20 kwietnia 2021

Udostępnij znajomym:

Zapadł werdykt w procesie byłego policjanta z Minneapolis, oskarżonego o nieumyślne morderstwo drugiego stopnia, morderstwo trzeciego stopnia i zabójstwo drugiego stopnia George'a Floyda, w dniu 25 maja 2020 r. Uznano go winnym wszystkich zarzutów. W czasie rozprawy nie przyznał się do winy, a jego obrona utrzymywała, iż śmierć Floyda była wynikiem wcześniejszego przedawkowania fentanylu.

Jurorzy obradowali przez cztery godziny w poniedziałek i wznowili obrady we wtorek o 8 rano. Tuż przed godziną 3 po południu poinformowano, iż werdykt został osiągnięty. Jaka to jednak decyzja ogłoszono dopiero kilkadziesiąt minut później.

Jak zginął Floyd

Wszystko zaczęło się 25 maja ubiegłego roku od zgłoszenia na 911, dotyczącego zapłaty za paczkę papierosów fałszywym, 20-dolarowym banknotem – miał to zrobić właśnie Floyd. Przybyli na miejsce funkcjonariusze spotkali się z próbą oporu, w związku z czym skuli go kajdankami i położyli twarzą do ziemi. Jeden z nich, Derek Chauvin, klęczał na szyi Floyda przez dziewięć minut i 29 sekund.

Dwóch innych funkcjonariuszy policji, J. Alexander Kueng i Thomas Lane, pomagało Chauvinowi w unieruchomieniu Floyda, podczas gdy inny oficer, Tou Thao, uniemożliwił przypadkowym osobom ingerencję w aresztowanie i ewentualną interwencję z zewnątrz.

Floyd skarżył się na trudności w oddychaniu, a po kilku minutach przestał mówić. Przez kolejne dwie minuty leżał nieruchomo, a oficer Kueng nie wykrył pulsu, gdy został wezwany do jego sprawdzenia. Pomimo tego Chauvin nie zmienił pozycji, dopóki nie zalecili mu tego przybyli na miejsce lekarze.

38

Konsekwencje

Śmierć Georga Floyrda nie była pierwszą i z całą pewnością nie jest ostatnią policyjną interwencją, w której zginął człowiek. Mimo wszystko po tym zajściu doszło do jednych z największych protestów przeciwko brutalności policji - szczególnie na tle rasowym, pod szyldem Black Lives Matters. Niepokoje, grabieże, palone samochody i niszczone sklepy – to była rzeczywistość w trakcie protestów, której doświadczyli także mieszkańcy Chicago. W związku z manifestacjami większość burmistrzów i gubernatorów zapowiedziało gruntowne reformy policji na poziomie miejskim i stanowym. Podobnie stało się w Illinois - Zgromadzenie Ogólne zatwierdziło w styczniu reformę wymiaru sprawiedliwości i policji.

rj

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor