----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

08 maja 2018

Udostępnij znajomym:

Większe niż przewidywane zapotrzebowanie na nowe miejskie dowody tożsamości w Chicago zaskoczyło zarówno urzędników, jak i mieszkańców, którzy zmuszeni byli czekać w długich kolejkach lub zdarzało się, że w ogóle nie byli obsługiwani z powodu zbyt dużej ilości chętnych.

Dla miasta oznaczało to w zeszłym tygodniu konieczność zainstalowania dodatkowej drukarki dokumentów do oddziału na południu miasta. Ale ze względu na obowiązujące godziny pracy w placówce Ashburn, niektórzy mieszkańcy musieli zostać odprawieni na następny dzień – poinformowali urzędnicy.

Dla Araceli Alvarez oznaczało to, że spędziła swój wolny dzień czekając przez wiele godzin wspólnie ze swoim 11-letnim synem. „Jestem wytrwała” – powiedziała po hiszpańsku.

Alvarez i jej syn są w grupie około 800 osób, które otrzymały nowe miejskie karty identyfikacyjne podczas pierwszego tygodnia obowiązywania programu.

Karty, które mogą być wykorzystywane również jako karty do bibliotek publicznych oraz karty przejazdowe Ventra, są dostępne dla każdego mieszkańca Chicago. Nie zastępują one innych oficjalnych form identyfikacji, takich jak stanowe prawa jazdy, ale ich atrakcyjność jest oczywista dla osób, które mogą mieć problemy z uzyskaniem oficjalnych dokumentów wydawanych przez stan, takich jak nielegalni imigranci, osoby bezdomne czy niedawno zwolnione z więzienia. Rozpoczęcie programu wydawania miejskich dokumentów było postrzegane jako politycznych ruch ze strony burmistrza Rahma Emanuela, który jest gotowy do walki o reelekcję i stara się dobrzeć do latynoskich wyborców. Karta miejska może być wykorzystywana jako dowód tożsamości podczas rejestracji do wyborów, ale krytycy obawiają się, że może to prowadzić do oszustw podczas wyborów.

Imelda Salazar z Southwest Organizing Project, powiedziała, że identyfikatory nie zmieniają czyjegoś statusu imigracyjnego ani nie przyznają osobom, które nie są obywatelami, prawa do głosowania. Ale miejskie karty identyfikacyjne pozwalają imigrantom identyfikować się bez ujawniania swojego statusu w kraju, ponieważ inni obywatele amerykańscy w Chicago także będą z nich korzystać, gdy zostaną poproszeni o dokument tożsamości w miejscach takich jak banki, urzędy czy bary.

45-letnia Maria Rivera, imigrantka, posiadała jedynie kartę identyfikacyjną z konsulatu, której używa, aby otrzymać przepustkę do szpitala Strogera, gdzie przyjmuje jej lekarz. Ciągle też naraża się na spóźnienia, podczas gdy pracownicy szpitala próbują zweryfikować, czy karta konsularna może być używana jako dowód tożsamości – powiedziała Rivera.

„To zajmuje dużo czasu. Chodzę tam i z powrotem, zanim dadzą mi przepustkę” – powiedziała po hiszpańsku kobieta. Uważa, że identyfikatory CityKey pomogą pozbyć się problemów podczas wizyt lekarskich.

Po tygodniu od rozpoczęcia programu wydawania kart miejskich należy pamiętać o kilku rzeczach:

1. Pierwszych 100,000 kart identyfikacyjnych zostanie wydanych bezpłatnie, ale urzędnicy twierdzą, że nie ma pośpiechu – i mieszkańcy mają kilka miesięcy, aby skorzystać z tej oferty. Szacunek ten jest oparty na liczbie aplikacji, które biuro miejskie uważa za możliwe do przetworzenia każdego dnia – powiedziała Kate LeFurgy, rzeczniczka prasowa. Po wyczerpaniu tej puli, opłaty za karty będą wynosić 10 dolarów dla osób w wieku od 18 do 64 lat, 5 dolarów dla nieletnich i wydawane będą bezpłatnie dla seniorów. Biuro sekretarza miejskiego zniesie opłaty dla niektórych grup, takich jak weterani, mieszkańcy o niskich dochodach i bezdomni.

2. Tak, na wyrobienie karty trzeba poczekać. Aby wypełnić aplikację i wydrukować kartę, pracownik biura urzędu miejskiego potrzebuje około 15 minut, ale mieszkańcy zgłaszali konieczność czekania po kilka godzin w długich kolejkach. Aby otrzymać kartę należy wypełnić wniosek, dostarczyć dowód tożsamości ze zdjęciem, potwierdzenie daty urodzenia oraz dokumenty takie jak rachunki za media, które potwierdzają zamieszkanie w Chicago. Te dokumenty są weryfikowane podczas dwuetapowego procesu. Możliwe jest umówienie wizyty w City Hall, ale te miejsca są już wypełnione do czerwca – poinformowała LeFurgy.

3. Dokument może być wykorzystywany jako forma identyfikacji, ale posiadacze kart mają możliwość wykorzystywania ich jako karty do biblioteki czy przejazdów Ventra. Według informacji podanych przez CTA, każda karta miejska ma wbudowany układ Ventra, co pozwala jej używać tak, jak zwykłych kart przejazdowych. Jest to dodatkowa opcja, z której nie trzeba korzystać, decydując się zachować oryginalną kartę Ventra do podróży.

4. Według LeFurgy, milion dolarów pochodzący z kieszeni podatków został zarezerwowany na opłacenie programu, w tym na pokrycie kosztów specjalistycznych drukarek, które nie zapisują adresów ani numerów telefonów. Uczyniono to w celu zapewnienia, że federalni agenci imigracyjni nie będą mogli później pozyskać tych danych.

5. Mieszkańcy w wieku od 14 do 64 lat będą musieli odnawiać swoje karty co pięć lat. Dzieci poniżej 14 lat muszą odnawiać kartę co dwa lata, a osoby powyżej 65 lat nie muszą odnawiać swoich kart.

Monitor

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----