----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

05 lipca 2018

Udostępnij znajomym:

Mieszkańcy McKinley Park na południowym-zachodzie Chicago zaniepokojeni są powstaniem w ich dzielnicy zakładów produkcji asfaltu. Martwią się o wpływ produkcji na zanieczyszczenie środowiska i ich zdrowie. Pojawia się także wątek polityczny związany z osobą radnego George'a Cardenasa.

Fabryka MAT Asphalt przy 2055 W. Pershing Road zajęła obszar o powierzchni 69-akrów. Produkcja ruszyła w lipcu. W związku z tym mieszkańcy podnoszą obawy związane z wpływem zakładów na ich zdrowie. Martwią się nie tylko o swoje płuca, ale także o stan środowiska w tym rejonie Chicago oraz o możliwy spadek cen ich nieruchomości.

Wielu mieszkańców twierdzi, że o budowie zakładów produkcji asfaltu dowiedziało się dopiero po zauważeniu silosów, które pojawiły się w marcu. Oskarżają radnego George'a Cardenasa o to, że nawet nie poinformował ich wcześniej o planach budowy MAT Asphalt. Dziennik "Chicago Tribune" doniósł, że właściciel zakładów przekazał datki na kampanię Cardenasa i organizacji z nim związanym.

Środowisko kontra miejsca pracy

Od ponad stulecia McKinley Park graniczy z historycznie przemysłowym dystryktem Central Manufacturing, 265-akrowym obszarem z łatwym dostępem do węzła kolejowego i południowej nitki rzeki Chicago. Dziś jednak większość dużych magazynów wzdłuż Pershing Road stoi pusta.

Radny George Cardenas, którego okręg obejmuje McKinley Park, Back of the Yards i Brighton Park, jest przewodniczącym miejskiej Komisji Ochrony Zdrowia i Ochrony Środowiska. Wcześniej ubolewał nad "niszczycielskimi skutkami" zanieczyszczenia powietrza w Chicago. Mówił o "przerażająco wysokich" wskaźnikach hospitalizacji z powodu astmy, które są dwukrotnie wyższe od średniej krajowej.

Jednak na kwietniowym spotkaniu z mieszkańcami pochwalił MAT Asfalt za to, że dzięki swoim zakładom stworzy miejsca pracy dla robotników i średniej klasy.

"Chcę poprawić, rozwiązać te (zdrowotne i środowiskowe) problemy, ale jednocześnie do moich obowiązków jako radnego należy rozwijanie i tworzenie miejsc pracy, by poprawiać jakość życia w dzielnicach" - powiedział Cardenas.

W zapewnienia radnego, że chodzi mu o miejsca pracy, nie wierzą przedstawiciele organizacji społecznej walczącej o czyste środowisko i zrzeszającej przeciwników fabryki asfaltu, Neighbors for Environmental Justice. Ich zdaniem Cardenas kierował się pobudkami politycznymi.

"Przewodniczący komisji ds. zdrowia i środowiska wspiera budowę fabryki asfaltu naprzeciwko parku i szkoły. To nie żart - to Chicago" - powiedział Anthony Moser, ojciec dwójki dzieci, który od dziesięciu lat mieszka w McKinley Park.

Właściciel MAT Asphalt, Michael Tadin Jr., jest synem Michaela Tadina, długoletniego przyjaciela byłego burmistrza Richarda M. Daleya. Firmy Tadiny zarobiły dziesiątki milionów dzięki kontraktom z miastem, niektóre z nich dostały bez przetargu. Poza tym Michael Tadin wykonywał usługi w ramach kontrowersyjnego programu Hired Truck Program, który został zatrzymany w 2006 r. Urzędnicy miejscy i podwykonawcy zostali oskarżeni o korupcję, co doprowadziło do kilkudziesięciu wyroków.

Tadin oraz jego syn nie usłyszeli żadnych zarzutów w tej sprawie.

MAT Leasing, firma której właścicielem jest starszy Michael Tadin, przekazała $11,550 na konto komitetu akcji politycznej Cardenas Friends of George A. Cardenas w 2015 r. wspierającego kampanię radnego.

Friends of Cardenas zwrócił $10,050 MAT Leasing w lipcu 2017 r., gdyż przekroczony został limit datków wyborczych, które firmy mogą przekazać kandydatowi politycznemu, jeśli w ciągu ostatnich czterech lat zawarli z nim umowę lub zamierzają prowadzić interesy z miastem w przyszłości. Niecałe dwa tygodnie później MAT Leasing przekazał ponad $10,500 Twelve PAC, komitetowi akcji politycznej reprezentującemu 12. okręg. Organizacja wpłaciła prawie $60,000 na rzecz Friends of Cardenas, a także $4,000 bezpośrednio na konto wyborcze Cardenasa.

Radny był przewodniczącym i skarbnikiem Twelve PAC od czasu powstania komitetu w 2014 r., ale ustąpił z tych stanowisk w lipcu 2017 r. Jego brat jest obecnie przewodniczącym.

Oprócz wpłaty od MAT Leasing, komitety Twelve PAC i Friends of Cardenas zaakceptowały ponad $32,000 od innych biznesów Michaela Tadina. Zapytany o datki na kampanię wyborczą Cardenasa, Tadin Jr. zdystansował się od swojego ojca.

"On nie ma żadnych udziałów w tej fabryce asfaltu" - powiedział Tadin Jr. "Więc kiedy mówicie o datkach na kampanię polityczną i takich rzeczach... nie mieszajcie mnie z nim".

Sam Cardenas zlekceważył wpłaty na jego kampanię przekazywane od firm i biznesowych partnerów Tadina seniora, zauważając, że kwoty są małe w porównaniu do $1.7 mln, sumy, jaką zebrał w ciągu swojej 15-letniej kariery politycznej. Radnego czeka reelekcja.

"Nie ma to nic wspólnego z fabryką asfaltu" - powiedział Cardenas. "Ci ludzie, zakładają firmy, przekazują mi datki, niezależnie od tego, czy będą tutaj (...). W tym konkretnym przypadku nie potrzebowali niczego ode mnie".

Ryzyko dla zdrowia

MAT Asphalt posiada pozwolenie na budowę, które pozwala im na działalność przez rok po oficjalnym rozpoczęciu produkcji.

Do kolejnego wysłuchania publicznego dojdzie najprawdopodobniej w lipcu 2019 r., kiedy firma będzie musiała przedłożyć roczny raport dotyczący produkcji i emisji zanieczyszczenia, aby uzyskać długoterminowego zezwolenia.

Przedstawiciele organizacji Neighbors for Environmental Justice zbierają dane o jakości powietrza z monitora zainstalowanego 20 kwietnia przy 38.th Street i Wood, cztery przecznice na zachód od McKinley Park.

Grupa zebrała $1,000 na zakup pięciu dodatkowych monitorów do sprawdzania jakości powietrza, niektóre z nich zostały umieszczone w McKinley Park i Brighton Park. Zebrano również ponad 1,000 podpisów pod internetową petycją w sprawie zamknięcia zakładów.

Asfalt nawierzchniowy (asfaltobeton) produkowany jest z mieszanki żwiru, pokruszonej skały i piasku z płynną ropą naftową. Drobny pył powstający w czasie tej operacji, znany również jako pył zawieszony, wiązany jest z problemami sercowymi i oddechowymi, takimi jak astma i ataki serca.

Osoby starsze i dzieci uważa się za bardziej podatne na szkodliwe działanie pyłu zawieszonego. W przypadku osób starszych badania dowodzą, iż wysoki poziom pyłu zawieszonego jest związany ze zwiększeniem ryzyka hospitalizacji, a nawet zgonu z powodu chorób płuc i chorób sercowo-naczyniowych.

Długotrwałe narażenie na wysokie stężenia pyłu zawieszonego sprzyja wystąpieniu przewlekłej zaporowej choroby płuc, a także zmniejszeniu sprawności i wydolności płuc. Krótkoterminowe narażenie na wysokie stężenie może nasilać objawy choroby płuc, różnych chorób o podłożu alergicznym (astma, egzema, katar sienny, zapalenie spojówek) i chorób serca (zwiększona krzepliwość krwi, zaburzenia rytmu).

Zakłady produkcji asfaltu emitują także szkodliwy benzen, szybko odparowującą ciecz znalezioną w ropie naftowej, która wymieniana jest jako czynnik rakotwórczy związany z białaczką - twierdzi dr Lynn Goldman, dziekan Milken Institute School of Public Health na George Washington University.

Właściciel MAT Asphalt, Michael Tadin Jr. zapewniał, że nowoczesne fabryki asfaltu, takie jak jego, są znacznie czystsze niż te działające kilka dekad temu. Jak powiedział, jego zakłady wykorzystują gaz ziemny do ogrzewania mieszanki asfaltu zamiast oleju napędowego i wyposażone są w sprzęt kontrolujący emisję, który zbiera praktycznie cały pył podczas procesu mieszania.

Jak dotąd zakład wyprodukował 10,000 ton asfaltu i nie było żadnych skarg - dodał Tadin. Firma zainstaluje monitor jakości powietrza na kominie zakładu.

"W okolicy jest pewna grupa - nie wiem, czy to polityczne; to rok wyborczy - ale mogą być spokojni, podobnie jak ja, że nie ma żadnego problemu dla środowiska" - zapewniał MAT Asphalt.

"Nie zbliżyliśmy się nawet do limitów EPA. Ta fabryka jest najnowocześniejsza, jedyna w swoim rodzaju, najbardziej przyjazna dla środowiska w branży" - dodał właściciel.

JT

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----