----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Better Business Bureau wydało we wtorek ostrzeżenie dotyczące fałszywych ofert sprzedaży zwierząt domowych. Przestępcy, korzystając z internetu wystawiają oferty sprzedaży nieistniejących zwierząt.

"Oszuści wykorzystują i krzywdzą ludzi, którzy kochają zwierzęta i pragną stworzyć szczeniakom dobry dom" - powiedział Marc Ayers, z Homane Society of U.S.

Oszustwo przeprowadzane jest w następujący sposób: ofiara znajduje stronę internetową, która wygląda na legalną, oferującą sprzedaż psów i szczeniąt po atrakcyjnych cenach. Po wysłaniu emaila do sprzedawcy, oszuści informują, że chętnie zorganizują transport zwierzęcia. Wystarczy, że przelejesz im pieniądze, a oni dostarczą psa na miejsce.

Prezydent i prezes Better Business Bureau, Steve Bernas, ostrzega, że każda sytuacja, w której sprzedający prosi o przesłanie pieniędzy np. poprzez użycie karty upominkowej, różnego rodzaju tzw. kart pre-paid, to oszustwo i należy zachować szczególną ostrożność.

Mieszkający w Chicago Michael Wildborn powiedział, że prawie stracił 650 dolarów w transakcji kupna szczeniaka angielskiego bulldoga. Ofertę znalazła na internecie jego 23-letnia córka. Wilborn zrezygnował z kupna, kiedy znalazł dokładnie to samo zdjęcie psa na innej stronie internetowej z ofertą sprzed kilku lat.

Przeprowadzone przez Better Business Bureau śledztwo wykazało, że

- Co najmniej 80 procent sponsorowanych linków w internetowych wyszukiwarkach dotyczących sprzedaży zwierząt może być formą oszustwa

- Najbardziej narażone na stanie się ofiarą są osoby w wieku 20 lat

- Prośba o spotkanie ze sprzedawcą w celu zobaczenia zwierzęcia przed dokonaniem transakcji jest zwykle ignorowana, a wszelka forma kontaktu ogranicza się do poczty elektronicznej lub smsów.

"Ich angielski nie jest zbyt dobry, piszą z błędami, a w numerze telefonu zwykle brakuje jednej cyferki" - powiedziała Jeni Redmond, z International Pet and Animal Transportation Association.

Aby unikać tego rodzaju oszustw, należy osobiście odebrać zwierzę, dokonać płatności kartą kredytową, rozważyć adopcje psa ze schroniska. 

Monitor