Dzień Patrona i Nauczyciela w szkole im. Gen. Wł. Andersa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W szkole im. Gen. Władysława Andersa uroczyście celebrowano Dzień Patrona Szkoły, Dzień Nauczycieli i Dzień Dwujęzyczności. W okolicznościowej akademii wzięli udział uczniowie oraz grupa zaproszonych gości. Obecni byli weterani ze Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej oraz członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich oraz była dyrektor placówki Wanda Penar.

„Wszyscy radośni, odświętnie ubrani celebrujemy te trzy ważne dla nas święta. Uczniowie klas czwartych i piątych przygotowali okolicznościowy program słowno-muzyczny. W wierszach i piosenkach przypomnieli szlak bojowy Karpackiej Brygady. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy uczyć się tej historii spotykając się z jej uczestnikami. Dzieci deklamują również wiersze dla naszych nauczycieli. Wcześniej w klasach dzieci wręczały nauczycielkom piękne kwiaty. Wszystkie chciały jak najgłębiej z serca podziękować swoim pedagogom za serce oddane, za to, że każdej soboty nauczyciel przychodzi do szkoły roześmiany i chce przekazać dzieciom wszystko to, czego dawno temu nauczył się w Polsce i chce przynajmniej tę odrobinę polskości zaszczepić w serca naszych dzieci” – powiedziała zastępca dyrektora Ewa Wejda.

Szkoła im. Gen. Władysława Andersa działa w Chicago już 42 lata. Była pierwszą placówką dydaktyczną na świecie, która za patrona obrała sobie dowódcę II Korpusu. W szkole gościła żona generała Irena Anders oraz jej córka, Anna Maria Anders, która kilkukrotnie wizytowała chicagowską placówkę. Uczniowie tej szkoły opiekują się Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską na cmentarzu św. Wojciecha w Niles wystawiając szkolny poczet sztandarowy oraz uczestnicząc w organizowanych tutaj spotkaniach i uroczystościach.

„Nasza grupa rekonstrukcyjna od czerwca ubiegłego roku występuje w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Naszym zadaniem jest popularyzowanie tradycji ułańskiej jak również uczestniczenie w szkołach podczas różnego rodzaju świąt państwowych i wojskowych” – powiedział Wojciech Świc z grupy rekonstrukcyjnej, której członkowie pojawili się w historycznych mundurach. Na zakończenie była dyrektor Wanda Penar podziękowała dzieciom, które dwa tygodnie wcześniej przygotowały program artystyczny na jej pożegnanie. Uczniowie otrzymali słodycze.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak