Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Broń w Illinois będzie mogła zostać zabrana jej posiadaczom, jeżeli sąd uzna, że stanowią zagrożenie dla siebie i innych. Okres oczekiwania na sfinalizowanie zakupu broni typu szturmowego został wydłużony do 72 godzin. Takie zmiany w prawie regulującym dostęp do broni wprowadzają ustawy podpisane w poniedziałek przez gubernatora Bruce’a Raunera.

Policja będzie miała prawo odebrać broń na sześć miesięcy osobom, wobec których sąd orzeknie, że stanowią "bezpośrednie zagrożenie" dla siebie lub innych. Zapis ustawy Firearms Restraining Order Act nazwany „czerwoną flagą” pozwoli członkom rodziny lub policji złożyć wniosek do sądu.

„Może tak się zdarzyć, że członek rodziny będzie mógł uratować życie innych ludzi, bo będziemy mogli odebrać broń tym, którzy nie powinni jej w danym momencie posiadać, a członkowie rodziny to osoby, które jako pierwsze będą to wiedziały” - tłumaczy dyrektor stanowej policji Leo Schmitz.

Taką petycję o tymczasowe odebranie pozwolenia na posiadanie broni będzie można złożyć na podstawie pogróżek, w tym w mediach społecznościowych, np. na Facebooku, czy przemocy domowej. Decyzję w tej sprawie podejmie sędzia.

Ustawa Firearms Restraining Order Act jest jedną z dwóch zatwierdzonych przez stanowy Kongres w tym roku, w których narzędzia tradycyjnie stosowane w sprawach dotyczących przemocy domowej użyto w celu zapobiegania przemocy związanej z bronią.

Stanowi legislatorzy uchwalili ustawy w dużej mierze w odpowiedzi na masową strzelaninę w szkole średniej w Parkland na Florydzie oraz w redakcji dziennika “Capital Gazette w Annapolis, Md.

Była kongreswoman z Arizony, Gabrielle Giffords, która została postrzelona podczas spotkania z wyborcami w 2011 roku, pochwaliła gubernatora za ich podpisanie.

"Podczas, gdy Kongres milczy, takie stany jak Illinois odpowiadają na wezwania ze strony Amerykanów w każdym wieku, aby zrobić więcej, aby zapewnić nam bezpieczeństwo" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez Courage to Fight Gun Violence, grupę wspieraną przez Giffords.

"Dzisiejszy dzień jest kolejnym krokiem we właściwym kierunku, ponieważ mieszkańcy Illinois mają teraz możliwość sprawić, że osoby doświadczające kryzysu nie będą miały dostępu do broni" - napisano. 

Druga ustawa podpisana przez gubernatora rozszerza 72-godzinny okres oczekiwania na zakup broni także na broń typu szturmowego. Do tej pory trzydniowy okres oczekiwania dotyczył w Illinois tylko pistoletów. W przypadku np. karabinów AR-15 były to 24 godziny. Rauner powiedział, że wierzy, iż zasada 72 godzin powinna odnosić się do zakupów wszystkich rodzajów broni, bo jeśli ktoś jest potencjalnie niebezpieczną osobą i planuje dokonać aktu przemocy, to dodatkowe dwa dni mogą zapobiec tragedii.

Gubernator Rauner powiedział na konferencji prasowej, że jest „dumny" ze złożenia podpisu pod ustawą, która została poparta przez organy ścigania i nazywał to "bardzo ważnym krokiem na drodze do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców naszego stanu”.

Gubernator jednocześnie zapowiedział, że zawetuje ustawę 1657 zwiększającą nadzór nad sklepami z bronią, która wymagałaby sprawdzania przeszłości kryminalnej wszystkich pracowników sklepów z bronią oraz przeprowadzania szkoleń, które pomogłyby w identyfikacji osób kupujących broń dla kogoś innego.

Rauner nazwał ją "uciążliwą i niepotrzebną" oraz kosztowną dla małych biznesów. Mimo że rząd federalny już wydaje licencje dla sprzedawców broni, nowa ustawa wymagałaby wprowadzenia dodatkowych pozwoleń stanowych, wraz z obowiązkowymi szkoleniami na temat tego, jak przeprowadzać odpowiednie kontrole i zapobiegać zakupom broni przez podstawione osoby. Nakładałaby także na sprzedawców detalicznych obowiązek instalacji systemu nadzoru wideo i prowadzenia bardziej regularnych inwentaryzacji.

Gubernator Rauner jednocześnie wezwał stanowych ustawodawców do wprowadzenia innych regulacji dotyczących dostępu do broni, w tym zakazu tzw. bump stocków, pozwalających na strzelanie z karabinów półautomatycznych niemal tak szybko jak z maszynowych.

„Popieram zakaz bump stocks i ustawa miała poparcie obu partii, dlatego wezwałem stanowy Kongres do jej uchwalenia, bo zwiększy to bezpieczeństwo publiczne” - powiedział. Gubernator proponuje też, aby lokalne społeczności z podatku od sprzedaży finansowały zatrudnianie pracowników ochrony zdrowia psychicznego w szkołach.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: