodarki” – podkreśla Andrew Fox, dyrektor Biura Standardów Pracy BACP. „Będziemy nadal walczyć o ochronę ich praw”.

Obecnie w rejonie Chicago zatrudnia się ponad 56 tysięcy pracowników opieki, pośród nich przeważają kolorowe kobiety oraz imigrantki. Jak przewiduje Bureau of Labor Statistics, zatrudnienie w opiece domowej wzrośnie średnio o 33 procent od 2020 do 2030 roku. To znacznie szybciej niż średnia dla wszystkich zawodów.

Nowe rozporządzanie jest jednym z głównych punktów programu burmistrz, który ma przeciwdziałać ubóstwu i zapewnić pracownikom domowym stabilne miejsce pracy z uczciwą pensją i płatnym czasem wolnym. Dodatkowo zainicjowano kampanię „Twój dom jest czyimś miejscem pracy”, której celem jest uznanie osób sprzątających, niań i pomocy domowych za profesjonalistów zasługujących na lepsze warunki pracy, godność i szacunek.

W przypadku, gdy pracodawca odmówi podpisania takiego kontraktu, należy kontaktować się Biurem Standardów Pracy (OLS) za pośrednictwem adresu e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dzwoniąc pod numer 312-744-2211.

al